CEZA İNFAZ KURUMLARINDAKİ KÜTÜPHANELER İÇİN 231 BİN KİTAP BAĞIŞI YAPILDI
07.09.2021

Ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülere okuma alışkanlığı kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Adalet Bakanlığınca Türkiye genelinde düzenlenen Kitap Bağış Kampanyasına 231 bin 627 kitap bağışı yapıldı.

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ‘Bir Kitap, Bir Umut’ sloganıyla 31 Mayıs’ta Türkiye genelinde başlattığı Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası tamamlandı. Ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülere okuma alışkanlığı kazandırmak, farkındalık oluşturmak ve topluma entegrasyonlarını sağlamak amacıyla düzenlenen kitap bağışı kampanyasına vatandaşlar ve yayınevleri yoğun ilgi gösterdi.

BAKAN GÜL: TÜM KİTAP DOSTLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kitap bağış kampanyasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kampanyaya destek verenlere teşekkür ederken, emeği geçenleri de kutladı. Bakan Gül, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“‘Bir kitap, bir umut’ diyerek ceza infaz kurumu kütüphaneleri için düzenlediğimiz kampanyaya destek veren tüm kitap dostlarına, belediyelerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu anlamlı kampanyada emeği geçen personelimizi, yargı mensuplarını kutluyorum.”

Adalet Bakanı Gül, ayrıca kampanyanın açılışında yaptığı değerlendirmede de, kitap okuma becerisi ve alışkanlığının iyi hal uygulamasında göz önüne alındığını, en iyi dostun kitaplar olduğunu belirterek, “Kitabın, kitapla buluşmanın insanın topluma, insanı kendisine yaklaştıracağına, barıştıracağına, toplumla bütünleştireceğine olan inancımızda bu kampanyayı çok önemli buluyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KİTAP BAĞIŞI İÇİN STANT KURULDU

Kampanya süresince Türkiye genelindeki adliyelerde açılan 216 stantta ve Ankara Adalet Sarayı, Ankara Batı Adalet Sarayı, İstanbul Bakırköy Adalet Sarayı, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı, İstanbul Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Yerleşkesi, İzmir Bayraklı Adalet Sarayı, İzmir Karşıyaka Adalet Sarayına yerleştirilen kitap kumbaralarında 231 bin 627 kitap toplandı. Adalet Bakanı Gül’ün de Türk ve dünya klasiklerinden oluşan birçok eseri bağışladığı kampanyaya vatandaşlar da kargoyla kitap göndererek de destek oldu.

Bağışlanan kitaplar, hükümlü ve tutuklular için yayın sayısı yetersiz olan ve yeni açılan ceza infaz kurumlarındaki kütüphanelere gönderilecek.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr