BOZDAĞ: “TÜRKİYE CEZAEVLERİNDE KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE YOKTUR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarını kesin bir dille yalanlayarak"Bunun aksini söyleyenler,iddialarını ispat etmezlerse müfteridirler” dedi.


Bozdağ’ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları şöyle:

“Türkiye Ceza ve Tutukevlerinde,kötü muamele ve işkence yoktur.Bunun aksini söyleyenler,iddialarını ıspat etmezlerse müfteridirler. 

Türkiye'yi  kötü muamele ve işkence ile suçlayanlar;kötü muamele ve işkenceyi nerede,kime,kimin,ne vakit ve nasıl yaptığını da açıklamalı. Kötü muamele ve işkence ile Türkiye'yi suçlayanlara diyoruz ki;

a)hangi cezaevinde yapılmış,

b)kime yapılmış,

c)kim/kimler yapmış

d)nasıl yapılmış?,

e)ne vakit yapılmış?

söyleyin gereğini yapalım;bilgi vermiyorlar;şikayet edin/ettirin,şikayet etmiyor,ettirmiyorlar. Türkiye'ye iddiaları araştıracak bilgi ve fırsatı vermiyorlar;Türkiye'nin açıklamalarını kabul etmiyorlar;sadece Türkiye'yi suçluyorlar. Asılsız iddiaların kabülünü ülkemize dayatanlar bilsin ki Türkiye,hiçbir asılsız iddiayı kabul etmez;aslı olanın da üstünü örtmez, örttürmez. Kötü muamele,işkenceye sıfır tolerans diyen ve bu suçlarda zamanaşımını kaldıran Türkiye'yi bu konuda suçlamak,büyük haksızlıktır. Buradan bir kez daha ilan ediyorum:Türkiye Ceza ve Tutukevlerinde, kötü muamele de işkence de yoktur.Yalan/iftirayla olmayan var edilemez. Adalet Bakanlığında,ceza ve tutukevlerinde kötü muamele ve işkenceye dair medyada yer alan her haberi/yorumu takip edecek birim oluşturdum. Bu birim,medyada yer alan her haber ve yorumu titizlikle takip edecek,derhal inceleyecek,incelettirecek,sonucu da kamuoyuna açıklayacak. Türkiye Ceza ve Tutukevleri,uluslararası denetime,sivil denetime,adli ve idari denetime de açıktır.Bu denetimler,eksiksiz yapılmaktadır. Ayrıca Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi(CPT)ve Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Birimi(SPT)dilediği vakit,sınırsız denetlemektedir.TBMM İnsan Hakları Komisyonu,kanunla yetkilendirilmiş

Sivil izleme Kurulları ve İl-İlçe İnsan Hakları Kurulları da periyodik denetim yapar. Bir şikayet veya ihbar geldiği takdirde,İnfaz Hakimlikleri ve Cumhuriyet Başsavcılıkları inceleme + adli-idari soruşturmalar yapmaktadır. Ayrıca idari denetim kapsamında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu ve CTE Kontrolörler Birimi,yasa gereği bizzat cezaevlerini denetlemektedir.”

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 7523 - Toplam : 2022790 kişi ziyaret etmiştir.