ELEKTRONİK ORTAMDA 22 MİLYON 42 BİN 476 EVRAK İÇİN İŞLEM YAPILDI

Yargı ile emniyet arasındaki yazışmaların elektronik ortama taşınmasına olanak sağlayan UYAP-EKİP entegrasyonuyla birlikte bugüne kadar 163 milyon 114 bin lira tasarruf edildi. Uygulamayla bugüne kadar 22 milyon 42 bin 476 evrak alımı ve gönderimi elektronik ortamdan yapıldı.

Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının ortak çalışması sonrası yargı ve emniyet arasındaki yazışma ve işlemlerin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte milyonlarca liralık tasarruf sağlandı. Hatırlanacağı üzere Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ile Emniyet Kolluk İşlemleri Bilgi Sistemi (EKİP) arasında entegrasyon sağlanması kararının ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 24 Kasım 2017'de protokol imzalanmıştı. Protokol sonrası iki bakanlık yetkilileri çalışmalara başlayarak UYAP-EKİP entegrasyonunu gerçekleştirdi. UYAP-EKİP entegrasyonuyla birlikte yargı ile emniyet arasındaki yazışma ve işlemlerin elektronik ortama taşındı. Uygulamayla bugüne kadar 163 milyon 114 bin lira tasarruf edildi.

Yeni uygulama kapsamında emniyet birimleri tarafından adli birimlere, adli birimlerden emniyet birimlerine fiziki olarak gönderilen adli evrakın elektronik ortamdan ulaştırılması sağlandı. Böylece polislerin adliyelere evrak taşımasına son verildi. Uygulama öncesinde il dışına 7 ile 12 gün arasında, il içinde ise 3 ile 5 gün arasında teslim edilen evrakın anlık iletimi sağlanıyor. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı ile emniyet birimlerinde önemli iş gücü tasarrufu oluştu, yargı faaliyetleri de hız kazandı.

26 NİSAN 2019’DAN BUYANA TÜRKİYE GENELİNDE UYGULANIYOR

Uygulama ilk olarak 12 Haziran 2018'de pilot il Ankara'da hayata geçirildi. Adli evrakın elektronik ortamdan gönderilmesine ilişkin çalışmalar tamamlanarak Ankara Batı Adliyesi ile Sincan emniyet birimleri arasında pilot uygulama yapıldı. Daha sonra uygulama, 26 Nisan 2019'da Türkiye genelinde yapılmaya başlandı.

UYGULAMANIN SAĞLADIĞI DİĞER KAZANIMLAR

Evrakı göndericiden alıcıya direkt ileten uygulamayla evrak ve gizli bilgilerin, ilgilisi dışındaki kişilerce görülmesi engellendi, güvenlik zafiyeti ortadan kaldırıldı. Evrakın arşivlenmesinde de kolaylık sağlayan uygulamayla, belgeler e-arşivlerde tutulmaya başlandı. Evrak ve bilgi akışını tamamen elektronik ortama aktaran UYAP-EKİP entegrasyonuyla fiziki evrak düzenlenmesi sona erdi, personel gücü ve mesaiden tasarrufa geçildi.

Öte yandan, UYAP-EKİP entegrasyonuyla adli birimlerle emniyet arasındaki evrak gönderimi ücretsiz hale geldi. Türkiye genelindeki uygulamayla bugüne kadar 22 milyon 42 bin 476 evrak alımı ve gönderimi elektronik ortamdan yapıldı. Yeni uygulamayla posta ücretinden, personel mesai ücretlerinden ve iş gücünden tasarruf edildi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 870 - Toplam : 3508382 kişi ziyaret etmiştir.