HAKİM SAVCI ADAYLARI, 27 MAYIS DARBESİ SONRASI YARGILAMALARIN GERÇEKLEŞTİĞİ ‘DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI’NI ZİYARET ETTİ
11.11.2021

İstanbul Adliyesinde staj döneminde olan hakim savcı adayları, 'Hakim ve Savcı Adaylarının Staj Verimliliğinin ve Etkinliğinin Artırılması Projesi' kapsamında, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası yargılamaların gerçekleştiği Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı gezerek bilgi aldı.

 

USTA ÇIRAK MODELİYLE MENTÖR HAKİM VE SAVCILAR TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIYOR

Adalet Bakanlığınca "usta-çırak ilişkisi" modeliyle geliştirilip yürütülen proje farklı etkinliklerle devam ediyor. Mentor hakim ve savcıların rehberliğinde sürdürülen çalışmalarda adliyelerde görev yapan kıdemli hakim ve Cumhuriyet savcıları, tecrübelerini aktararak hakim ve savcı adaylarının staj eğitimine destek oluyor.

1960 DARBESİ VE SONRASINDAKİ YARGILAMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Bu kapsamda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz’ın desteğiyle düzenlenen etkinlikte, hakim ve savcı adayları Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki programa katıldı. Proje Koordinatörü Cumhuriyet Savcısı Bilge Dursun tarafından organize edilen programda adaylar, rehberler eşliğine adadaki müzeleri gezerek Türk siyasal ve hukuk serüvenindeki önemli kırılma noktalarından olan 1960 darbesi ve sonrasındaki yargılamalar hakkında bilgi aldı.

27 MAYIS DARBESİNE GİDEN SÜRECİ VE YARGILAMALARI ANLATAN BELGESELİN GÖSTERİMİ YAPILDI

Hakim ve savcı adayları, ilk olarak 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından yargılamaların yapıldığı ve müzeye dönüştürülen Hasan Polatkan Spor Salonu'nu ziyaret etti. Salonda, 27 Mayıs darbesine giden süreci ve yargılamaları anlatan belgeselin gösterimi yapıldı. Rehber eşliğinde Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi'ni de gezen stajyer hakim savcılar, Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminden bugüne kadar olan süreçte verilen demokrasi mücadelesini eserler üzerinden inceleme fırsatı buldu. Adnan Menderes Müzesi'ni de ziyaret eden hakim savcı adayları, burada Adnan Menderes'in çocukluk yıllarından itibaren hayatındaki önemli dönüm noktaları, siyasi hayatı ve darbe sonrasındaki yargılanma döneminde tecrit koşulları, kitapları, mektup yazdığı ve tutuklu kaldığı hücrede inceleme yapma fırsatı buldu.

HAKİM VE SAVCILAR, VERDİKLERİ KARARLARLA İNSANLARIN HAYATLARINI BİREBİR ETKİLİYOR

Proje Koordinatörü Cumhuriyet Savcısı Bilge Dursun, proje amacının hakim ve savcı adaylarının verimli bir staj süreci geçirmeleri olduğunu söyledi. Staj programı kapsamında düzenlenen Demokrasi ve Özgürlükler Adası gezisinin hukuk bağlamında çok önemli olduğunu, adada demokrasi ve hukuk adına çok elim olaylar yaşandığını anımsatan Dursun, ”Hakim ve savcılar, verdikleri kararlarla insanların hayatlarını birebir etkiliyor. Bu nedenle hakim ve savcı adaylarımızın özellikle bu salonda yargılanma süreçlerini görmelerini istedik ki verecekleri kararların ne kadar önemli olduğunu anlayabilsinler. Proje kapsamında bu tür gezilere devam edeceğiz. " dedi.

TECRÜBELİ HAKİM SAVCILAR EŞLİĞİNDE VERİMLİ STAJ DÖNEMİ GEÇİRİYORLAR

Türkiye’de 45 adliyede uygulanan proje kapsamında her adliye için bir koordinatör belirlendiğini kaydeden Bilge Dursun, ayrıca her aday için belirlenen bir mentor hakim ve savcının adaylarla birebir ilgilendiğini aktardı. Her hakim adayına bir hakim, her savcı adayına bir Cumhuriyet savcısının mentorlük ettiğini belirten Dursun, “Adaylar böylece yazılı olmayan etik kuralları öğreniyorlar. Bununla birlikte adayların staj süresinde hakimle duruşmaya çıkmaları, duruşma yönetimini görmeleri, ifade almaları, savcıyla birlikte otopsiye gitmeleri daha verimli bir staj geçirmelerini sağlayacak." diye konuştu. Proje Koordinatörü Dursun, hakim ve savcı adaylarının yabancı dillerinin geliştirilmesi ve yüksek lisans yapabilmeleri için de üniversitelerle iş birliği protokolleri üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

ADİL YARGILANMA HAKKI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞININ ÖNEMİ

Hakim adaylarından Ebru Kuşkaya ise ada ziyaretinin kendisini çok etkilediğini söyledi. Adada 1960 darbesi sonrası yargılamaların izlerini gördüklerini belirten Kuşkaya, "Rehberler eşliğinde adayı gezerek bilgilendirildik. Gezinin sonunda adil yargılanma hakkının, lekelenmeme hakkının ve yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kavradım. Bu tarz etkinlikler bize farklı bir perspektiften bakış imkanı ve mesleğe daha iyi hazırlanmamızı sağlıyor." şeklinde konuştu.

PROJEYE EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Bir başka hakim adayı Furkan Darendeli de gezi sayesinde adil yargılanma ve yargının bağımsızlığının önemini bir kez daha yerinde deneyimleme fırsatı bulduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Adadaki gezilerde Hasan Polatkan Spor Salonu'nda o dönemde yargılamaların ne kadar adil yargılanma ve yargı bağımsızlığından uzak olduğunu gördük. Deneyimler çıkardık. Bize bu fırsatı sunan Adalet Bakanlığı personeli, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Komisyonu’na, bizimle çalışan hakim ve savcılara teşekkür ediyorum.”

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr