CEZA İNFAZ KURUMLARI ARAMA KURTARMA EKİBİ HAYAT KURTARACAK

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Arama ve Kurtarma Timi (CEKUT), afetlere müdahale için zorlu eğitimlerden geçti. Gönüllü ceza infaz kurumu personellerinden oluşan ekip, deprem, sel gibi olaylarda afetzedelerin imdadına koşacak.

CEKUT ekipleri, İzmir’de İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde (AFAD) 5 hafta arama kurtarma eğitimi gördü, eğitim sonunda yapılan tatbikatı da başarıyla tamamladı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünce doğal afetlerde ortaya çıkabilecek mal ve can kayıplarını en aza indirilmesi için ilk kez Afyon, Erzurum ve Adana’da kurulan CEKUT ekipleri ülke genelinde yaygınlaştırılıyor.

ZORLU EĞİTİMDEN GEÇTİLER

İstanbul Silivri, Maltepe ile İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan aralarında infaz koruma memuru, aşçı ve teknisyenlerden oluşan 63 gönüllü personel, İzmir'de 45 günlük teorik ve uygulamalı eğitimlere katıldı. İzmir İl Afet ve Durum Müdürlüğü'ndeki deneyimli eğitmenlerce verilen Kentsel Arama ve Kurtarma Temel Eğitiminde yüksekten inme, kuyudan-çukurdan kazazede çıkarma, enkazdan canlı kurtarma gibi uygulamalar yapıldı. Müdahale sırasında kullanacakları kesici ve delici aletler, kesme cihazları gibi kurtarma ekipmanlarının tanımı ve kullanım yöntemlerini de öğrenen CEKUT ekibi, verilen eğitimi başarıyla tamamladı.

TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI

CEKUT ekipleri, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Afet ve Durum Müdürü Kartal Muhcı, İzmir Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yusuf Altun'un katılımıyla İzmir Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünde özel olarak hazırlanan eğitim alanında deprem tatbikatı yaptı.

Tatbikatta, senaryoya göre enkaz altında olan yaralılar başarılı bir çalışma ile kurtarıldı. Özel eğitimli köpeklerin katılımıyla gerçekleşen tatbikat gerçeği aratmadı.

CEKUT ekibi, aldıkları eğitimle herhangi bir olay, kaza ile deprem, sel gibi doğal afetlere anında müdahale ederek hayat kurtaracak. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce 6 adet tam donanımlı araç ile gerekli malzeme ve teçhizat tedarik edilerek ekiplerin kullanımına verilecek.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr