YARGI BAĞIMSIZLIĞI ŞEKİL VE MEKANLA ZEDELENMEZ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yeni Adli Yıl Açılış Töreni ile ilgili sosyal medya Twitter hesabından açıklamalarda bulundu:

Bozdağ,"Adli yıl açılışı sahibi devlet ve millet olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılırsa yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı zedelenir,demek;yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ideolojiye ve şekilciliğe kurban etmektir" dedi.

Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

01 Eylül 2016'da başlayacak yeni adli yıl;hakim,savcı,avukat,yardımcı adli personel ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun.
Yeni adli yılda görev yapacak hakim,savcı ve avukatlar ile diğer adli personele görevlerinde başarılar diliyorum.

Bu seneki adli yıl açılışı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde adli yıl açılışının yapılmasının yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını  zedeleyeceği gerekçesiyle adli yıl açılışına katılmama kararı aldı. 

Yargı bağımsızlığı/tarafsızlığını toplantı yerinde,şekilde veya ideolojilerine uygunlukta arayanlar,işin özünü ve önemini anlamayanlardır.
Adli yıl açılışı kamuya veya özel sektöre ait salonlarda yapılırsa,yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı zedelenmez;ama adli yıl açılışı sahibi devlet ve millet olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılırsa yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı zedelenir,demek;yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ideolojiye ve şekilciliğe kurban etmektir. 

Yargı bağımsızlığı/tarafsızlığı;toplantı mekanları,şekilcilik ve ideolojilerle değil hukuka uygun verilecek adil kararlarla tesis edilir. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını,şekilde,ideolojimize uygunlukta,adli yıl açılışı yapılacak yerde aramak,ilkelliğe teslim olmaktır; işin özünü ve önemini kavramamaktır;ideolojiye ve mahalle baskısına teslim olmaktır.

CHP Genel Başkan'ı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu,bu şekilciliğe ve ideolojik mahalle baskısına rağmen adli yıl açılışına katılmalıdır.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 7639 - Toplam : 2022906 kişi ziyaret etmiştir.