NOTERLERDE 4 BİN 478 İŞLEMDE GÜVENLİ ÖDEME BAŞVURUSU

Adalet Bakanlığı tarafından noterlik hizmetlerinde faaliyete geçirilen güvenli ödeme sistemi sayesinde alım-satım işlemleri daha güvenli hale geldi. Uygulamanın başladığı 3 Şubat ile 25 Kasım 2020 tarihleri arasında 4 bin 478 işlemde güvenli ödeme sistemi kullanıldı.

Noterlerde güvenli ödeme sistemi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından kamuoyuna tanıtılmıştı. Uygulama 3 Şubat 2020’den itibaren de tüm noterliklerde başladı. 3 Şubat ile 25 Kasım 2020 tarihleri arasında 4 bin 478 işlemde güvenli ödeme sistemine başvuru oldu.

Bilindiği gibi 3 Şubat 2020’de tüm noterlerde başlatılan güvenli ödeme sistemi, 15 Ağustos 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ikinci el araç satışlarında zorunlu hale getirilmişti.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Güvenli ödeme sisteminde süreç, noterler ve tanımlı bankalar üzerinden işliyor.

Satıcı ve alıcı bankaya başvurarak kimlik, araç bilgileri ve IBAN numarası ile Türkiye Noterler Birliği'nin bilgi sistemine kayıt yaptırıyor.

Alıcıya bir referans numarası veriliyor. Bu numara üzerinden para bloke hesapta tutuluyor ve işlemlerin tamamlanmasının ardından ilgilinin hesabına aktarılıyor.

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIYOR

Noterlik işlemlerinde güvenli ödeme sistemiyle vatandaşlar işlemlerini daha güvenli bir sistem üzerinden yapma imkânı buluyor. Böylece vatandaşlar için risk oluşturabilecek durumlar da ortadan kalkmış oluyor. Güvenli ödeme sistemi ile;

  • Nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri ortadan kalkıyor.
  • Alım-satım işlemi, satış bedeli sisteme yatırıldıktan sonra yapıldığı için daha güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor.
  • Alım-satım işleminin her aşaması alıcı ve satıcıya SMS ve elektronik posta ile bilgilendiriliyor.
  • Tarafların anlaşamaması veya satış işleminin iptal edilmesi durumunda, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esnasında bildirilen banka hesabına iade edileceğinden dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görme riski ortadan kaldırılıyor.
  • Yeni uygulama ile birlikte bloke, çek ve benzeri masraflarla karşılaşılmadan satış işlemleri gerçekleştiriliyor.
Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 1388 - Toplam : 3508900 kişi ziyaret etmiştir.