MİRAS UYUŞMAZLIĞININ TARAFI OLAN 28 KİŞİ ARABULUCUDA EL SIKIŞTI

ARABULUCU 1,5 YILLIK UYUŞMAZLIĞI 4 SAATTE SONUÇLANDIRDI

 

Hukuk uyuşmazlıklarında alternatif çözüm yolu olan arabuluculuk uygulamasıyla 28 kişinin bulunduğu miras uyuşmazlığı ilk toplantıda çözüldü. 2019 yılında başlayan dava, 4 saatte çözüme kavuştu.

 

Dava süresi boyunca hem maddi kayıp yaşayan hem manevi anlamda yıpranan aile bireyleri, arabuluculuk müzakereleri sonucu hak kaybına uğramadan anlaştı.

 

ARABULUCULUK TEREKE UYUŞMAZLIĞINI SONLANDIRDI

 

Adalet Bakanlığının yargı reformu kapsamında daha etkin hale getirip kapsamını genişlettiği arabuluculuk, toplumsal uzlaşma kültürüne de büyük katkı sağlıyor.

Tarafların anlaşmaları ve karşılıklı rızalarına dayalı, daha seri ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlayan uygulamanın son örneği Konya’da yaşandı.

Seydişehir ilçesinde tereke paylaşımı ve mirasçılığın tespitinde yaşadıkları uyuşmazlık nedeniyle 24 Eylül 2019’da mahkemelik olan 28 kişi, avukatlarının önerisiyle uyuşmazlığın çözümü için ihtiyari olarak arabuluculuk uygulamasına başvurdu. Arabulucu avukat, tek tek görüştüğü tarafları bir masada buluşmaya davet etti. Taraflar ve avukatları, 15 Mart Pazartesi günü saat 09.30’da arabulucu yönetiminde ilk kez bir araya geldi. Yaklaşık 4 saat süren görüşme sonunda taraflar 13.30’da el sıkışarak anlaştı.

 

Arabuluculuk uygulaması ile taraf sayısı fazla, uzun ve masraflı bir uyuşmazlık olan tereke uyuşmazlığı, tüm mirasçılar açısından hızlı ve adil bir şekilde çözüldü. Böylece tarafların tamamı anlaşarak müzakere masasından memnuniyetle ayrıldı. Miras uyuşmazlığının arabuluculuk yöntemi ile çözüme kavuşturulmasıyla, miras paylaşımında sıkıntı yaşayan, bir araya gelemeyen ailenin daha fazla mağdur olmasının önüne geçildi.

 

 

1 MİLYON 303 BİN DOSYA ARABULUCULUKLA ÇÖZÜLDÜ

Alternatif uyuşmazlık yöntemi olarak toplumsal uzlaşıya katkı sağlayan arabuluculuk yöntemiyle uyuşmazlıklar kısa sürede çözüme kavuşuyor. Böylece mahkemelerin iş yükü de büyük oranda azalıyor.

Daha ekonomik ve dostane bir yöntem olan arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarında 1 Ocak 2018, ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019, tüketici uyuşmazlıklarında ise 28 Temmuz 2020'den bu yana uygulanıyor.

Adalet Bakanlığınca alternatif çözüm yollarından biri olarak hayata geçirilen arabuluculuk uygulaması sayesinde bugüne kadar 1 milyon 303 bin 162 dosya mahkemeye gitmeden sonuçlandı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr