Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

GAZİANTEP ÇOCUK ADALET MERKEZİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI
27.08.2021

BAKAN GÜL: ÇOCUK MAHKEMELERİNİN MÜSTAKİL KAMPÜS İÇERİSİNDE YAPILMASI, DURUŞMA SALONLARININ ÇOCUK DOSTU OLARAK HAZIRLANMASI ÖNEMLİ HEDEFİMİZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocukların olumsuzluklardan ruhsal ve fiziki olarak çok daha fazla etkilendiğini vurgulayarak, "Çocuk mahkemelerinin müstakil kampüs içerisinde yapılması, duruşma salonlarının çocuk dostu olarak hazırlanması önemli hedefimiz. Çocuk Adalet Merkezi, bu çerçevede yapılan önemli başlıklardan biri" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı iş birliğinde hayata geçirilecek Gaziantep Çocuk Adalet Merkezi için protokol imzalandı. Protokol törenine katılan Adalet Bakanı Gül, adalet üzerine birçok çalışma yaptıklarını ancak çocuklarla ilgili yapılanları çok özel gördüklerini belirtti. Çocukların hak ve özgürlüklerini önemsediklerini kaydeden Bakan Gül, onların olumsuzluklardan ruhsal ve fiziki olarak çok daha fazla etkilendiğini, bu çerçevede Çocuk Adalet Merkezi'nin ilk adımını attıklarını vurguladı.

ÇOCUKLARA İLİŞKİN DAVALARIN ÖNCELİKLİ OLARAK ELE ALINMASI TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde mağdur merkezli onarıcı adaletin önemli yer tuttuğuna dikkat çeken Gül, “Çocuk mahkemelerinin müstakil kampüs içerisinde yapılması, duruşma salonlarının çocuk dostu olarak hazırlanması önemli hedefimiz. Çocuklara ilişkin davaların öncelikli olarak ele alınması temel hedeflerimizden biri. Çocuk Adalet Merkezi, bu çerçevede yapılan önemli başlıklardan biri." diye konuştu.

BÜTÜN DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK MODELİ, EN KISA ZAMANDA HAYATA GEÇİRMİŞ OLACAĞIZ

Bakan Gül, suça karışmış çocukların olmasını istemediklerini, bir çocuğun suça bulaşması halinde toplum olarak herkesin kendini sorgulaması gerektiğini kaydetti. Yargılama sürecinde mağdur olmuş çocuğun suçun failiyle bir araya gelmesini arzulamadıklarını bildiren Gül, şunları söyledi:

"Mağdur olmuş çocuk, suçun failiyle bir araya geldiğinde bir daha aynı travmayı yaşıyor. O yüzden çocukların tarafla bir araya gelmesini istemiyoruz. Uzmanlar, çocukların ilgi alanlarını tespit etsin istiyoruz. Adli sürece temas eden hakimleri, savcıları, polisleri ağabey-abla gibi görsün, yargılayan değil kendisine yardımcı olarak görmesini istiyoruz. Kendisini suçtan azat etsin yaklaşımı içerisindeyiz. Bu noktada Çocuk Adalet Merkezi'ni önemsiyoruz. Bu merkezde çocuk hakimleri olacak, çocuk savcıları burada görev yapacak. Çocuk, her türlü suçlunun, kavganın olmadığı, travma yaşamadığı bir ortama gelecek. Adli Destek Mağdur Hizmetlerindeki uzmanlarımız, burada olacak. Adli görüşme odaları, çocuk polisi burada olacak. Avukatlar da bir arada olacak. Bütün dünyaya örnek olacak modeli, en kısa zamanda hayata geçirmiş olacağız. Üniversitelerin ilgili uzmanları çalışma yapacak. Barolara ilgili bölümler de yer ayırmış olacağız. Yerel yönetimler başta olmak üzere istihdam, meslek edindirme gibi bir takım ortak iş birliği olacak. Kimsenin adaletin dışında kalmaması temel yaklaşımımız. Herkes adaletin merkezinde, tam göbeğinde bir sistem için çalışmaya devam ediyoruz."

ÇOCUKLARIMIZ SUÇA BULAŞMADAN KİTAPLA, OKULLA BÜYÜRSE CEZAEVLERİNİ KAPATIR OKUL YAPARIZ

Adaletin önünde hiçbir erişim engelinin olmamasının, milletin haklı beklentisi olduğunu kaydeden Adalet Bakanı Gül, adalet için oksijen benzetmesi yaptı. Cezadan ziyade, suçun hiç işlenmemesi temel gayesi içinde olduklarını ifade eden Bakan Gül, "Adalet oksijen gibidir. Çünkü normal şartlarda görünmez ama onun eksikliğinde çok sıkıntı oldu. Adaletin önünde hiçbir erişim engelinin olmaması, milletin haklı beklentisi. Bu da yargının temel vazifesi. 'Geç gelen adalet, adalet değil' anlayışıyla, bu vizyonun ortaya konması ve adaletin sağlanması gerek. Bu anlamda çok önemli mesafe olan Çocuk Adalet Merkezi'nin yapılması değerlidir. Ülkemiz çocukları için değerlidir. Bir kişinin aldığı ceza değil, suçun işlenmesinin önlenmesine dair politikanın ortaya konulması için uğraşıyoruz. Cezadan ziyade, suçun hiç işlenmemesi toplumun ana beklentisidir. Ana gayemiz bu yönde olacaktır. Bu merkezler, buna yönelik olacaktır. Bir çocuk dahi bu kapıdan içeri girmesin isteriz. Ama böyle netice çıktıysa polisiyle, uzmanlarıyla süreç yönetilsin. Çocuklarımız için hayırlı netice olur. Çocuklarımız suça bulaşmadan kitapla, okulla büyürse cezaevlerini kapatır okul yaparız. Cezaevlerinde de kimse kalmaz. Çocuğun kendisini topluma faydalı hale getirmesi en kıymetli sonuçtur. Çocuklar için ne yapsak azdır." diye konuştu.

ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI GÖZETİLİYOR

Törende konuşan Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan da, 116 adliyede bulunan Adli Destek Mağdur Destek Hizmetleri Müdürlüklerinin, mağdur tanık ve suça sürüklenen çocuklar ekseninde özellikle aile ve çocuk mahkemelerinde önemli görevler ifa ettiğini söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de tarihe bakıldığında adaleti tesis edenlerin güçlü izler bıraktığını, birliği sağladığını aktardı. Çocukların suç ortamından uzaklaştırılmasının büyük başarı olduğuna değinen Şahin, kentte yargı alanında yaptıkları çalışmalara da değindi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü de adliyede çocuklar konusunda özel bir hassasiyetle soruşturma ve yargılama süreçlerini yürüttüklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan tarafından protokol imzalandı.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr