Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BURSA'DA 2 YIL ÖNCE TERÖR SALDIRISINDA ŞEHİT OLAN İNFAZ KORUMA MEMURU ANILDI
20.04.2024

Bursa'da infaz koruma memuru Cengiz Yiğit'in terör saldırısında şehit edilmesinin ikinci yılı dolayısıyla anma etkinliği yapıldı.

Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce Bursa Adalet Sarayı'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, acıları paylaşmanın önemini vurguladı. Bir şehidin acısının sadece onun ailesinin değil, milletin acısı olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Can, şöyle konuştu:

"Cengiz Yiğit kardeşimizin, şehidimizin emanetleri başımızın üstündedir ve başımız üzerinde olmaya devam edecektir. Bu manada bugünlerin önemi, sadece acıları paylaşmak, emanetlere sahip çıkmakla da değil, aynı zamanda bu terör belasını telin etmek, lanetlemek ve terörün kökünü kazımakla olacaktır. Sadece kuru kuruya telin, kınama, lanetlemek de bir şey değil. Aziz Türk milletinin birlik ve beraberliği, devletle makes bulduğunda en büyük cezayı teröre kesmek, böyle olur. Terör, acıdan besleniyor maalesef. Terör, acıdan beslenirken millet de acıyla kavrulur ve acıyla millet olur. Neşemizle neşeleniyorsak, kederimizle de hep beraber üzüyoruz. O manada başta Cengiz Yiğit kardeşimiz olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun."

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ile Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz da katılımcılara hitap etti. İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua etti. Şehidin eşi ve çocuklarının da katıldığı anma töreninde aynı terör saldırısında yaralananlarla da bir araya gelindi.

Bursa'da 20 Nisan 2022'de Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna giden infaz koruma memurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında yaşanan bombalı terör saldırısında Cengiz Yiğit şehit olmuş, 23 personel yaralanmıştı.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr