ESKİ HÜKÜMLÜ, DEVLET DESTEĞİYLE MESLEĞİNE VE İŞ YERİNE YENİDEN KAVUŞTU

Eski hükümlü Müslüm Demez, devlet desteği alarak kendi iş yerini kurdu ve eski mesleğine yeniden kavuştu.

Osmaniye'de 2013 yılında karıştığı suç nedeniyle 4 yıl 2 ay ceza infaz kurumunda kalan ve bu süreçte kuaför salonu kapanan eski hükümlü Demez tahliyesinin ardından bir süre yevmiyeyle çeşitli işlerde çalıştı. Demez'in hayatı, 2019 yılında Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğünün ‘Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi’ni öğrenmesiyle değişti.

27 BİN LİRALIK HİBE DESTEĞİYLE İŞYERİNİ AÇTI

Başvurduğu İŞKUR'dan kuaför salonu açabilmek için gerekli 27 bin liralık hibeyi alan Demez, böylece eski mesleğine kavuştu. Cezaevinden çıktıktan sonra iş yerini kaybettiği için ekonomik sıkıntılar yaşadığını anlatan Demez, Adalet Bakanlığına verdiği destek için teşekkür etti. Demez şöyle konuştu:

“50 lirayla bir evin ihtiyaçlarını karşılamak imkansızdı. Gündüz çalışıyor, gece sabaha kadar ağlıyordum. Elimizdeki parayla hangi borcu ödeyeceğimi şaşırmıştım. Çok şükür, devletim yardımıma koştu. Sınavlarına girdik ve Allah nasip etti, hibe desteğini kazandık. Allah devletimize zeval vermesin, onlar sayesinde kendi işimin patronu oldum. Beni hem aileme hem topluma geri kazandırdılar. Yapmayı çok arzu ettiğim eski mesleğimin tekrar başındayım.”

Adalet Bakanlığı eski hükümlüleri topluma kazandırmak amacıyla modern ceza infaz sistemi kapsamında projeler uyguluyor.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr