FETÖ LİDERİ GÜLEN`İN ABD`DEN RESMEN İADESİ İSTENDİ

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ Lideri Fethullah Gülen’in 4 ayrı dosyadan ABD’den iadesini istediklerini söyledi.​

Dosyaların Adalet Bakanlığı tarafından hem İçişleri Bakanlığı hem Dış İşleri Bakanlığı araçılığıyla ABD’nin ilgili ve yetkili makamlarına iletildiğini aktaran Bozdağ, Gülen’in iadesini beklediklerini ifade etti.

Bozdağ’ın açıklamalarından önemli başlıklar söyle:

“Devam eden soruşturmalar vardı. O dosyalarda iade talepleri var. Onlarlar ilgili hazırlıklar Adalet Bakanlığı tarafından tamamlandı. Bugün itibariyle Başbakanımızın da ifade ettiği gibi 4 ayrı dosyadan iadesi ABD’den istenmiştir. Dosyamız Adalet Bakanlığı'ndan ABD’ye iletilmek üzere hem İçişleri Bakanlığı'na hem de Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmiştir. Elektronik ortamda doğrudan ABD’nin ilgili ve yetkili makamlarına ve Amerikan Adalet Bakanlığı'na da iletilmiştir. Biz ABD’den bu dosyalarla ilgili değerlendirmeleri yaptıktan sonra Fetullah Gülen’nin Türkiye’ye iadesi beklediğimizi ifade etmek isterim.

İDAM CEZASI TALEPLERİ

Halkımızın idam cezasının tekrar getirilmesi yönünde talepleri var. Şehit cenazelerinde ve meydanlarda bunu söylüyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızda dün Meclis bu yönde karar alırsa, idam cezası tekrar önüme gelirse altına imzamı atarım dedi. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın da buna olumlu baktığını gösteriyor. Sayın Başbakanımızın da bu konudaki mesajları görmezlikten gelinemez, bunları yok sayamayız dedi. Şu anda Sayın Başbakanımız CHP’nin Gelen Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ile  görüştü. Aynı şekilde MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile de görüşecek ama muhtemelen bazı yapılacaklarla ilgili değerlendirmeler de yapılmıştır. Darbe teşebbüsü ile ilgili onların görüşmelerini ve sonuçlarını göreceğiz. Bu konuda adım ne zaman atılacak bu konuda da değerlendirmeler yapılacaktır. Biz sadece şunu net ifade ediyoruz.

Milletimiz AK Parti hükümetlerine hep önem vermiştir, değer vermiştir ve milletin mesajlarına bugüne kadar AK Parti sırtını dönmemiştir. Milletimizin bugün mesajını görmezden gelmemiz, buna arkamızı dönmemiz beklenemez. Elbette AK Parti, hükümetimiz bu talebi değerlendirecektir. Değerlendirmenin sonunda zaten Türkiye kamu oyuyla birlikte paylaşacağız.

DELİLLERİN TOPLANMASI

Devam eden soruşturma ve davalar var. Bir tanesi Ankara’da devam eden davayla ilgili oradan istendi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki dosya var oradan istendi. Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir dosyası var oradan da istendi. Şu anda dört dosyadan istenmiş durumda. 15 Temmuz 2016 Fetullah Gülen’in emir komutasında gerçekleştirilen darbe teşebbüsüyle ilgili şu anda bildiğiniz gibi soruşturmalar devam ediyor. Tutuklamalar var, delillerin toplanması var, arama el  koyma var toplanan delillerin incelenmesi analiz edilmesi, değerlendirilmesi söz konusu. Tabi böylesine büyük bir soruşturma ve olay nedeniyle bir gün yada iki gün içerisinde bitirilmesi, netleştirilmesi, neticelendirilmesi, kolay bir iş değil.

Kamuoyunda şöyle bir şey var. Bu darbe teşebbüsüyle ilgili hemen anında iletilmesi uluslar arası antlaşmalar çerçevesinde, hukuken bizim bunu belli bir prosedür çerçevesinde iletmemiz gerekiyor. O prosedür gereği de dosyanın teşekkülü lazım. Onun için ifadeler ve delillerin toplanması, değerlendirilmesi  tamamlandıktan sonra bu kendilerine ayrıca iletilecektir.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Fetullah Gülen’in iadesini hem Cumhurbaşkanımız düzeyinde hem Başbakanımız düzeyinde, hem Dışişleri Bakanımız düzeyinde talep edildi. Kendisinden ayrıca Fetullah Gülen’in bu iade talebiyle birlikte yakalanması, geçici yakalanması ve tutuklanmasını da ABD’den talep ettik.

Delile ispata hacet yok. Yani şu anda güneş bizi nasıl yaktıysa darbede o kadar yaktı ve herkes bunu gördü bu darbe teşebbüsünü Fetullah Gülen’in emir komuta zincir altında olan esasında paralel Fetullah Gülen ordusu tarafından yapıldığı konusunda Türkiye’de AK Parti görüşünü benimseyen benimsemeyen herhangi bir vatandaşımızda en ufak bir şüphe yok.

TSK içerisinde Vatanını seven, Hükümetini seven, Anayasasına hükümetine bağlı olan komutanlarımız askerlerimiz onlar açısından da bir şüphe yok, hiç kimse açısından da bir şüphe yok. Yani bu kalkışmayı yapanlar öncülük edenler. Bunun içerisinde olanlara tümüyle baktığınız zaman devletin elindeki bilgilerde çok net yüzdeyüz örtüşüyor. O nedenle çok açık bütün bilgiler, deliller Fetullah Gülen’in talimatı ve onun istemesi üzerine Fetullahçı Terör Örgütü üyelerince bu işin organize edildiği ve bu kalkışmaya teşebbüs edildiği tartışmadan varestedir. Bu laflar eskilerin deyimiyle laf-ı güzafla bir çarpıtmadır, saptırmadır, delil karartma çabasıdır. Bunlar zaten şu ana kadar ortaya çıkan delillerle ispat edilecektir, ifadeler çok açık bunların önüne başbakanımızın ifade ettiği gibi istemedikleri kadar delilde konacaktır. Atanan sıkı yönetim komutanları, askeri mahkemelere yapılan atamalar, bazı bürokrasideki yerlere yapılan atamalara dair listeler, bunların yazışmaları pek çoğu şu anda aramalarda elde edilen deliller var bunların analizinden çok çok daha fazla bu işin gerçek yüzünü ortaya çıkaran bilgi belgeye mutlaka ulaşılacaktır. Şu anda çok sayıda çok sayıda delille ulaşılmış durumdadır.

RUS UÇAĞINI DÜŞÜREN PİLOT GÖZLATINDA İDDİASI

Tabi Rusya uçağını düşüren pilotun gözaltında olduğuna dair bir takım haberler var. Bunlar teyit edilmiş haberler değil. Şuan da soruşturma makamları bu pilotlarla ilgili ifadeleri alıyorlar. Gözaltında olan pilotlar var. Onların içerisinde var mıdır yok mudur tabi çıkacaktır ifade sırasında. Şu anda gözaltında olduğuna dair bir takım fısıltılar var ama henüz teyit edilmiş değil.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 2142 - Toplam : 2515541 kişi ziyaret etmiştir.