İNSAN HAKLARI DERGİSİ EYLEM PLANI ÖZEL SAYISI YAYIMLANDI
04.07.2021

 

İnsan Hakları Dergisi'nin 7’nci sayısı, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Özel Sayısı’ olarak yayımlandı.

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından insan hakları alanındaki birikimi okuyucu ile buluşturma amacıyla 4’er aylık periyodlarla yayımlanan derginin 7’nci sayısında İnsan Hakları Eylem Planı birbirinden değerli hukukçular tarafından tüm yönleriyle ele alındı.

BAKAN GÜL’ÜN DEĞERLENDİRMELERİ DERGİDE YER ALDI

İnsan Hakları Dergisinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 Mart 2021’de kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı ve uygulama takvimine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün medyaya yaptığı değerlendirmelere geniş yer verildi. Bakan Gül’ün dergide yer alan değerlendirmelerinde, Eylem Planı’nın, yeni ve sivil anayasa çalışmaları için milat anlamı taşıdığı vurgulandı. İnsan Hakları Eylem Planı’nın, Cumhuriyetin 100. yılına girmeye hazırlanan Türkiye’nin bu süreçte temel politika belgesi olacağını belirten Bakan Gül, “Milletimizle beraber yapacağımız 83 milyonun anayasası ile demokrasi tarihimize yeni bir sayfa açacağız. Bu belge hazırlanırken 1500’ün üzerinde katılımcının görüşü alındı. AİHM’nin verdiği kararlardan tutun, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlara, uluslararası sözleşmelere varıncaya kadar tüm belgeler incelendi, Mecliste ilgili komisyonlardan görüşler alındı. Yani toplumun her kesimiyle, insan hakları dernekleriyle, barolarla, üniversitelerle, uygulayıcılarla görüşler alındı. Çok önemli bir katılım süreci, müzakere süreci izlendi. Vatandaşlarımızı ilgilendiren konuyu da toplumun her kesimiyle beraber çalıştık, beraber hayata geçirdik, uygulamayı da herkes için inşallah başarıyla yerine getireceğiz.” dedi.

HUKUKÇULAR DEĞERLENDİRDİ

“Özgür Birey, Güçlü Toplum; Daha Demokratik Bir Türkiye” vizyonuyla hazırlanarak kamuoyuna duyurulan İnsan Hakları Eylem Planı’na özel sayıda, eylem planında öngörülen 9 amaç altında hak bazlı kaleme alınmış çeşitli makaleler ile eylem planının uygulama süreci çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.  

Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul’un da yazısı bulunan dergide hukukçular tarafından İnsan Hakları Eylem Planı ve Uygulama Takvimi Açıklandı, İnsan Hakları Eylem Planı, Yeni ve Sivil Bir Anayasa İçin Milat, İşkence ve Kötü Muamele Yasağı ile Yaşam Hakkı Perspektifinden İnsan Hakları Eylem Planı, Aile İçi Şiddet ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadelenin Etkinliğinin Artırılması, Kişi Özgürlüğü ve Güvenliğinin Güçlendirilmesi, İnsan Hakları Eylem Planının Adil Yargılanma Hakkının Cezai Boyutu Bakımından Değerlendirilmesi, İnsan Hakları Eylem Planı Adil Yargılanma Hakkının Hukuk Boyutunu Ne Ölçüde Güçlendiriyor?, Eylem Planı ile Özel Hayata ve Aile Hayatına İlişkin Güvenceler Artıyor, ‘Düşünce, Vicdan ve Din Özgürlüğü’ Bağlamında İnsan Hakları Eylem Planına Bir Bakış, İnsan Hakları Eylem Planının İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü Bakımından Değerlendirilmesi, İnsan Hakları Eylem Planında Mülkiyet Hakkının Korunması, İnsan Hakları Eylem Planındaki ‘Sağlıklı ve Yaşanabilir Çevrenin Korunması’ ile ‘Gıda ve Su Güvenliğinin Sağlanması’ Hedeflerinin Değerlendirilmesi başlıkları altında makaleler kaleme alıyor.

 

'İnsan Hakları Eylem Planı Özel Sayısı’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://inhak.adalet.gov.tr/Resimler/SayfaDokuman/2362021132358I%CC%87HB%20VII.pdf

 

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr