Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

HÂKİM VE SAVCI ADAYLARI UYGULAMA ADLİYESİNDE DENEYİM KAZANACAK
19.11.2019

Adalet Bakanlığı hâkim ve savcı adaylarının meslek öncesi eğitimlerinde pratik bilgi ve becerilerini geliştirmek için uygulama adliyesi kurmaya hazırlanıyor. Türkiye Adalet Akademisi bünyesinde inşa edilecek uygulama mahkemesiyle hâkim ve savcı adayları teorik eğitimleri pratiğe dönüştürme imkânı bulacak.

Hâkim ve savcıların meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerinin akademik bir yaklaşımla yeni bir kurumsal yapıya kavuşturulması için Türkiye Adalet Akademisini yeniden kuran Adalet Bakanlığı, hâkim ve savcı eğitiminde kalite ve tecrübenin artması için yeni bir uygulama daha hayata geçiriyor. Bakanlık, Türkiye Adalet Akademisi bünyesinde uygulama adliyesi kuracak. Aslına uygun olarak yapılacak uygulama adliyesinde hâkim ve savcı adayları aldıkları eğitimleri ve mesleki becerilerini pratikte de uygulama imkanı sahip olacak. 

Aslına uygun olarak inşa edilecek uygulama adliyesinde, 278 metrekarelik alan üzerine birer adet duruşma salonu, hakim odası, savcı odası, icra müdürlüğü, mahkeme kalemi, savcılık kalemi, ön büro olacak. Ayrıca uygulama adliyesinde günümüz mahkeme yönetim sistemine uygun bir şekilde UYAP ve SEGBİS altyapılarına da yer verilecek.

Uygulama adliyesi projesiyle hakim ve savcı adaylarının yargısal uygulamaları yerinde tecrübe edecekleri gerçek bir atmosfer oluşturulması hedefleniyor.  Öte yandan uygulama adliyesiyle birlikte hâkim ve savcı adayları Akademide aldıkları teorik dersleri pekiştirecek. Uygulama adliyesinin hakim ve savcı adaylarının göreve başladıklarında pratikte yaşayacakları zorlukları en aza indireceği belirtiliyor.

   

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr