BOZDAĞ, ULUSLARARASI HUKUK KONGRESİNDE KONUŞTU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi” açılış töreninde konuştu.

Bozdağ’ın konuşması şöyle:

"Sözlerimin başında Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresini katılımları ile bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyfendiye şahsım ve kongre katılımcıları adına saygımızı ve şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, Hoşgeldiniz, şerefler verdiniz.

Sayın Cumhurbaşkanım Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi 48 ayrı ülkeden ve yurt içinden çok saygın ve seçkin yargı mensupları, Adalet Bakanları, hukukçular, akademisyenler ve kıymetli misafirler katılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Böylesine saygın ve seçkin bir topluluğu istanbul hukuk kongresi vesilesiyle Türkiyemize ve özellikle dünyanın ve ülkemizinen saygın ve seçkin kültür medeniyet ilim ve tarih merkezlerinin başından gelen istanbul’da ağırlamaktan ve ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk, onur duyuyoruz. Kongreye katılan sayın Adalet bakanlarına , Yüksek mahkemelerin değerli başkan ve vekillerine , başsavcılara, yargı kurumları başkan ve üyelerine hakim ve savcıların eğitimlerini sağlayan eğitim kurumlarının başkan ve temsilcilerine, akademisyenlere, hukukçulara, siyaset adamlerına ve bütün katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. 3 gün sürecek kongrede, mültecilerin hukuki sorunları , mağdur hakları, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, savcılık kurumu ve etkin soruşturma gibi başlıklar başta olmak üzere 12 ayrı konuda  konularında çok uzman ve iyi yetişmiş saygın ve seçkin yargı mensupları ve yine hukukçular vasıtasıyla 3 gün süreyle sunumlar eleştiriler müzakereler yapılacaktır. İnanıyorum ki sonuçta bu alanlarda , uluslararası toplumun ve katılımcı herkesin yararına olacak çok önemli görüşler ortaya çıkacak. Hukuk alanında önümüzdeki yıllarda atılacak adımlar bakımından bütün katılımcılara ve bu kongreye katılmasa dahi takip eden herkese yol gösterici sonuçlar ortaya çıkacak. Bu vesile ile kongrenin tekrar hayırlı e başarılı olmasını diliyorum.

Sayın Cumhurbaşkanım saygıdeğer katılımcılar, Bu kongrenin, seçilmiş Cumhurbaşkanını indirmeyi, seçilmiş hükümeti düşürmeyi,seçilmiş meclisi kapatmayı hedefleyen, demokratik hukuk devleti ve Milli iradeyi yok etmek isteyen başarısız 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden sonra istanbulda yapılıyor olması bu kadar seçkin saygın konuğun katılmış olması bizim için son derece önemlidir.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanımız ve ailesine suikast girişimi, meclisin Cumhurbaşkanlığının güvenlik birimlerinin f16 savaş uçakları ile bombalanması, helikopterlerle taranması, Halkın üzerine tankların zırhlı araçların sürülmesi ve otomatik silahlar ile taranmamsı süretiyle gerçekleştirilmeye çalışılmış ve bu süreç içerisinde 241 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2144 vatandaşımızda yaralanmıştır. Darbe teşebbüsü Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, hükümetimiz, siyasi partilerimiz, medyamız ve siyasi ve bütün fikri farklılıklarını bir kenara koyup demokrasiye ve hukuk devletine, seçilmiş cumhurbaşkanı hükümet ve  meclisine ölümüne sahip çıkmasıyla ve bu amaçla yaptığı aşarılı mücadele ile , başarısız kılınmıştır. Halkımız büyük bir demokrasi ve hukuk mücadelesi vermiş ve sonuçta hukukununda demokrasini de korumayı başarmış ve buna kast edenler de mağlup olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanım Değerli Misafirler,

FETÖ Yetiştirdiği insanları orduya, emniyete, diğer kamu kurumlarına yerleştiren, yerleştirdiği kişileri de örgüt elemanı olarak ihtiyaç duyduğu zaman kullanabilen ve bu vesile ile de devletin parasını, silahlarını,malzemelerini, kanunlarını ve diğer bütün imkanlarını örgütün imkanına , malına dönüştüren, devlet içerisinde saklı bir terör örgütü kimliği taşımaktadır. Din ve eğitim gibi herkesin hassas olduğu konular kullanılmak süretiyle toplum için de ve devlette yer edinmeye çalışan bu yapıyı Türkiye çok acı tecrübeler yaşamak suretiyle yakından tanımıştır. Bu yapının yetiştirdiği kişiler devlette görev aldıktan sonra örgüt liderinin talimatları doğrultusunda devletin bütün gizli bilgilerini sırlarını imkanlarını kabiliyetlerini örgütün liderine aktarıyor. Örgüt lideri de onun ne derece aktardığını sizlerin değerlendirmesinden fayda mülahaza ediyorum.

Türkiye Genel Kurmay Başkanı’nın emir subayı hergün Genelkurmay başkanının odasına dinleme cihazı koyuyor, akşam bütün konuşmaları kaydediyor ve bunu kendisini üstü olan örgüt içindeki kşiye teslim edim ediyor. O da bunları Pensilvanyaya gönderiyor. Şimdi Türk Genelkurmay Başkanının makamına herhangi bir devlet kendi vatandaşını yerleştirebilir mi ?

İmkansız. Ama o Türkiye’nin vatandaşını kullanan o Türkiye içerisinde yerleşik bir örgüt vasıtasıyla oradan her türlü bilgi alınabilir mi? Alınabilir. İşte örnek bu hadisedir. Onun için FETÖ Sadece Türkiye için bir ulusal güvenlik tehditi değil, bulunduğu bütün ülkeler bakımından da bu anlamda büyük bir ulusal güvenlik tehditidir. Açtığı okullarda din ve eğitim üerinden verdiği bilgiler ve yaptığı çalışmalar sonuçunda buradan yetişenler kamuda yer aldıkları takdirde, mensubu oldukları ülkelerin Anayasa, yasalarından ziyade örgüt liderine ve örgüte sadakati yüksek olduğu için adeta bu yapıyla o ülkelerinde pek çok gizli kalması gereken bilgilerinin, belgelerinin örgüte geçmesi ve örgüt eliyle başka yerlere aktarılması söz konusudur. Adeta ishbarat okulları gibi bunların faliyet göstermesi söz konusu. Bu saygın topluluğa buradan bir kez daha hatırlatmak istedim.

Sayın Cumhurbaşkanım kongremiz 3 gün sürecek ve 3 gün sonunda da bir sonuç bildirgesi ile sona erecektir. Tekrar teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum."

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 7392 - Toplam : 2022659 kişi ziyaret etmiştir.