Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ŞEHİT BAŞSAVCI MURAT UZUN, SAMSUN'DAKİ KABRİ BAŞINDA ANILDI
20.09.2023

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde 11 yıl önce teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun, Samsun'da mezarı başında anıldı.

Uzun için şehadetinin 11. yılında Samsun'un İlkadım ilçesine bağlı Yukarı Avdan Mahallesi'ndeki kabri başında anma programı düzenlendi.

Samsun Adalet Komisyonu Başkanı Nahit Köseoğlu'nun Kur'an tilavetinin ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un gönderdiği mesaj okundu.

Bakan Tunç, mesajında, Tunceli'nin Ovacık ilçesinde görev yaparken hain teröristlerin saldırısı sonucu şehit edilen Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun'u rahmetle andığını belirtti.

AKAN HER BİR ŞEHİDİMİZİN KANININ HESABINI SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ

"Biliyoruz ki bizim inancımızda şehitlere ölüler denilmez." ifadesini kullanan Adalet Bakanı Tunç, şunları kaydetti:

"Onlar diridirler fakat bizler göremeyiz. Adaletin tesisi için gecesini gündüzüne katan, menfur bir saldırı sonucunda şehit edilen Murat kardeşimiz de bunlardan biridir. Şehidimizin adı, soy ismi gibi uzun yıllar boyunca şehit edildiği Ovacık'taki Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun Ortaokulu'nda yaşatılacak inşallah. Başta yargı camiası olarak şehidimizin ismini her yerde yaşatacağız. Türkiye'nin ve dünyanın neresinde olursa olsun varlığımızı, birliğimizi, bayrağımızı, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü tehdit eden terörle ve teröristlerle her alanda mücadele etmeye, akan her bir şehidimizin kanının hesabını sormaya devam edeceğiz."

Bakan Tunç, bu vesileyle Türkiye'nin dört bir yanında adaletin tesis edilmesi için her şartta fedakarca görev yapan, Türk milleti adına adalet dağıtan yargı mensuplarını hedef alan her türlü eylemi kınadığını vurgulayarak, şehadet mertebesine ulaşan yargı mensuplarını rahmet ve minnetle yad etti.

Başsavcı Uzun, 19 Eylül 2012'de Ovacık Kandolar Mahallesi'nde adliye lojmanlarındaki evinin bulunduğu binaya girdiği sırada uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr