Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BU KURŞUN TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNE ATILMIŞ KURŞUNDUR
21.12.2016

Adalet Bakanı Bekir  Bozdağ, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen terör saldırısı ile ilgili “bu bir provakasyondur” açıklamasında bulundu.

Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

BU KURŞUN TÜRKİYE-RUSYA ARASINDAKİ İLİŞKİLERE ATILMIŞ BİR KURŞUNDUR

“Ankara’da Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a karşı düzenlenen terör saldırısını bir kez de Komisyonun huzurunda lanetlediğimizi ifade etmek isteriz. Bu saldırı vesilesiyle hayatını kaybeden Sayın Büyükelçinin değerli ailesine, Rusya halkına ve Rusya Federasyonu’na bir kez daha taziyelerimizi ifade etmek isterim. Rusya’nın Ankara Büyükelçisine dönük terör saldırısına ilişkin adli ve idari tahkikat devam etmektedir, ben eminim ki bu tahkikat sonucunda saldırganın bütün bağlantıları, bütün boyutlarıyla ortaya çıkacaktır, bundan hiç kimsenin şüphesi, endişesi olmasın. Bu kurşun Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilere atılmış bir kurşundur, bölgemizdeki normalleşmeye atılmış bir kurşundur, büyük bir provokasyondur. Bunu dün Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Rusya Federasyonu Başkanı Putin ve her ülke adına konuşanlar çok açık bir şekilde ifade etmişlerdir. Türkiye’nin ve Rusya’nın kadim devlet geleneği ve basireti bu tür provokasyonların hepsini boşa çıkaracak güçte ve kudrettedir, böylesi provokasyonlarla iki güçlü ülkeye yol ve rota tayin etmek mümkün değildir. Burada şunu da ifade etmek isterim: Özellikle bu olay nedeniyle Türk polisinin sanki bu suikastı gerçekleştirmiş gibi takdim edilmesini büyük bir saygısızlık olarak, büyük bir iftira olarak buradan ifade etmek isterim. Her grubun içerisinde, her şeyde yanlış yapan birisi olabilir, bu kişi görevi itibarıyla polis olabilir ama Türk polis teşkilatı adına, Türkiye devleti adına bu işi yapmadığı gün gibi ortadadır, bu bir terör saldırısıdır, bu da ço k nettir, bunun arkasındaki bağlantıları da ortaya çıkacaktır. Polis kıyafeti giymiş olması, polis unvanını taşımış olması bu saldırının niteliğini, bu saldırının arkasındaki kirli ve karanlık bağlantıları asla örtmez, buradan hareketle Türkiye devletini ve Türkiye polis teşkilatının içerisinde vazifelerini büyük bir özveriyle yapan polislerimizi suçlamayı haksızlık olarak görürüz ve bunu tamamen reddettiğimizi buradan ifade etmek isteriz.

KISA ZAMANDA AYDINLATILACAK

Bunun arkası da, önü de mutlaka aydınlatılacak, Türkiye kamuoyu da bunu bilecektir. Bu olayın oluşundan itibaren PKK terör örgütü, Fetullahçı terör örgütü, diğer terör örgütlerinin haber sitelerinde ve yayın organlarında, uluslararası bunların algı operasyonunu yöneten çevrelerde nelerin yazıldığını, nelerin yayılmaya çalışıldığını hangi iftiraların hakikatmiş gibi takdim edildiğini hepimiz yakinen görüyor ve biliyoruz. Bunlara bizim aldırmadan doğruları Türkiye kamuoyuyla paylaşarak yolumuza devam edeceğimizi de buradan ifade etmek isterim. Tabii, terör saldırılarının ana hedefi elbette ki birliğimizi bozmaktır, kardeşlik hukukumuza zarar vermektir, her terör saldırısı karşısında birliğimize ve kardeşlik hukukumuza daha fazla sahip çıkarak teröre en büyük cevabı bu dayanışmayla vereceğimize ben yürekten inanıyorum. Güvenlik güçlerimiz, Hükûmetimiz ve bütün devletin ilgili birimleri imkân ve kabiliyetleriyle terörle etkin ve kararlı mücadelesini sürdürecektir. Yapılan terör saldırıları Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığını asla zaafa uğratmayacaktır. Kararlı, etkin ve netice odaklı mücadele terör minimize edilene kadar ve kökü kazınana kadar devam edecektir. Türkiye toprakları üzerinde bugüne kadar başarılı olmuş hiçbir terör faaliyeti yoktur. Kırk yıl, elli yıl hiç fark etmez ne kadar sürerse sürsün terör eninde ve sonunda kaybedecek ve yok edilecektir. Devletimizin gücü, milletimizin sağduyusu, basireti ve dayanışması bunu temin edecektir; ben buna yürekten inandığımızı ifade etmek isterim.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr