Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BOZDAĞ: TÜRK HAKİMLERİ; ANAYASAYA, KANUNA VE HUKUKA UYGUN OLARAK VİCDAN KANAATLERİNE GÖRE HÜKÜM VERİRLER
29.04.2022

 

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına tepki göstererek, “Almanya dahil hiçbir ülkenin Türkiye’nin içişlerine müdahale girişimi hakkı da haddi de değildir” dedi.

 

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan Bakan Bozdağ, Büyükelçi Şen’in Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasının Türkiye’nin içişlerine açık bir müdahale girişimi olduğunu kaydetti.

 

ALMANYA’YI KINIYORUM VE ULUSLARARASI HUKUKA UYMAYA DAVET EDİYORUM

Hiçbir ülkenin Türkiye’nin içişlerine müdahale girişimi hakkı olmadığını vurgulayan Bakan Bozdağ, “Ülkemizde görülmekte olan bir dava ile ilgili Berlin Büyükelçimizin Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması, Türkiye’nin içişlerine açık bir müdahale girişimidir. Almanya dahil hiçbir ülkenin Türkiye’nin içişlerine müdahale girişimi hakkı da haddi de değildir. Kraichtal ve Backnang yangınını, Solingen Faciası, Ludwigshafen Yangını, Hanau'da ırkçı terör saldırısı ve NSU Davası gibi nice katliamın faillerinin yargılandığı davalarda Almanya’nın hukuku nasıl ayaklar altına aldığına tüm dünya şahittir. Almanya Türkiye’ye değil kendine baksın. Türkiye tam bağımsız bir devlettir. Türk milleti adına karar veren Türk yargısı da tam bağımsızdır. Türk hakimleri; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdan kanaatlerine göre hüküm verirler. Haddini aşan Almanya’yı kınıyorum ve uluslararası hukuka uymaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr