ULUSLARARASI İSTANBUL HUKUK KONGRESİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nin Ankara’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuştu. Kongreye 31 Ülkeden çok seçkin davetliler katılacağını söyleyen Bozdağ, “Böylesi bir ortamda bu kadar değerli ve farklı, hukukçuyla istişare imkanı bulmak elbette her hukukçu için büyük bir hazinedir ve ondan yararlanmak isteyen herkesi Uluslararsı İstanbul Hukuk Kongresine davet ediyorum” dedi.

Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

ULUSLARARASI İSTANBUL HUKUK KONGRESİ

Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde, Adalet Bakanlığımız koordinatörlüğünde 17-19 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul Çırağan Sarayında “Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi” ilk defa düzenlenmektedir.

Kongreye Türk dünyası, Balkanlar Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden yargı organı Başkan ve üyeleri ile  akademisyenler bildiriler sunacaktır. 

Bu çerçevede, Kongre'ye birçok ülkeden, Adalet Bakanı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay Başkanları ile Ülke Başsavcıları, Adalet Akademisi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu muadili kurum başkanları davet edilmiş olup, elimizdeki güncel verilere göre, 34 farklı ülkeden, 18 Adalet Bakanı, 15 Anayasa Mahkemesi Başkanı, 13 Yargıtay Başkanı, 12 Yargıtay Başsavcısı, 3 Danıştay Başkanı, 6 HSYK üyesi, 11 Adalet Akademisi Başkanı katılım sağlayacaktır. Bunlara ek olarak, diğer yabancı katılımcılarla birlikte, toplam yabancı katılımcı sayısı 118'tür.

İstanbul'da düzenlenecek Kongre'de, yargı öncesi alternatif çözüm yöntemleri, yargının hızlandırılması için alınabilecek tedbirler, uluslararası adli işbirliği ve bunun etkinliğinin artırılması gibi konular ele alınacaktır.
Kongrenin, katılımcı ülkelerin hukuk sistemlerinin karşılıklı olarak tanıtılmasına, hukuk alanında yaşanan sorunların tespit ve çözümüne katkı sağlayacağını ve katılımcı ülkeler arasındaki adli işbirliğini güçlendirerek daha verimli hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

TÜRKİYE BURSLARI
Değerli meslektaşlarım, Türkiye Uluslararası düzeyde çok önemli çalışmaların altına imza attı. Bunların başında Türkiye Bursları geliyor. 90'lı yıllarda başlayan zaman içerisinde yaşanan sorunların yol göstericiliği ve ortaya atılan çözümlerle şekilleşen ama bugün geldiğimiz de uluslararası markalar arasından gerçekten sayın bir marka haline gelen Türkiye bursları olmuştur. Başbakan yardımcılığım dönemimde yurtdışı Türkiye diasporası ve Türkiye burslarıyla yakından ilgilenen birisi olarak şunu ifade etmek isterim ki, Türkiye bursları bugün geldiği nokta itibari ile dünyada uluslararası öğrenci kabul eden ülkeler arasında Türkiye’yi en son sıralara itmektedir. Başlangıçta Türkiye'yi fazla öğrenci tercih etmiyordu. Yapılan değişiklikler sonrasında 2016 yılı içerisinde tam 174 ülke den 11 bin 212 Öğrenci Türkiye’nin değişik üniversitelerindeki ve değişik bölümlerinde  Türkiye Bursları ile okumak maksadıyla müracaat etmişlerdir. 2016 yılında 3900 civarında Türkiye Bursu ile yeni öğrenci almışız.Şu anda Türkiye üniversitelerinde öğrenim örgün öğrenimde devam eden öğrenci sayısı 15 bin 379 . Bunun içerisinde Suriye'den gelen öğrencilerle yine bazı ülkelerden gelen öğrenciler dahil değil.
Şu rakamı buradan gururla ifade etmek isterim ki bugün Türkiye üniversitelerinde Türkiye bursu ile okuyan 100 bin civarında öğrenci var. Bunlar bizim gurur kaynağımız ve onların ülkemizde okumalarından biz büyük bir şeref duyuyoruz. Ve inanıyoruz ki Türkiye üniversitelerini başarı ile bitirdikten sonra ülkelerine döndüklerinde hem kendi ülkelerinde kalkınmasına, gelişmesine, büyümesine büyük bir katkı sağlayacaklar hem de Türkiye ile kendi ülkeleri arasında dostluk köprüleri kurulmasına katkı sağlayacaktır.Türkiye bursları bundan sonra da büyümeye devam edecektir.
Ülkemizin imkanları arttıkça Türkiye Bursu ile ülkemizde okuyan uluslararası öğrencilere sağlayacağımız imkanlar da artacaktır.Okulu bitirene çalışma imkanı getirdik. Üniversite bittikten sonra da isteyenlerin Türkiye'de çalışmasına imkan verecek düzenlemeler çalışmalar yapılıyor. Bunu neden yapıyoruz, çünkü burada okuyanlar imkan bulabiliyorlarsa Türkiye'ye tecrübe ve birikimlerini aktarmaları, Türkiye de kazanmak istiyorlarsa da buradan kazanmalarına da imkan vermenin faydalı olduğuna inanıyorum.
Şu kadarını söyleyeyim ki Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımızın yürüttüğü bu çalışmalar her geçen gün daha iyi olmaya ve daha iyi sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Türkiye güçlendikçe bu alanlara ayıracağı imkanlar da güçlenecektir. Bundan da endişeniz olmasın."

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 7570 - Toplam : 2022837 kişi ziyaret etmiştir.