‘EVDE ADALET HİZMETİ’ MEMNUNİYET VERİCİ

HAKİM, DİYALİZ HASTASI MAĞDURU EVİNDE DİNLEDİ

Adalet Bakanlığı’nın, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında adalete erişimin güçlendirilmesi ve eşit bir şekilde sağlanması amacıyla engelli, yaşlı ve yatağa bağımlı hastalara ilişkin yürüttüğü ‘evde adalet hizmeti’ yargıya güveni ve memnuniyeti arttırıyor. Samsun’da görülen bir davada, hastalığı dolayısıyla yatağa bağımlı bulunan mağdur 76 yaşındaki Dursune Karaca, adliyeye gidemeyince hakim ve mahkeme personeli evine giderek ifadesini aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planında adalete erişimin güçlendirilmesi, benimsenen hedeflerden biri olarak yer alıyor.

DURUŞMAYA KATILMASI MÜMKÜN OLMAYANLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Bu kapsamda, adalete erişimi kolaylaştıran uygulamaların yaygınlaştırılması ve erişilebilir adaletin eşit bir şekilde sağlanması amacıyla engelliler, yaşlılar ve yatağa bağımlı hastalara ilişkin adli süreçlerin adliyelere gelmelerine gerek duyulmaksızın bulundukları yerlerden doğrudan ya da görüntülü iletişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi hedefleniyor. Ceza Muhakemesi Kanuna da hastalık veya engelleri nedeniyle duruşmaya katılması mümkün olmayan vatandaşların, mahkemelerce evlerinde dinlenebilmesine olanak sağlanıyor.

OĞLU DİLEKÇE VERDİ, MAHKEME KABUL ETTİ

Adalete hizmetlerinden memnuniyetinin arttırılmasını da sağlayan ‘evde adalet hizmeti’ uygulaması Samsun’da da gerçekleşti. Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde "Kamu kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından görülen davada mağdur Dursune Karaca, diyaliz hastalığı bulunmasının yanı sıra hayatını yatağa bağımlı sürdürmesi nedeniyle adliyeye gidemedi. Oğlu Orhan Karaca'nın verdiği dilekçenin incelenmesinin ardından mahkeme, mağdurun evinde dinlenilmesini kabul etti. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına ait araçla mahkeme hakimi, katip ve mübaşirden oluşan heyet, Atakum ilçesinde kırsal bölgede bulunan mağdurun evine giderek şikayetini dinledi.

HAKİM EVE GELDİ, BİZİ DERTTEN KURTARDI

Hakimin eve gelerek annesinin ifadesini almasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Orhan Karaca, “Mahkeme kalemine annemin yatağa bağımlı olduğunu, evden çıkamadığını ve adliyeye gidemeyeceğini belirtir bir dilekçe vermiştim. Onlar da inceleme sonucu evde ifade alma kararı verdiler. En azından annem mağduriyet yaşamamış oldu. Hakimimiz eve geldi, sağ olsun, Allah razı olsun. Bizi bu dertten kurtardı. Annemin ifadesini aldı. Çok memnunuz. Bu uygulamanın yapılmasını sağlayan Adalet Bakanlığına, hakimlerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu uygulama çok güzel” dedi.

Samsun Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver de mağdurun duruşmaya gelemeyecek derece ağır hasta olması sebebiyle bu yola başvurulduğunu söyledi. Başkan Alver, " Celp evraklarında şahsın neden mahkemeye getirilemediği gerekçesiyle yazıldığında mahkemelerimiz Ceza Muhakemeleri Kanununda da yer alan bu uygulamaya başvuruyor. İlk etapta mağdurun bu durumda olduğunu bilmiyorduk, oğlu dilekçe verince inceleme yapıldı ve kabul edildi.” diye konuştu.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr