HÜKÜMLÜLERİN DİKTİĞİ FİDANLARDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İSİMLERİ YAŞATILACAK

Adalet Bakanlığınca Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla görevleri başında şehit olan ve pandemi sürecinde vefat eden sağlık çalışanlarının anısını yaşatmak için fidan dikilecek.

Tahrip olmuş ormanlık alanlar yeniden ağaçlandırılarak, hükümlüler tarafından dikilen fidanlara görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının isimleri verilecek.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığınca, hükümlülerin topluma kazandırılmaları amacıyla yürütülen bu çalışmalar birçok ilde yapılacak.

PANDEMİDE HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI UNUTULMADI

Adalet Bakanlığınca 2017 yılından bu yana yürütülen ağaçlandırma çalışmalarında sağlık çalışanları unutulmadı.

Bu yıl 7-14 Nisan Dünya Sağlık Haftası kapsamında yangınlarda tahrip olan ormanlık alanlarda, doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli için fidanlar dikilecek. Denetimli Serbestlik Müdürlükleri koordinasyonunda düzenlenecek etkinlikte hükümlüler tarafından dikilecek fidanlara, pandemi sürecinde vefat eden ve görevi başındayken şehit olan sağlık çalışanlarının isimleri verilecek.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI 4 GÜN SÜRECEK

Ağaçlandırma çalışmaları haftanın anlam ve önemi kapsamına 9-12 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Çalışmalar Bodrum, Çanakkale, Diyarbakır, Hatay, İzmir, Şanlıurfa, Kırıkhan, Turgutlu Denetimli Serbestlik Müdürlüklerince yürütülecek.

Etkinliğe Denetimli Serbestlik bünyesindeki hükümlülerin yanı sıra Cumhuriyet Başsavcılıkları, il sağlık müdürlükleri, ceza infaz kurumlarında görevli sağlık çalışanları ile adliye personeli katılacak.

1 MİLYON 790 BİN FİDAN DİKİLDİ

Adalet Bakanlığınca Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi 2017 yılında başlatılmıştı. 25 Eylül 2019 tarihinde de Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında “Denetimli Serbestlik Kapsamındaki Yükümlülerin ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü" imzalanmıştı.

2017 yılından bu yana yürütülen ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle hükümlüler tarafından toplam 1 milyon 790 bin 321 fidan toprakla buluşturdu, 3 milyon 17 bin 648 ağaca da bakım çalışması yapıldı.

HÜKÜMLÜLER TOPLUMA KAZANDIRILIYOR

Hükümlülerin topluma yararlı işlerde çalıştırılmaları, yeniden suç işlemelerini engelleyici tedbirlerin alınması, sosyalleşmeleri, ormanlık alanların arttırılması ve düzenlenmesi amacıyla birçok proje yürütülüyor. Çalışmalar ile ağaç ve orman sevgisinin pekiştirilmesi, çevre duyarlılıklarının artırılması, hükümlülerin sosyal faydası daha yüksek olan ağaçlandırma çalışmalarında istihdam edilerek yeniden topluma kazandırılmaları hedefleniyor.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr