ESKİ HÜKÜMLÜ DEVLET DESTEĞİYLE İŞİNİ KURDU

Isparta’da yaşayan eski hükümlü Ali Yaman (52), denetimli serbestlik sürecinde başvurduğu girişimcilik projesi sayesinde devletten aldığı hibe ile tekstil sektöründe kurduğu kendi işyerinde istihdam sağlıyor. Yaman, “Seyyar satıcılık yapıyordum şimdi işimin patronu oldum” dedi.

Antalya'da seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlarken 2016’da karıştığı bir suç dolayısıyla 2,5 yıl hapis cezası alan Ali Yaman, Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda kaldığı sürede, hükümlülerin cezaevinde meslek edindirilmelerine yönelik açılan kurslar kapsamında dikiş-nakış eğitimi aldı. Denetimli serbestlik uygulamasıyla cezaevinden tahliye olan Yaman, bu süreçte Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) açtığı girişimcilik kursuna katıldı. Kursu başarıyla tamamlayarak ‘girişimcilik sertifikası’ alan Yaman, Isparta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde görevli uzmanların da desteğiyle, Ceza ve Tevfik Evleri (CTE) Genel Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi" ve KOSGEB girişimcilik projesine başvurdu. Projesi kabul edilen eski hükümlü, toplamda 200 bin liralık makine ve hibe desteği alarak Isparta'daki Fatih çarşısında kendi tekstil atölyesini açtı.

DEVLETTEN ALDIĞI HİBE ÜRETİM VE İSTİHDAMA

Cezaevindeyken aldığı kurs ve eğitimlerle meslek sahibi olan, ardından devletin sağladığı hibe desteği ile kendi işini kuran Yaman, bir dönem 15 kişiye kadar istihdam sağladı. Atölyesinde ürettiği tekstil ürünlerini otellere, pansiyonlara, yurtlara ve hastanelere satan eski hükümlü, kendi işini kurmanın ve şu an yanında çalıştırdığı 4 kişi ile birlikte üretim yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

HÜKÜMLÜ YETER Kİ İSTESİN, DEVLET SONUNA KADAR ARKASINDA

3 yıldır işlettiği atölyesini daha da büyüterek fabrika açmak istediğini vurgulayan eski hükümlü Yaman, devletin verdiği hibe desteğinin çok anlamlı olduğunu söyledi. Ceza infaz kurumlarında hükümlülerin meslek sahibi olmaları, topluma kazandırılmaları ve tahliyelerinden sonra istihdam edilmelerine yönelik birçok kurs ve eğitimin verildiğini anımsatan Yaman, şöyle konuştu:

“Cezaevinde, ‘Cezan bitti, sen mahkumsun’ demiyorlar. Her hükümlü ile tek tek alakadar oluyorlar ve isteyenlere iş kuruyorlar. Yeter ki azmederek ne iş yapacağını söyle, devlet sonuna kadar arkanda oluyor. Ceza infaz kurumunda ve Denetimli Serbestlik sürecinde topluma kazandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ben, devletimizden aldığım 200 bin liralık hibe sayesinde istihdam sağladım, çok güzel bir yere geldim. Hem devletimiz kazanıyor hem ben, hem de çalışanlar. Ürettiğimiz çarşaf, pike, havlu, yorgan ve yastık kılıfı gibi tekstil ürünlerini Alanya'dan Kuşadası'na kadar birçok yere satıyorum. Bu yıl 10 milyon lira ciro yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz fabrika kurarak daha çok üretmek, yüzlerce kişiye istihdam sağlamak. Adalet Bakanlığına, devletimize çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde kendi işimi kurdum.”

Haberin videosu: 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 537 - Toplam : 3477402 kişi ziyaret etmiştir.