Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

HEMŞİRE, HAYIR YAPMAYI KABUL EDEN ŞÜPHELİYİ AFFETTİ
23.02.2021

Çorum'da bir hasta yakınının sözlü şiddetine maruz kalan hemşire Neşe Aygün, uzlaştırmacı aracılığıyla anlaşma sağladığı şüpheliyi 200 hastaya pijama alması karşılığında affetti.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi Hemşiresi Neşe Aygün, 2018 yılı nisan ayında bir hasta yakınının sözlü şiddetine maruz kaldı. Beyaz kod vererek şüpheli hakkında şikayetçi olan Aygün, suçun uzlaştırma kapsamında kalması nedeniyle Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen uzlaştırmacı ile görüştü. Uzlaştırma görüşmelerinde şüphelinin 100 erkek, 100 kadın pijama takımı alması karşılığında davadan vazgeçeceğini belirten Aygün ile şüpheli arasında uzlaşma sağlandı. Hemşire Aygün, şüphelinin aldığı 200 pijama takımını Palyatif Bakım Merkezi'nde tedavi edilen hastalara hediye edilmek üzere Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağışladı.

UZLAŞTIRMA UYGULAMASI İLE HASTALARA DESTEK
Duyarlı davranışı dolayısıyla hastane yönetimince teşekkür belgesi takdim edilen Aygün, palyatif servisindeki hastaların zor şartlarda tedavi edildiğini ve onlar için bir şey yapmak istemesinden dolayı uzlaştırma görüşmesinde hastalar için pijama istediğini söyledi. Sağlık çalışanlarının 24 saat hastalarla iç içe olduğunu, hastaların durumunu iyi bildiklerini dile getiren Aygün, "Hastaların yaşadığı zor koşulları her zaman görüyoruz. Zaten palyatif bakım merkezinde hastalarımızın durumları daha ağır. Uzlaştırma uygulamasının sağladığı olanak ile onlara destek olmak istedim. Biz insanlara yeri geliyor can olmaya çalışıyoruz. Onlara can olurken canımızdan oluyoruz. Şiddetin hiçbir türlüsünü hak ettiğimizi düşünmüyorum. İnşallah bu bir farkındalık olur ve insanlar artık sağlık çalışanlarına bu gözle bakmaz. Hastalar, hasta yakınları bizim kendi ailemiz. Biz onları öyle görüyoruz. Onlar da bizi lütfen çocukları gibi görsünler. Bize sözel, fiziksel hiçbir şekilde şiddet uygulamasınlar.” dedi. 
 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr