BOZDAĞ JAGLAND'LA GÖRÜŞTÜ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'la görüştü.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ı Adalet Bakanlığı'nda biraraya geldi.

Basına kapalı görüşme sonrası açıklama yapan Bozdağ, gerçekleşen ziyaret için memnuniyetini dile getirdi ve Jagland ile karşılıklı önemli değerlendirme yapma imkanı bulduklarını söyledi.

Bozdağ şöyle konuştu:

"Sayın Thorbjørn Jagland ile darbe sonrası Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Konseyi üst düzeydeki ilk yöneticisi olması hasebiyle,önem verdiğimiz ziyarette, karşılıklı olumlu bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Kendisi, darbe teşebbüssünden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, milletimizin darbeye karşı demokrasiye sahip çıkmasına teşekkür ettiler. Toplantımız, bu süreçle ilgili bazı konuları karşılıklı değerlendirdiğimiz olumlu bir hava içerisinde geçti. Biz de kendilerine darbenin nasıl gerçekleştiğine dair yaşadıklarımızı anlattık. Milletimizin, siyasi partilerimizin,  sivil toplum örgütlerimizin, Başbakanımızın, Hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın ve bütün milletin demokrasiye ölümüne nasıl sahip çıkarak, darbe girişimini başarısızlığa uğratıldığını ifade ettim. Batıdan, darbe gecesi beklediğimiz açıklamaların, beklediğimiz düzeyde olmayışından dolayı üzüntümüzü de  kendisine ilettik. Kendisi darbenin başından beri çok net tavır koydu, koyduğu tavrı ifade edip açıkladılar, kendisine teşekkür ettik ve bundan sonraki süreçte de Avrupa Konseyi ile birlikte istişarelerimiz devam edecektir."

Genel Sekreter Jagland ise açıklamasında "Burada Türk kurumlarını desteklemek için bulunmaktayız, aynı zamanda Türk halkının darbeye karşı gösterdiği dirençten dolayı onları takdir ve tebrik etmek içinde burada bulunmaktayız. Bütün bunların dışında Türk toplumunun desteği ve Türk toplumunun tutumu gerçekten çok önemliydi. Bu  sayede hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin ne kadar korunduğu anlamında da tutum ve durum ortaya koyulmuş oldu, daha öncede ifade ettiğimiz gibi Avrupa Konseyi olarak desteğe hazırız"dedi.

    

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 2570 - Toplam : 2515969 kişi ziyaret etmiştir.