CEZA İNFAZ KURUMU YERLEŞKELERİNDE KÜTÜPHANELER KURULACAK
29.03.2021

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

Milli Kütüphane’de düzenlenen imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz rejiminin temel amacının hükümlü ve tutukluları yeniden hayata kazandırmak olduğunu belirtti. Adalet Bakanlığı tarafından eğitim ve iyileştirme çalışmalarıyla hükümlülerin bireysel gelişimlerine önemli katkı sağladıklarını anlatan Bakan Gül, 24 Ekim 2019’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan iş birliği protokolüyle ceza infaz kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlülerin kitaplara erişimlerini kolaylaştırdıklarını kaydetti. Bakan Gül, “Cezaevlerimizde Ocak 2021 itibariyle 1 milyonun üzerinde kitap bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla daha önce yaptığımız protokolle halk kütüphanelerinde bulunan 17 milyon yayını hükümlü ve tutuklular için ücretsiz ve kolayca erişir hale getirdik. Yine, ödünç kitap alma sürecini başlattık. Ekim 2019 tarihinden bugüne kadar 255 bin kitap hükümlü ve tutuklular tarafından ödünç alınmıştır. Yani 255 bin kitap okunmuş ve halk kütüphanelerinden istifade edilmiştir.” diye konuştu.

SÜRELİ VE SÜRESİZ YAYINLARA ULAŞIM İMKANI

Adalet Bakanı Gül, kampüs ceza infaz kurumları içerisinde kurulacak kütüphanelerde hükümlü ve tutukluların süreli ve süresiz yayınlara ulaşma imkanı bulacaklarını belirterek, “Bu protokol ile birlikte Silivri, Sincan, Maltepe, İzmir, Elazığ, Diyarbakır, Tarsus, Kayseri, Kocaeli, Tekirdağ, Hatay, Afyonkarahisar, Van ceza infaz kurumu yerleşkelerinde halk kütüphanesi kurma çalışmaları başlatılmış olacaktır. Böylece hem görev yapan personelimiz ve aileleri hem de cezaevindeki hükümlü ve tutuklular kütüphanelere kavuşmuş olacaklar” dedi.

KİTAP OKUMA HUSUSUNDA TEŞVİKLERİMİZ SÜRECEK

İyi hal uygulamaları kapsamında olumlu puan kriterlerinin Ocak 2021’de belirlendiğini anımsatan Bakan Gül, kitap okuma alışkanlığının bu çerçevede değerlendirildiğini belirtti. Kitap okuyan hükümlü ve tutuklulara olumlu puan verileceğini aktaran Bakan Gül, “Kitap okuma alışkanlığı hususunda ödül yönetmeliğinde düzenleme yapacağız. Bu konuda da yine teşvikimizi sürdüreceğiz. Bildiğiniz gibi ceza infaz kurumunda bir ilk olarak cezaevi okullarının açılışını Milli Eğitim Bakanımızla Sincan’da yapmıştık. Bunun da yine altı yeni Adalet Meslek Eğitim Merkezi açılışını gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

BAKAN GÜL KİTAP BAĞIŞ KAMPANYASINI DUYURDU

Bakan Gül, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürütülecek olan kitap bağış kampanyasını da duyurarak konuşmasına şöyle devam etti: “Turizm Bakanlığımızla yürüteceğimiz kitap bağış kampanyasını da kamuoyunun ilgisine sunuyoruz. Özellikle bu çerçevede yine cezaevindeki hükümlü ve tutuklulara destek olabilmek, topluma entegresini sağlayabilmek adına bu sosyal sorumluluk projesine, kampanyasına hepinizin desteğini bekliyoruz. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüz ile Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü birlikte bu kampanyayı sürdürecekler. Kitap bağış kampanyasını il merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, belli şehirdeki belli merkezlerde, adliye önlerine kitap kumbarası koyarak bu kampanyayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı da ayrıca bu kampanyaya davet ediyorum.”

TALEP DOĞRULTUSUNDA KÜTÜPHANE KURULMASINA KARAR VERİLDİ

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da 24 Ekim 2019’da imzalanan protokol kapsamında ceza infaz kurumlarına kitap ve eğitim desteği sağlandığını belirterek, “Kampüs şeklinde oluşturulmuş cezaevi yerleşkelerine baktığımızda tutuklular, hükümlüler cezaevi çalışanları ve lojmanlarda kalan aileleri ile orta büyüklükte bir ilçe ölçeğinden bahsediyoruz. Bunların ihtiyacının karşılanabilmesi için yeni bir protokol yapma gereği duyuldu. Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğümüz ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ortak bir çalışma gerçekleştirerek kampüs tipi dediğimiz ceza infaz kurumlarında kütüphaneler oluşturulmasına karar verildi” dedi.

Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr