BOZDAĞ YOZGAT'TA 13 TESİSİN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Yozgat'ta 13 tesisin temelini törenle attı.

Temel atma töreninde açılış konuşması yapan Adalet Bakanı Bozdağ, şu konulara değindi:

“Bugün hep beraber Orman ve Su işleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu Beyefendi ve ekibinin Yozgat’ımız da yaptığı bazı tesislerin açılışını ve bazılarının temel atmasını, bazılarının da müjdesini vermek vesilesiyle Cumhuriyet meydanındayız. Ben bu vesileyle Yozgat’ımıza teşrif eden Saygıdeğer Bakanım Veysel Eroğlu beyefendiye ve ekibine huzurlarınızda gönülden teşekkür ediyorum.

Saygıdeğer hemşerilerim bugün bir yandan temel atarken, öte yandan da orman genel müdürlüğü, DSİ genel müdürlüğü, doğa ve tabiatı koruma genel müdürlüğü meteoroloji genel müdürlüğü ve bakanlığın bütün yatırımcı kadrosu Yozgat’ta. Sayın Bakanımızın başkanlığında, Yozgat’ın su ve orman varlığını masaya yatıracağız, koordinasyon toplantısında bu varlıktan ne kadar istifade edebiliyoruz, azami olarak ne kadar istifade edebiliriz, yaşadığımız sorunlar nedir, çözümler nedir, bundan sonra hangi tür adımları atmak ne zamana kadar bunları neticelendirmek gerekir soruları üzerinde duracağız. Sorunları yaşayanlarla, sorunları görüp çözecekleri karşı karşıya getireceğiz ve böylelikle Yozgat’ımızın önünü açacak adımları, su ve orman bakımından daha etkin bir şekilde atmanın imkânını bulacağız. Bildiğiniz gibi Yozgat su ve orman varlığı bakımından Türkiye’de fakir olan illerden bir tanesi.  Bizim çok büyük su kaynaklarımız yok, çok az akan dereler çaylar, bazı yerlerde ufak ırmaklar var ama yeterli değil, bütün bunların hepsinin bir araya getirilmesi vatandaşımız için faydalı kılınması için, orman ve su işleri bakanlığımızın faaliyetleri son derece önemli.

 Hükümetlerimiz döneminde Sayın Bakanımızın teknik direktörlüğünde çok büyük çalışmalar yapıldı. Sayın bakanımız biliyorsunuz önce DSİ genel müdürüydü daha sonra bakan oldu esasında su konusunun başlangıçtan beri yegâne patronu o.Türkiye’nin dört bir yanında akan sulara gem vurmak, onlara onları tarlayla, ürünle buluşturmak milletimize artı değer katarak dönüştürmek için ekibiyle geceyi gündüze kattı ve büyük çalışmalar yaptı. Geçmişte birkaç baraj yapana krallar deniyor.  Baraj kralları kaç tane baraj yapmış diye baktığınızda bir elin parmaklarını bile bulmuyor. Ama şimdi Veysel hocam şimdi rakamları gösterdi kendi söylemedi ama yansıyan rakamları hep beraber gördük. Türkiye Cumhuriyeti döneminde yapılanlara denk bu konuda yatırımlar yapıldı. Devasa barajlar bu dönemde faaliyete geçti. Ben o yüzden Veysel Hocam’a söylüyorum birazdan da ifade edeceğim barajların kralı değil suların imparatorudur. Tabi Yozgat Sayın bakanımızın ortaya koyduğu kararlar neticesinde yatırımlar aldı. Şuan da Yozgat ili sınırları içerisinde gölet olma niteliğine sahip olup da projelendirilmemiş bir tane göletimiz yok. Hepsinin ya peoje çalışması devam ediyor ya proje çalışması bitmiş ya bazılarının ihalesi yapılmış müteahhit firma çalışmaya devam ediyor ya da bazıları bugün olduğu gibi müteahhit firmaların işe başlaması için Yozgat’ta başı boş akan suların tamamına bu dönemde cem vuruldu. Yozgat’ta baraj olma niteliğine sahip suyumuz fazla yok. Onlarla ilgili de önemli adımlar atıldı. Süreyya Bey Barajı’nın bizden önce temeli atılmıştı Ak Parti Hükümeti tamamladı.

Bugüne kadar Yozgat’ta başı boş akan suların tamamına bu dönemde gem vuruldu. Yozgat’ta baraj olma niteliğine sahip suyumuz fazla yok, onlarla ilgilide önemli adımlar atıldı. Süreyya bey barajı bizden önce temeli atılmıştı ama barajı Ak Parti hükümeti tamamladı şimdi onun Kümbet ovası dediğimiz Aydıncı ovamıza doğru yansıması üzerine saygın bakanımız ve ekibi çalışıyor proje çalışmaları devam ediyor. Gelin gülü barajı vardı ama Yerköy’e doğru sulama hatlarını yeni dönemde biz inşa ettik ve yeni dönemde oraları suyla buluşturan adımlar attık. Uzunlu barajı yarılmıştı, harcadığımız parayla belki iki tane uzunlu yapılır, yeniden uzunlu barajını sayın bakanımızın dirayeti ve kararları ile Boğazlayanımıza, Yozgat’ımıza kazandırdık, bu sene boğazın su seviyesini gördü o ova bereket ovası oldu. Boğazlıyan’da olcuk göleti şu anda devam ediyor. Yozgat’ta Cemil Çiçek barajı, hem Yozgat’ın, hem Yerköy’ün 2060’a kadar içme suyu meselesini hallederken öte yandan pek çok tarım alanlarınında daha bereketli hale gelmesi için sonuçlar doğurdu bunlar büyük rakamlar doğuran projeler, öyle 10 milyon, 100 milyon değil, yüzlerce milyon tl’lik yatırımlar sayın bakanım hepsini burada ifade etmedi ama Yozgat ölçeğine baktığımızda gerçekten şapka çıkarılacak yatırımlar. Akdağmadeni bahçecik barajı su ölçenlerden kaç emekli oldu bilmiyorum ama aklım yetti yeteli suyu ölçüyorlardı. Ölç babam ölç, ölç babam ölç. Vakti ile Yozgat’ın girişinde üniversiteyi istiyoruz tabelası vardı rakam değiştiriyorlardı, değiştir Allah değiştir, şimdi ne oldu Ak Parti geldi üniversite geldi. İşte Ak Parti geldi Cemil Çiçek barajı oldu. Şimdi bahçecik barajının temelini atıyoruz. Yerköylüler İnandık barajını, her seçimde gittiğimizde dile getirdiler. Bizden önce iktidarlar oldu hep konuştular, oranın iz bedeli de yok ama ağızda bir laf var “İnandık İnandık” ama yapmadılar biz geldik bizim dönemde  de bu sefer Yerköyde’ki bütün dostlar “İnandığ’ı” bizden istediler ve bizde bakanlarımıza ilettik milletvekillerimizle beraber, İnandık barajı Yerköy Yozgat için önemlidir. Sağolsun sayın bakanımız yatırım programında doğrudan olmamasına rağmen, karar verdiler ve projeler için bir formül bulundu, proje ihaleleri yapıldı İnandık barajının projeleri tamamlandı. Bu seneki programda değil, bugün sayın bakanımızda çok net bir şekilde ifade etti 2017 yatırım programında inşallah İnandık barajımız olacaktır. Şimdiden sayın bakanımıza İnandık barajına verdiği destekten dolayı gönülden teşekkür ediyorum, şükranlarımız sunuyorum.

Yozgat’ımızın birde özel idare kapsamında olan gölet niteliğinde yerleri var. Özel idarenin kaynakları ile bu göletlerin inşası bakımı vatandaşımızın hizmetinde etkin bir şekilde olmasının imkânı gözükmüyor, bugün sayın bakanımızla da konuştuk, kendileri de DSİ genel müdürümüze talimat verdiler DSİ’nin uhdesinde olan göletlere ilişkin bir inceleme yapılacak ve bu değerlendirme sonucunda bu göletlerin DSİ’ye devri sağlanacak böylelikle daha hızlı yapılma ve daha kısa sürede vatandaşımızın emrine sunma imkanı olacaktır. Şu kadaranı ifade edeyim ki Yozgat’ın neresinde olursa olsun şu an itibariyle hükümetlerimiz döneminde boşa akan bir damla su kalmamıştır, şu anda özel idare kapsamında olup yada DSİ kapsamında olup projelendirmesi yapılmayan yerimizde inşallah kalmayacaktır. 2019’a giderken ya bitmiş göletlerle ya bitmiş barajlarla yada inşaatı devam edenlerle muhatap olacağız. Yenilerini de yapmak için inşallah gayret edeceğiz, ben sayın bakanımıza Yozgat’ımıza kazandırdıkları için tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum. Milletvekili arkadaşlarımızdan Abdulkadir Akgül bey, Yusuf Başer bey, başka görevleri nedeniyle bugün aramızda değil, Ertuğrul beyde dahil milletvekillerimize de ben buradan gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. DSİ genel müdürümüze gerçekten Yozgat’a çok büyük hizmetleri geçiyor, Milli parklar genel müdürümüze ve diğer genel müdürlerimize teşekkür ediyorum. Metroloji genel müdürümüze teşekkür ediyorum. Veysel hocamıza ayrıca teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Bugün temelini atacağımız eserlerin Yozgat’ımıza, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ayrıca değerli hemşerilerim bu temel atma vesilesiyle bir kez daha ifade etmek isterim ki milletimizin yaptığı dualar çok kıymetli dualar hani deriz ya, Allah devlete, millete, zeval vermesin. Devlet var olursa, millet var olursa huzur, barış, egemen olursa güvenlik olursa içme suyu meselesini de çözeriz başka dertlerimizi de çözeriz, halledemeyeceğimiz sorunumuz olmaz.

Türkiye’yi güçsüzleştirmek, devletimizi istikrarsızlaştırmak, ülkemizi krizlere ve kaoslara sokmak, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyen içimizde hainler olduğu gibi dışardan bu hainleri kullanan karanlık güçlerde var. 15 Temmuz 2016 Pensilvanya’da bulunan terörist Fetullah Gülen’in emir ve komutasında, TSK içerisinde kümelenmiş Fetö örgütü mensuplarınca sizin verdiğiniz vergilerle alınmış uçaklar, helikopterler, tanklar, zırhlı araçlar, otomatik silahlar, bombalar ve yine sizin askere gönderdiğiniz yavrularınızı kullanmak suretiyle bu milletin üzerine ölüm yağdırdılar. Meclisimizi bombaladılar, savaşa girdik, düşmanlar bunu yapmadı bu alçaklar yaptı. Cumhurbaşkanlığı külliyesini bombaladılar bu hiçbir dönemde olmadı, bu alçaklar yaptı. Özel harekâtı bombaladılar 52 ciğerimiz şehit oldu, düşman yapmadı bu alçaklar yaptı. Cumhurbaşkanımızı infaza gittiler Rabbim izin vermedi oyunları bozdu. Bugüne kadar suikast düzenlenen Cumhurbaşkanımız olmadı. Vatandaşımızın üzerine tank sürdüler otomatik silahlarla taradılar 240 vatandaşımız şehit oldu bunun 14’ü Yozgatlı ben bütün şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun. 2500 civarında yaralı vatandaşımız oldu. Allah’ın izniyle bu millet ölüme gülerek koştu. Emin olun tankların üzerine çıkanda kurşuna koşanda ölmek niyetiyle gitti, ölümden korkarak değil, ölümü kendi içinde öldürerek oralara koştular. Ana, baba, eş, çocuk kucakta, kundakta bebeği yanına almış meydanlara koşan insanlar var. Bir gazeteci dostumuz anlatıyor arabasına binmiş birinin, beni gazeteye at diyor. Yolda da konuştuk bak yukardan uçaktan, helikopterden bomba atılıyor, ölüm geliyor, tankları insanların üzerine sürüyorlar ölebilirsin deyince, dönüp bana ters ters baktı ben bugün ölmeyeceksem ne zaman öleceğim dedi. İşte bu millet böyle bir aşkla böyle bir şevkle bu Fetullahçı terörün karşısında durdu.

Bu Fetullahçı terörün karşısında durdu. Huzuruna, istikrarına, devletine, milletine, demokrasisine, hukukuna, milli iradesine, seçilmiş cumhurbaşkanına,  meclisine, hükümetine ve istikrarına sahip çıktı. Hainlere, alçaklara geçit vermedi. Ben o yüzden hepinizi gönülden kutluyorum. Bundan sonra Türkiye üzerinde hesap yapan, plan kuran herkes bilsin ki ne plan hesap yaparsanız yapın, hükümeti, meclisi, falanları, filanları hesap ederek yapmayın 79 milyonu hesap ederek yapın. 79 milyon hükümet gibi hükümettir. 79 milyon meclis gibi büyük bir meclistir. 79 milyon Cumhurbaşkanı gibi yiğit ve merttir. Ölüme uçmayı her zaman göze alır. 79 milyon her daim nöbettedir, ayaktadır. Onun için biz böyle kıpırdarsak, şunu yaparsak millet siner diyenler, Türk milletinin kahramanlığını bir kez daha gördüler. Kurtuluş savaşında istiklal ve istikbal için büyük bir destan yazan aziz milletimiz 15 Temmuz’da yine istiklal ve istikbal mücadelesi verdi, büyük bir destan yazdı. Onun için de 79 milyon insanımıza teşekkür ediyorum. Hassaten Yozgat’lı, Bozok yaylasının yiğit insanlarına teşekkür ediyorum. Verdiği şehitler için teşekkür ediyorum, gaziler için teşekkür ediyorum, meydanda verdiği mücadele için gönülden teşekkür ediyorum. Müsterih olun devletimiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz dimdiktir. Bu alçaklığı yapanlardan her türlü hesap sorulacaktır. Bunlar, milletin yargısının önünde, millete hesap verecekler. Nereye giderse gitsinler onları bulacağız. Kaçtılar, şurada, burada diyorlar ya hangi deliğe girerlerse girsinler o delikten bulacağız, çıkaracağız, Türkiye’ye getireceğiz, yargıya teslim edeceğiz. Bundan hiç ama hiç endişeniz olmasın.

Bu millet büyüktür. Bu devlet büyüktür. Bu devletin, bu milletin büyüklüğünü hesap edemeyenler, millete çarpılmış ve geri geri kaybetmişlerdir, yıkılmışlardır. Allah’ın izniyle bundan sonra da aynısı olacaktır. Yeter ki biz bir olalım, diri olalım, kardeş olalım, birlikte büyük Türkiye olalım diyorum. Ben bu vesileyle size ve tüm aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum. Bugün Türkiye’nin demokrasiye verdiği değeri görmeyen ülkelerin de bunu iyi görmesi lazım. Bizi batılılar eleştiriyor. Ben onlara soruyorum hangi batı ülkesinde Türk milleti gibi demokrasiye, hukuk devletine, milli iradeye sahip çıkıp tankların altına yatıldığı, hangisinde kurşun atan silahlara koşulduğu, böyle hukuka demokrasiye sahip çıkan Avrupa Birliği’nin içerisinde ABD’de bir yapı var mı? Bir millet var mı? Başka yerde olsa onu kahraman ilan ederler. Ama şimdi bunlar darbecilere ne olacak onun telaşına kapılmışlar. Yahu bu demokrasi kahramanlığı yapan, bu hukuka insan haklarına sahip çıkan, dahası Avrupa Birliği’nin değerlerine sahip çıkan Türk milletinin kahramanlığını niye övmüyorsunuz? Niye şapka çıkarmıyorsunuz? Bunlar bizim değerlerimize sahip çıktılar Türkiye’de artık millet demokrasinin sahibidir. Demokrasinin, hukuk devletinin tehlike ve tehdit altında olma ihtimali ortadan kalkmıştır deyip niye takdirlerinizi ifade etmiyorsunuz? Eden yok. Emin olun darbe başarılı olsaydı onlar zil takıp oynayacaklardı. Neden? Kullanacakları alçaklar gelecekti. Neden? Türkiye’yi yeniden köleleştirmek için fırsat bulmuş olacaklardı. Yüz yıl bekleyen bugünkü güce gelmek için bu milleti, bu devleti yüz yıl geriye götüreceklerdi. Artık dik duran bir Türkiye, dik duran bir Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, dik duran bir millet değil onun yerine onların emir komutası altında köleleştirilmiş bir millet, bir devlet bulmayı hesap ediyorlar. Ama bunlar tarihe baksınlar, bu milleti yedi düvel işgal etti başaramadı, FETÖ’nün köpekleriyle mi başaracaksınız? Yok, yapamayacaklar. Allah’ın izniyle de olmayacaktır. Onun için diyorum ki Allah için birliğimize sahip çıkalım, dirliğimize sahip çıkalım. Aramızdaki görüş farklılıkları ne olursa olsun birbirimizin kadrini kıymetini bilelim. Hepimizin bu ülke için, bu millet için ne kadar önemli olduğunun farkına varalım. Gene görüş farklılıklarımız olsun. Ama bu ülke, bu millet tehlikeye girdiğinde nasıl 15 Temmuz’da bir olduysak bundan sonra bir yerden emir beklemeden, gözümüzü kırpmadan bir olalım ki bu ülke dimdik güçlü bir şekilde yoluna devam etsin”

            

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 2189 - Toplam : 2515588 kişi ziyaret etmiştir.