“YARGI, 15 TEMMUZDA EN HIZLI TEPKİ VEREN KURUM OLDU”

Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı teşkilatının 15 Temmuz darbe girişimi karşısında en hızlı ve etkin tepki veren kurum olduğunu vurgulayarak “Ülkemizde yargı kurumları, adalet dağıtma görevini, bağımsızlık ve tarafsızlık içerisinde yerine getiriyor. Yargı mensuplarımızın hiçbir etki ve baskı altında kalmadan, herhangi bir görüş, ideoloji veya güç odağının emrine girmeden, bu sorumluluklarını yerine getirmeleri çok önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’ne katıldı. Çırağan Sarayı’nda, 40’a yakın ülkeden adalet bakanı, yargı kurumlarının başkanları, bilim adamları ve hukukçuların katılımıyla gerçekleşen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Sözlerine, kongrenin Türkiye ve tüm dünya için hayırlı olmasını dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk defa düzenlenen kongrenin, bu alanda küresel bir platforma dönüşerek, gelecek yıllarda da sürmesi temennisinde bulundu.

17-25 ARALIK YARGI-EMNİYET DARBE GİRİŞİMİ

Katılımcılara, 15 Temmuz ertesinde Türkiye’nin davetine icabet ederek darbecilere ve arkasındaki güçlere anlamlı mesaj verdikleri ve Türkiye demokrasisi ile sergiledikleri güçlü dayanışma için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da yaşanan hadisenin, ordu içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının giriştiği silahlı bir darbe girişimi olduğunu 17-25 Aralık 2013’te ise, aynı örgütün yargı ve emniyet teşkilatları içindeki mensuplarının farklı bir darbe girişimine kalkıştığını söyledi.

Milletin desteğiyle bu yargı-emniyet darbe girişimine karşı güçlü bir şekilde karşı koyduklarını ve gereken operasyonları hızla gerçekleştirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu şekilde sonuç alamayacağını gören FETÖ, son çare olarak silaha sarıldı. Devletin, ülkeyi korumaları için namuslarına emanet ettiği silahları gasp eden teröristler, 15 Temmuz gecesi, milletin üzerine kan ve ateş yağdırdılar. FETÖ’nün yargı ve emniyet çetesinin başaramadığını, ordu içindeki elemanları gerçekleştirmek istediler. Açıkçası biz böyle bir ihanete ihtimal vermiyorduk. Ama o gece şu da anlaşıldı ki, darbeciler de milletimizin karşılarına dikilip meydanı onlara bırakmayacağına hiç ihtimal vermemişler. Bomba yağdıran savaş uçakları, ateş kusan helikopterler, üzerlerinden geçip giden tanklar, rastgele kurşun sıkılan silahlar milletimizi korkutmaya, geriletmeye yetmedi. Bu aynı zamanda dünya içinde önemli bir örnekti.”

“YARGI, 15 TEMMUZDA EN HIZLI TEPKİ VEREN KURUM OLDU”

15 Temmuz gecesi darbecilerin hüsrana uğratılmasında en büyük katkı ve desteği, emniyet güçleri ile birlikte yargı teşkilatının verdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “17-25 Aralık’ta kendisi bir darbe teşebbüsünün aracı olan yargı, bu defa darbe karşısında en hızlı ve en etkin tepki veren kurum olarak karşımıza çıktı. Çünkü bu süreçte yapılan düzenlemeler sayesinde, yargı FETÖ terör örgütünün güdümünden çıkıp milletin yargısı hâline dönüşmüştür. Bugün de, aynı terör örgütünün, ordudan yargıya kadar tüm kurumlarımızdaki mensuplarını, hukuk devletinden taviz vermeden, kararlı bir şekilde devletten uzaklaştırıyoruz” dedi.

“FETÖ İLE MÜCADELEDE ADIMLARIMIZI HUKUKA UYGUN OLARAK ATIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile mücadelede atılan her adımın anayasaya ve yasalara uygun olduğunu vurgulayarak, “Batılı bazı dost görünenler ‘Ama bunlar hukuka uygun mu?’ diyorlar. Kusura bakmayın, siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız, biz de en azın sizin kadar hukuktan anlıyoruz ve hukuka uygun olarak adımlarımızı atıyoruz. Bize hukuk dersi verenlerin, önce Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleştiği döneme baksınlar. O dönemde bütün devlet kurumlarından ne kadar elemanın görevden alındığını görürlerse işin inceliğini de kavramış olurlar. Olağanüstü hâl ilanı konusunda Fransa’ya baksınlar. Fransa basit bir terör eylemi karşısında nasıl bir tavır aldı, nasıl bir yıl olağanüstü hâl ilan etti, 3+3+6 şeklinde. Biz basit bir terör eylemi ile karşı karşıya değiliz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yıkılması hareketi ile karşı karşıyayız. Bunun karşısında öyle basit tedbirlerle çözülebilir mi? Atılması gereken adım çok önemli bir adımdır ve bu ülke ülkemizin refahı, özgürlük mücadelesi, demokrasi mücadelesinin ta kendisidir. Biz bu adımı atarız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de olağanüstü hâl ilanı başta olmak üzere, dünyadaki örneklere aykırı hiçbir uygulamanın söz konusu olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şöyle konuştu: “Ülkemizde yargı kurumları, adalet dağıtma görevini, bağımsızlık ve tarafsızlık içerisinde yerine getiriyor. Yargı mensuplarımızın hiçbir etki ve baskı altında kalmadan, herhangi bir görüş, ideoloji veya güç odağının emrine girmeden, bu sorumluluklarını yerine getirmeleri elbette çok önemlidir.”

“EMİRLERİ FETÖ ELEBAŞINDAN ALAN KİŞİLERİN, ADALETİ TESİS ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

FETÖ’ye karşı yürütülen mücadelenin bu amaca yönelik olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emirleri hukuktan değil bir örgütten alan, vicdanını bu örgütün elebaşının talimatlarına göre şekillendiren kişilerin, adaleti tesis etmesi mümkün değildir. Türkiye, bu örgüt mensuplarının yol açtığı yargı faciaları sebebiyle, çok sıkıntılı dönemler geçirdi. Bir dönem adalet müessesine yönelik güven duygusu erozyona uğradı. Milletimizin gönlünde adeta felç meydana getiren adalet anlayışını düzeltebilmek için, önce bu felaketlere sebep olanların hak ettikleri şekilde cezalandırılması şarttır. Kamuda, iş dünyasında ve diğer alanlarda devam eden operasyonları, Türkiye’de bir daha darbe teşebbüsüne cesaret edilemeyecek sertlikte ve kararlılıkta sürdürmek zorundayız” dedi.

Teröristlerden, darbecilerden, işgalcilerden Türk Milleti adına hesap sormakla mükellef olan hâkim ve savcıların, en az 15 Temmuz gecesinde silahların karşısına dikilen halk kadar cesur olmasını beklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şayet adalet teşkilatımız ve onların mensupları bu konuda milletimize yeterli itimadı sağlayamazlarsa, geleceğimize güvenle bakamayız. Ben bu konuda hâkimlerimize, savcılarımıza, adalet teşkilatımıza ve tüm kurumlarımıza güveniyorum, inanıyorum” diye konuştu.

   

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 7477 - Toplam : 2022744 kişi ziyaret etmiştir.