İCRA DAİRELERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ TANITILDI
06.12.2018

Adalet Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin (AB) ortaklaşa yürüttüğü ‘İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması AB Eşleştirme Projesi’nin açılış yapıldı.

Ankara Hakimevi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, İcra ve İflas Kanunu'nun yeniden yazılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Elektronik satış ve haciz edilen malın borçlu tarafından paraya çevrilmesi gibi alternatif satış yöntemlerinin getirilmesi gibi konular çalışmalarımız arasındadır." dedi.

İcra takibinden beklenenin hakkın sahibine teslimi olduğunu belirten Cengiz Öner, şunları söyledi:

"İcra ve iflas sisteminin etkinliği adalet hizmetlerine olan güvenin yanında ekonomik ve ticari hayatı da etkileyen bir unsurdur. Toplumda adalet duygusuna olan inancın korunması, toplumsal barışın ve huzurun sağlanması ekonomik hayatta hukuki güvenin temini icra ve iflas sisteminin etkinliğiyle doğrudan ilişkilidir."  

İSPANYA İLE ORTAKLAŞA YÜRÜTÜLÜYOR

AB üyesi İspanya ile ortaklaşa yürütülen projenin ilk etabında avukat, vatandaş ve icra personelinin memnuniyetinin arttığını belirten Öner, projenin ikinci etabında da icra sisteminin iyileştirilmesi ve etkinliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalarda bulunacaklarını söyledi. Bakan Yardımcısı Öner, şunları kaydetti:

"TBMM Adalet Komisyonundan geçen abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan alacakların takibiyle ilgili Merkezi Takip Sisteminin (MTS) yanı sıra borçlunun mal varlığının sorgusunun portal üzerinden avukatlara açılmasının da icra dairelerinin iş yükünü önemli ölçüde azaltacağına, avukatların işlerinin kolaylaşmasına icra takip işlemlerinde hız ve etkinliğinin artmasına önemli ölçüde katkı sunacağına inanıyoruz. 

İcra ve İflas Kanunu'nun yeniden yazılmasına ilişkin olarak bilim komisyonu çalışmaları ve acil tedbir alınması gereken konulara ilişkin yasal değişiklik çalışmalarımız devam etmektedir. Elektronik satış ve haciz edilen malın borçlu tarafından paraya çevrilmesi gibi alternatif satış yöntemlerinin getirilmesi gibi konular çalışmalarımız arasındadır."

İCRA DAİRELERİ ARTIK HİZMETİNİN ÖNEMİNE UYGUN MEKANLARDA

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Mehmet Arı da, entegrasyon sürecinde önemli reformların gerçekleştiğini hatırlattı. Adalet Bakanlığının reformlarla ilgili çalışmalarına da değinen Arı, İspanya hükümeti ile birlikte yürütülen “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi”nin bir eşleştirme projesi olduğu dile getirdi.

Mehmet Arı, “ Bakanlığımızca 2002 yılından itibaren icra dairelerinin fiziki ve insan kaynağı altyapısını güçlendirmeye yönelik önemli çalışmalar yürütülmekte olup, İcra daireleri yapımı tamamlanan yeni adalet saraylarında sundukları hizmetin önemine uygun mekanlarda çalışma imkanı bulmuştur. “ dedi.

EL BİRLİĞİYLE DOĞRUSUNU YAPACAĞIZ

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da projenin avukatları yakından ilgilendirdiğini ve bir devrim olduğunu söyledi. 

Adalet Bakanlığının başarılı bir proje yürüttüğünü vurgulayan Feyzioğlu, "Bu vizyonda çalıştıkları ve bazı şeyleri değiştirmekten çekinmedikleri için önce Adalet Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Elbette değişikliğe, reforma her zaman karşı çıkanlar olur. Bir taşı şuradan alıp şuraya koyduğumuzda mutlaka laf söyleyenler olur. Ama el birliğiyle doğrusunu yapacağız." ifadelerini kullandı. 

Programa Üye Ülke Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Javier Luis Parra Garcia, Yararlanıcı Ülke Proje Lideri Mehmet Arı, İspanya Adalet Bakanlığı Müsteşarı AntonioViejoLlorente ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger katıldı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr