Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

CEZA UYUŞMAZLIKLARINDA ALTERNATİF ÇÖZÜM YÖNTEMİ OLAN UZLAŞTIRMA BAŞARIYLA UYGULANIYOR
09.04.2021

Adalet Bakanlığı tarafından, ceza adalet sisteminde uzlaşmaya dayalı bir yöntem şeklinde uygulanan uzlaştırma, toplumsal uzlaşı kültürünün güçlenmesine de katkı sağlıyor.  

Onarıcı adalet anlayışı çerçevesinde 1 Ocak 2017’den itibaren Türkiye genelinde etkin ve yaygın bir şekilde hayata geçirilen ve yargı reformuyla daha etkin hale getirilen uzlaştırma ile taraflar mahkemeye gitmeden el sıkışarak anlaşıyor.

KÖY OKULU ÖĞRENCİLERİNE TABLET BAĞIŞINDA BULUNDU

Samsun’da basit yaralama olayıyla ilgili bir soruşturma kapsamında, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’nca görevlendirilen uzlaştırmacı, müşteki ve şüpheli taraflar ile görüştü. Taraflarla yapılan görüşmeler sonucunda müşteki, şüpheliyle 3 köy okulu öğrencisine birer tablet bağışı yapılması karşılığında uzlaştı. Böylece edimin ifasıyla ihtiyaç sahibi üç öğrenci tablet sahibi oldu.

TRAFİK KAZASI TEKERLEKLİ SANDALYE BAĞIŞINA VESİLE OLDU

Bursa’da, trafik kazası neticesinde ‘Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan başlatılan soruşturma dosyası, suçun uzlaştırma kapsamında kalması nedeniyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’na gönderildi. Görevlendirilen uzlaştırmacının görüştüğü taraflar, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Birimi’ne bağış yapılması ediminde uzlaştı. Şüpheli, mağdur talebi üzerine bir adet tekerlekli sandalye bağışında bulundu. Böylece muhtaç bir hasta da tekerlekli sandalye ihtiyacı da karşılanmış oldu.

UYUŞMAZLIKLAR SUÇ FAİLİ İLE MAĞDURUN UZLAŞMASIYLA ÇÖZÜLÜYOR  

Ceza uyuşmazlıklarının klasik yargılamaya göre daha az masrafla ve daha kısa sürede çözümünü sağlayan uzlaştırma, tarafların memnuniyeti ve uzlaşması temelinde uygulanıyor. Suç faillerinin topluma kazandırılmasını, mağdurların da haklarının korunmasını amaçlayan uzlaştırmayla bugüne kadar 963 bin 66 dosyada uzlaşma sağlanırken, müzakeresi tamamlanan dosyalarda uzlaşma oranı yüzde 83 oldu.

Uygulamada taraflar Mehmetçik Vakfına, Şehit ve Gazi Yakınları için açılan hesaplara, Lösemili Çocuklar Vakfına, kadın sığınma evlerine, kız yetiştirme yurtlarına ve çocuk yuvalarına bağış, engelli vatandaşlarımıza akülü araba bağışı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere kırtasiye yardımı, kıyafet bağışı, fidan ve ağaç dikme, Kızılay’a kan bağışı gibi edimler kararlaştırarak uzlaşabiliyor.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr