HÜKÜMLÜLER ÜÇ YILDA 1,5 MİLYON FİDAN DİKTİ

Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında denetimli serbestlik altındaki yükümlüler 81 ilde üç yılda 1,5 milyon fidanı toprakla buluştururken, yaklaşık 3 milyon ağacın da bakımını yaptı.

Adalet Bakanlığı, ‘daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya’ hedefiyle Milli Ağaçlandırma Günü’nde Türkiye genelindeki adalet ormanlarına on binlerce fidan dikimi gerçekleştirdi.

Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı 2017 yılından bu yana adalet ormanlarının oluşturulması ve buradaki ağaçların bakımı noktasında önemli çalışmalar yürütüyor. Türkiye geneli oluşturan 351 adalet ormanına Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı tarafından 2017’den bu yana 727 bin 769 fidan dikimi gerçekleşti. Ayrıca adalet ormanları haricinde de okul bahçesi, yol kenarı ve kamu kurumlarının bahçelerinin bakımı ve yeşillendirme çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda da 725 bin 41 fidan toprakla buluştu. Denetimli Serbestlik Başkanlığı tarafından Temmuz 2017’den bugüne üç yılda toplamda 1 milyon 452 bin 810 fidan toprakla buluşturuldu. 2 milyon 814 bin 64 ağaca da bakım çalışması yapıldı.

11 Kasım 2019’da gerçekleştirilen Geleceğe Nefes Kampanyası kapsamında denetimli serbestlik müdürlükleri ve açık ceza infaz kurumları tarafından 225 alanda 7 bin 681 hükümlü ile 383 bin 210 fidan toprakla buluşmuştu.

Bilindiği gibi Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı bünyesinde bazı hükümlüler kamu hizmetlerinde çalıştırılıyor. Bu kapsamda denetimli serbestlik müdürlüklerinin koordinesinde fidan dikimi, ağaç ve bazı orman alanlarının bakımı hükümlülerce yapılıyor. Fidan dikimi ile ağaç bakımının yükümlüler üzerinde olumlu etkilerinin olduğu belirtiliyor. 2017 yılından bugüne 89 bin 438 hükümlü fidan dikim ve bakım çalışmasında görev aldı.

MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ’NDE BİNLERCE FİDAN DİKİMİ GERÇEKLEŞTİ

Adalet Bakanlığı bünyesinde Milli Ağaçlandırma Günü’nde birçok şehirde fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Konya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü tarafından organize edilen programda, Konya-Seydişehir Karayolu 55. kilometresinde bulunan Adalet Ormanı'na 5 bin 75 yeni fidan dikildi.

Sungurlu Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Sungurlu Adalet Ormanında 200 adet fidanı toprakla buluşturuldu.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde Açık Ceza İnfaz Kurumu personeli, “Bir ağaç bir nefes” kampanyası kapsamında 4 bin 500 fidanı toprakla buluşturdu.

Orman İşletme Müdürlüğünün koordinasyonu ile gerçekleşen etkinlikte Şenkaya Adliyesinin katılımıyla Şenkaya’da bin 200 sarıçam fidanı toprakla buluşturuldu.

Etkinlik kapsamında Osmaniye il merkezi ve 6 ilçesinde dikilmesi planlanan 95 bin fidanın 8 bini Milli Ağaçlandırma Günü’nde dikildi.

Hatay'ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde orman yangınlarında zarar gören alanlarda bin fıstık çamı toprakla buluştu.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Karni mevkiindeki Adalet Ormanı'nda 250 fidanı toprakla buluşturdu.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Kaşıkçı Mahallesinde gerçekleştirildiği etkinlikle ıhlamur, erguvan ve fıstık çamı türlerinden oluşan 500 fidanın dikimini gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü de ağaçlandırma kampanyasına bin 500 fidanı toprakla buluşturarak katıldı.

Zile Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü 310 fidanın dikimin gerçekleştirdi.

Boyabat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde 7 hektarlık alana toplam 50 adet karaçam, kızılçam ve fıstık çamı dikimi gerçekleştirildi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 550 - Toplam : 3477415 kişi ziyaret etmiştir.