ÇİN HALK CUMHURİYETİ İLE HUKUKİ MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
14.11.2018

BAKAN GÜL: TERÖRLE MÜCADELEDE KÜRESEL İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

Adalet Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı arasında hukuki işbirliğine dair mutabakat zaptı imzalandı. Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Terörle mücadelede küresel işbirliğine ve diyaloga ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çin temasları kapsamında başkent Pekin'de Çinli mevkidaşı Fu ile bir araya geldi.  Görüşmenin ardından Gül ve Fu, iki ülke adalet bakanlıkları arasında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzaladı. Heyetler, hukuki alanda bilgi ve tecrübe paylaşımı, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve sınır aşan suçlarla ve terörizmle mücadele konusunda işbirliği yapılması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

FETÖ KÜRESEL BİR ŞEBEKEDİR

Terörizme karşı mücadele noktasında ülkelerin işbirliği halinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Adalet Bakanı Gül, terörün tüm insanlığı tehdit ettiğini kaydetti. FETÖ ile mücadele noktasında da küresel işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu anlatan Bakan Gül şöyle konuştu:

“Terör örgütleri bütün insanlığı tehdit etmektedir. Küresel işbirliğine ve diyaloga ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle, ülkemizi ve demokrasiyi tehdit eden FETÖ’ye karşı da küresel bir işbirliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. FETÖ sadece ülkemiz için değil, her ülke için tehdittir. Küresel bir şebekedir. İstihbarat örgütü gibidir. Çin topraklarına da sızmıştır. Bunların da Çin bakanları tarafından da tespit edildiklerini ve yakından takip edildiklerini biliyoruz. Çin makamları ile paylaşılmış ve Türkiye ‘ye iade edilmeleri talep edilmiştir.”

TERÖR ULUSLARARASI MEYDAN OKUMA NOKTASINDA ORTAK DÜŞMANDIR

Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanı Fu Zhenghua Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin geliştiğini belirterek,  “Özellikle Çin devlet başkanı, kader ortaklığı fikrini ortaya koydu. Bizim Adli işbirliğini daha da derinleştirmemizin anlamı büyüktür. Bana göre de elimizden geleni yaparak somut adımları atmamız lazımdır. Sayın Adalet Bakanı Gül basiretli ve seçkin bir siyasetçidir. Bunun için de işbirliğimizin anlamı büyüktür” dedi. Terörün uluslararası meydan okuma noktasında ortak düşman olduğunu belirten Bakan Fu Zhenghua, bu konuda duyarlı olduklarını kaydetti.

FETÖ İLE İLGİLİ EVRAKLARI VE TALEPLERİ İLGİLİ MAKAMLARA İLETTİK

FETÖ mensuplarının Türkiye’nin egemenliği ve güvenliğini zedelemeye çalıştıklarının farkında olduklarını belirten Çin Adalet Bakanı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çin hiçbir zaman FETÖ’nün kendi topraklarında Türkiye’nin güvenliğini bozmasına izin vermeyecektir. Çin tarafı bu ilkede ısrar edecektir. Türk tarafının da aynı şekilde Çin tarafının güvenliğini desteklemesini bekliyoruz. FETÖ ile ilgili evrakları ve talepleri ilgili makamlara ilettik. Birlikte bu soruşturmalara ivme kazandıralım. Türk tarafına iade talebini de ilettik. İade anlaşmalarına göre dış ilişkiler çalışmaları devam ettirmektedir. İlgili makamları hızlandırmaya çalışacağız.”

Görüşmeler sırasında Adalet Bakanı Gül, Bakan Fu Zhenghua’yı 2019 yılı bahar aylarında gerçekleştirilmesi planlanan 2. Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’ne de davet etti.

İki ülke arasındaki hukuki işbirliği gereği ayrıca Türkiye’den 8 hakim ve savcı Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Üniversitesi bünyesinde Çince eğitim alıyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çin ziyareti kapsamında ayrıca Çin Yüksek Halk Mahkemesi Başkanı ve Başhakimi Zhou Qiang ve Yüksek Halk Savcılığı Başsavcısı Zhang Jun ile görüştü. Bakan Gül, iki ülke arasında sürdürülen eğitim projesi kapsamında da Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Üniversitesinde eğitim alan hâkim ve savcılarla bir araya geldi.

       

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr