HÜKÜMLÜ VE YÜKÜMLÜLER ÇEVRE DOSTU UYGULAMALAR İLE TOPLUMA KAZANDIRILIYOR

Adalet Bakanlığınca, yürütülen çevre dostu faaliyetler hükümlü ve yükümlülerin etkin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik yükümlülerinin topluma kazandırılması ve kamuya yararlı bir işte çalıştırılması hedefleri kapsamında çevre dostu uygulamalar yürütülüyor.

2017 yılından bu yana hükümlü ve yükümlüler 2 milyon 586 bin fidanı toprakla buluşturdu. Yanan ormanlık alanların rehabilitasyonu çalışmalarında rol alan hükümlü ve yükümlüler milyonlarca ağacın bakımı yapıp ormanlık alanları güçlendirdi.

ÇEVRE DOSTU UYGULAMALAR YAYGINLAŞTIRLIYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün talimatıyla çevre dostu projeler kapsamında hayata geçirilen faaliyetler ile bir yandan hükümlülerin infaz süreçlerinde kendilerini geliştirmelerine ve yeniden suç işlemenin önüne geçilmesi, bir yandan da çevre koruma bilincinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik müdürlüklerinde infaz sürecinde topluma yeniden kazandırma çalışmalarının bir parçası olarak çeşitli projelerle çevre koruma çalışmaları yürütülüyor. Kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma yükümlülüğü kapsamında hükümlüler, daha yeşil bir Türkiye için ülkenin birçok noktasında ağaç dikimi, park ve bahçe düzenlemesi, cadde ve sokak temizliği gibi hizmetlerle cezalarını tamamlıyor.

HÜKÜMLÜ VE YÜKÜMLÜLER ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİ GÖRÜLDÜ

2017 yılından bu yana doğaya katkı sağlayacak çalışmalara ağırlık verilerek yeni orman alanları oluşturulması ve mevcut alanların güçlendirilerek genişletilmesi çalışmaların denetimli serbestlik kapsamındaki yükümlüler üzerinde de olumlu etki bıraktığı da gözlendi. Ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin topluma kazandırılmaları faaliyetleri arasında da ağaç dikimi ve bakımı faaliyetleri ile hatıra ormanlarının oluşturulması bulunuyor.

Adalet Bakanlığınca "Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi" ile 2017 yılından bu yana denetimli serbestlik müdürlüklerinin koordinatörlüğünde toplam 90 bin 578 yükümlünün katılımıyla Türkiye genelinde 1 milyon 790 bin fidan dikilirken, 4 milyon 820 bin ağaca bakım yapıldı. Ayrıca, 2017 yılından bugüne kadar 397 ‘Adalet Ormanı’ oluşturulurken, bu alanlara 24 bin 506 hükümlünün katılımıyla Türkiye genelinde 796 bin 213 fidan dikildi.

DİKİLEN AĞAÇ SAYISI VE BAKIMI ANLIK TAKİP EDİLİYOR

Öte yandan proje kapsamında dikimi ve bakımı yapılan ağaç türü ve sayısının takip ve koordinasyonunun yapılması amacıyla ceza infaz kurumu çalışanları tarafından yeni bir yazılım geliştirildi. Ağaçlandırma faaliyetlerinin takibini sağlayan yazılımın Türkiye’de bir ilk olduğu belirtildi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr