HÜKÜMLÜLERİN KOVİD-19 İZİNLERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR
12.11.2021

Bilim Kurulunun tavsiyesi doğrultusunda Kovid-19 salgını nedeniyle izne gönderilen açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlülerin izin süreleri 30 Kasım 2021’de sona erecek.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün (CTE) yaptığı duyuruda,  5275 sayılı Kanunun geçici 9’uncu maddesi kapsamında 14 Nisan 2020'den itibaren bazı şartları taşıyan hükümlü ve yükümlülerin Kovid-19 iznine gönderildiği anımsatıldı.

CEZA İNFAZ KURUMLARINA DÖNECEK OLANLAR EN KISA ZAMANDA AŞILARINI YAPTIRMALI

Açıklamada, söz konusu hükümlü ve yükümlülerin yasa gereği izin sürelerinin 30 Kasım'da sona ereceği belirtildi. Ceza infaz kurumlarına dönüşte tüm tedbirlerin alınacağı vurgulanan açıklamada, Kovid-19 izninden dönecek olan hükümlülerden aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmalarının, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamalarının kendi ve diğer hükümlüler sağlığı açısından önemli olduğu vurgulandı.

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA TÜM TEDBİRLER TİTİZLİKLE UYGULANACAK

Hükümlülerin kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri ve kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları istenilen açıklamada, “Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır." denildi.

CTE internet sitesinde yayınlanan duyuruya linkten ulaşabilirsiniz

https://cte.adalet.gov.tr/Home/SayfaDetay/kovid-19-izin-donusune-iliskin-duyuru11112021065726

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr