PANDEMİ SÜRECİNDE DİJİTAL ALANA TAŞINAN HİZMETLER ADALET BAKANLIĞINA ULUSLARARASI BAŞARI GETİRDİ  

ADALET BAKANLIĞI’NA BM’DEN ÖDÜL

Adalet Bakanlığı Kovid-19 salgını sürecinde adalet hizmetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmesi dolayısıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ödüle layık görüldü.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü, salgın sürecindeki çalışmaları içeren projesiyle BM'nin bilgi ve iletişim sektöründen sorumlu kuruluşu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından resen WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi)  2021 Ödülleri’ne aday gösterildi.

HALK OYLAMASINA SUNULDU

Kovid-19 sürecinde adalet hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesini sağlayan Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce hazırlanan faaliyetler, dünyanın çeşitli yerlerinden bin 270 proje içerisinde yarıştı. Adalet Bakanlığının dijital alandaki hizmetleri, WSIS Uzman Grubunun kapsamlı değerlendirmeleri sonrasında halk oylamasına sunulan 360 proje içinde yer aldı.

18 ayrı kategoride verilen uluslararası prestiji olan ödül programında, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nün hizmetleri, oylamada en fazla oyu alan projeler arasına girerek “e-çalışma” (e-employment) kategorisinde “bilgi teknolojileri kapsamında Kovid-19 önlemlerimiz” (Our Actions Against Coronavirus COVID-19) başlığı altında WSIS 2021 ödülünü almaya hak kazandı.

Ödül töreni 18 Mayıs 2021’de İsviçre’nin Cenevre kentinde on-line olarak düzenlenecek olan WSIS Ödülleri Forumu’nda verilecek.

SALGIN SÜRECİNDE ÖDÜL GETİREN UYGULAMALAR

Adalet Bakanlığı tarafından Kovid-19 salgını dolayısıyla yargı hizmetlerinin aksamaması amacıyla birçok hizmet hayata geçirildi. Uluslararası kuruluştan ödül getiren düzenlemelerden bazıları şöyle:

Uzaktan çalışma modeli ile ağırlık olarak teknik personelin işlerini evlerinde devam ettirmeleri ve iş yerlerindeki bilgisayarlarına bağlanma imkanı sağlandı.

İntranet üzerinden erişilebilen sistemlere bağlantı için VPN yazılımı kullanılırken, uzaktan çalışanlar için yetkilendirilmiş depolama ortamları, iletişim ve video konferans araçları, proje yönetim araçları gibi uygulamalar yer aldı.

Bakanlık merkez birimlerinde uzaktan çalışmayı uygulamak isteyen personellere yönelik dizüstü bilgisayar temini ve VPN hizmetleri verildi.

Yüz yüze yapılan toplantı ve ziyaretlere son verilirken, görüşmeler telekonferans ve video konferans yolu ile yapıldı. Önceden planlanmış ya da ihtiyaç duyulan toplantılar online ortamlarda gerçekleşti. Düzenlenen toplantılara katılımda gizlilik ve yetkilendirilmiş kişilerin erişebilmesi esasları yerine getirildi.

İş yeri telefonlarının personelin telefonlarına yönlendirilmesi sağlandı.

Uzaktan eğitim sistemi online platformlar aracılığı ile Kovid-19 farkındalık eğitimleri hazırlanarak kullanıcılara sunuldu.

MOBİL UYGULAMALAR ADALETE ERİŞİMİ HIZLANDIRIYOR

Adalet Bakanlığı’nın geliştirdiği mobil uygulamalar da dijital marketlerde vatandaşların hizmetine sunuluyor. Bakanlığın geliştirdiği 5 mobil uygulamayla yargısal süreçler hızlandırılırken bir yandan da vatandaşların adalet hizmetlerine erişimi  kolaylaştırılıyor. Avukatlar için CELSE, vatandaşlar için E-Adalet, uzlaştırmacılar için E-Uzlaştırmacı, Arabulucular için E-Arabulucu ve bilirkişiler için E-Bilirkişi uygulamaları ile cep telefonundan bilgi edinme kolaylığı sağlıyor.

Ayrıca, Adalet Bakanlığınca geliştirilen E-Duruşma sistemi de 535 mahkemede uygulanıyor. Yeni sistem, koronavirüsle mücadele döneminde emek ve zaman tasarrufu sağlarken mahkemelerde oluşabilecek yoğunluğu da engelliyor.

WSIS ÖDÜLLERİ NEDİR?

18 ayrı kategoride verilen uluslararası prestijli bir ödül programı olan WSIS Ödülleri’ni Birleşmiş Milletler üye kuruluşlarının neredeyse tamamı destekliyor. Dünyanın en geniş kapsamlı bilgi iletişim teknolojileri gelişmelerini bir araya getiren bir organizasyon olan WSIS, ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimini ve gelişmekte olan ülkelerin bilişim alt yapılarını iyileştirmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr