Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

HUKUK ALANINDAKİ ÖNCÜ KADINLAR
08.03.2021

Adalet Bakanlığı sosyal medya hesabından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınlanan mesajda hukuk alanındaki öncü kadınlara yer verildi. Mesleki alandaki azimleriyle önemli yol kat eden hukukçu kadınlar, başarı hikayeleriyle bir kez daha anıldı.

İlk kadın avukat Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın Yargıtay Üyesi Melahat Ruacan ve ilk kadın Hakim Suat Berk’in meslek hikayeleri şu şekilde:

İLK KADIN AVUKAT: SÜREYYA AĞAOĞLU

Kadınların hukuk eğitimi almasına izin verilmediği bir dönemde doğup büyüyen Süreyya Ağaoğlu, gösterdiği çabalar sonucu İstanbul Hukuk Fakültesi’ne kabul edildi. Ağaoğlu’nun bu başarısıyla Türk kadınlarının hukukçu olmalarının önünü açıldı. Çalışmalarını yalnızca hukuki alanla sınırlı tutmayan Ağağolu, aynı zamanda sosyal çalışmalarda da bulundu. Kurduğu derneklerden Çocuk Dostları Derneği ile kimsesiz çocuklara sahip çıktı, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği aracılığıyla Türk hukukçu kadınlarını bir araya getirdi ve uluslararası alanda Türk kadınının temsilini sağladı.

YARGITAY'IN İLK KADIN ÜYESİ: MELAHAT RUACAN

Yargıtay’ın ilk kadın üyesi olan Melahat Ruacan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne ilk kadın öğrenci sıfatıyla girdi. 1925-1929 yılları arasında burada eğitim gören Ruacan. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin ilk kadın öğrencisi sıfatıyla mezun olmanın haklı gururunu yaşadı. Mesleğe hakim olarak başladıktan sonra 1945 yılında Yargıtay'a giren Ruacan, böylelikle Yargıtay’ın ilk kadın üyesi oldu.

İLK KADIN HAKİM SUAT BERK

Türkiye’nin ilk kadın Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Suat Berk İstanbul Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Hukuk Fakültesini kazandı.  Suat Berk 1925 yılında Türkiye’de ve hatta dünyanın sayılı ülkesinde hukuk fakültesini bitirip diploma alan ve sulh hakimi olarak göreve başlayan ilk kadın hakim olarak tarih sayfalarında yerini aldı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr