GEBZE VE GÖLCÜK ADALET SARAYLARI AÇILDI

Kocaeli Gebze ve Gölcük ilçelerinde yaptırılan yeni adalet sarayları Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katıldığı törenlerle açıldı.

Bozdağ, törenlerde yaptığı konuşmalarda şunları söyledi:

"Bugün Kocaelimizde adalet alanındaki iki önemli eseri resmen faaliyete almış olduk. Sabahleyin Gölcük Adalet sarayını şimdide Gebze Adalet sarayını hizmete açmış bulunuyoruz. Gebze adalet sarayı Cumhuriyet başsavcımızın niteliklerini anlattığı gibi gerçekten modern ve adalet hizmetlerinin sunumu için gerekli her türlü donanıma sahip bir adliye sarayı ve İstanbul’da bulunan Anadolu ve Bakırköy Adliye saraylarından sonra Marmara bölgesindeki en büyük Adalet sarayıdır. Gebzelilere Kocaeli’lere böylesi modern bir alanda Adalet hizmetlerini vermek yakışır diye düşünüyoruz. Tekrar tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

KOCAELİ'YE YENİ ADALET SARAYI

Bu arada Kocaeli Büyükşehir belediye başkanımız Kocaeli Cumhuriyet başsavcımız ve Valimiz ile görüştük Kocaeli’mizin yeni bir adalet sarayına ihtiyacı var onuda görüyor ve bununla ilgili adımlarımızı atma kararı aldık bundan sonra hem başsavcımız, hem bakanlığımız, hem büyükşehir,hem valilliğimiz birlikte çalışarak uygun yer tespit ettiklerinde proje çalışmaları arkasından ihale ve inşaat çalışmaları sürratle tamamlanacaktır. Böylelikle Kocaelimizde kendisine yaraşır modern bir adliye sarayına kavuşmuş olacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Adliye sarayları adalet hizmetlerinin son derece etkin ve verimli sunulması bakımından önemli alandır. Belki bizim için sıradan hale geldi. 2002 öncesi Türkiye’ye gittimizde merdiven altları, evden bozma yerlerde, hükümet konaklarında adeta sığıntı gibi yerlerde, hatta bazen kahvehaneden dönüştürülen yerlerde adalet hizmetinin verildiğini görüyor. Kağıt, kalem, mürekkep bulamayan bunları avukatlardan isteyen bir Türkiye’nin adalet isteyen mekanizması var şimdi geldiğimiz noktada Türkiye’de hamd olsun 223 tane Adalet sarayını tamamlayıp milletimizin hizmetine sunduk. 33 tane adalet sarayı inşaat’ı sürratle devam ediyor. 66 ayrı yerde Adalet sarayı yapmaya ilişkin proje ve ihale çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreç içerisinde 2023’e kadar Türkiye’nin bütün adalet hizmeti sunan binalarının tamamı en az Kocaeli, Gebze adalet sarayları gibi modern mükemmel insanlarımıza daha hizmet veren mekanlar haline gelecektir. 


2002 yılında Türkiye’de adalet hizmetlerinin sunulduğu toplam kapalı alan 569.059 metrekare iken şu an itibariyle faaliyetde bulunanan kapalı alan 3.076.218 metrekare yaklaşık 6 kat arttı çok büyük değişimler yaşandı. Hem hakim savcı sayımızda hem yardımcı adli personel sayımızda, hem teknik alt yapı imkanlarımızda çok büyük değişiklikleri hep beraber hayata geçirdik. Bir örnek vereceğim 2002’de Türkiye’de bütün adliyelerdeki bilgisayar sayımız 1693’tür, toplam adli yargıdaki mahkeme sayımız 3581 ama bilgisayar sayımız 1693 her mahkemede bilgisayarı olmayan bir Türkiye ama şu anda rakamlara baktığımızda 120 bin in üzerinde masaüstü bilgisayar var 43 binin üzerinde diz üstü bilgisayar var her hakim ve savcımıza ayrıca bilgisayar veriyoruz.  Çok büyük bir reformdur bunlar Dünün Türkiye’si ile bugünün Türkiye’si mukayese edildiğinde ne büyük değişikliklerin gerçekleştiğini hep beraber görüyoruz. 

UYAP BU ÜLKENİN YÜZ AKI OLMUŞTUR

 UYAP projesi uzayan yargılamaları kısaltmak, zaman israfını önlemek, vatandaşın lehine kısa sürede sonuçlandırmak bakımından çok büyük bir devrimdir UYAP. Eskiden asliye hukuk mahkemesi tapu kaydı için önce yazıyor savcılığa, savcılık yazıyor tapuya, tapu buluyor sonra tekrar savcılığa, mahkemeye gelene kadar aylar geçiyor şimdi bir düğmeye basılıyor tapu ve adli sicil kaydı önünde. Düğmeye basıyor nüfus kaydı önünde, devletin bir çok kaydına aynı anda ulaşabiliyor. Buda yargıyı hızlandırmak ve pek çok israfı önlemek bakımından son derece önemli bir değişiklik olmuştur. UYAP sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında örnek proje olarak gösterilmekte Amerika’da Avrupa’da sayısız ödüller almıştır. Bugün toplumun her alanında UYAP tan istifade eden vatandaşlarımız var. UYAP’ı önümüzdeki zaman içerisinde daha da fazla geliştireceğiz ve UYAP ülkemizde daha büyük fonksiyonları icra etmeye devam edecektir.

    

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 7457 - Toplam : 2022724 kişi ziyaret etmiştir.