Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI BOZDAĞ, BURSA’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
21.01.2023

BOZDAĞ: İFTİRA FIRTINALARIYLA TÜRK YARGISI MAHKUM EDİLEMEZ, BÜYÜK BİR HAKSIZLIK YAPIYORLAR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türk yargısının yılda ortalama 8 milyon davaya baktığını belirterek, “Zaman zaman kamuoyunda bazı davalar üzerinden fırtınalar koparılıyor. 8 milyon dosyanın görüşüldüğü yılda 10 - 20 civarında dosya üzerinden iftira esaslı kopartılan fırtınalarla Türk yargısı, yargıçları mahkum edilemez. Büyük bir haksızlık yapıyorlar.” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Bursa Gemlik Büyükkumla Barajı, Bursa Bölge İdare Mahkemesi Hizmet Binası, Dağyenice Doğal Yaşam Turizm Kompleksi ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde konuştu.

Adalet hizmetleriyle ilgili bilgi veren Bakan Bozdağ, göreve geldiklerinde 78 olan müstakil adalet sarayı sayısının 366’ya çıkardıklarını, 569 bin metrekare olan kapalı alan miktarının da 6 milyon metrekareye ulaştırıldığını kaydetti.

Bakan Bozdağ’ın konuşması şu şekilde: yor.

YEPYENİ, KUVVETLİ, KUDRETLİ TÜRKİYE’Yİ 20 SENEDE BİRLİKTE İNŞA ETTİK

Bursa’mızın çok saygın insanları bende arkadaşlarım gibi her birerinizi bu anlamlı günde sevgi, saygı ve yüce Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Günümüz hayırlı olsun. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapacağımız açılışların, eserlerin Bursalılara ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. 2002’de her şeyi adeta stop etmiş bir Türkiye’yi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devraldığımızda, ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ sözüyle yola çıkmış, hakikaten yepyeni, kudretli, kuvvetli, sözü dinlenen muktedir bir Türkiye’yi 20 senede birlikte inşa ettik. Her defasında Bursalılar ve bu aziz milletin evlatları ardımızda dağlar gibi durdular. Yenilmezleri yendik, açılmazları açtık, ulaşılmaz hedeflere birlikte ulaştık. İşte 2023 geldi. Seçim geliyor. Şimdi Türkiye, yeniden büyük bir seçimini yapacak.

ARKASINDA ASİL VE AZİZ TÜRK MİLLETİ OLAN BÜYÜK BİR LİDERİ YENMENİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

İngiltere’nin The Economist dergisinin, yahut Biden'ın, yahut Londra’nın, Paris’in işaretiyle mi, yoksa aziz milletin gönlünden verdiği helal oylarla mı başkan seçeceğiz. Ben buradan bir kez daha söylüyorum, yedi düvel bir araya geldiniz, 15 seçim Sayın Cumhurbaşkanımızı ve kadrosunu yenemediniz. Değil altınız, yediniz, yüzünüz, dünyanız bir araya gelseniz arkasında asil ve aziz Türk milleti olan büyük bir lideri yenmeniz mümkün değildir. Biz hep size güvendik, hep size inandık bütün zorlukları milletin duası ve desteğiyle aştık. İnşallah bundan sonra da sizin duanız ve desteğinize her şeye rağmen her türlü kirli hesaba ittifaka rağmen ‘Durmak yok yola devam’ diyeceğiz ve sandıkta manşeti siz atacaksınız, kapağı siz açacaksınız dünyaya başkan Erdoğan manşetin inşallah.

Her alanda önemli hizmetleri yaptık. Adalet alanında da önemli eserleri ülkemize kazandırdık. Binaların altında kahvehanelerden bozma yerde, belediyelerin köşesinde, hükümet konaklarının dibinde, izbe yerlerde adalet hizmeti sunuluyordu. Bu ülkede adalet hizmetinin sunulacağı doğru dürüst adaletin mehabetine yakışır mekanlar yoktu. Türkiye’nin 2002’de müstakil adalet hizmet binası sayısı toplam 78. Kapalı olan miktarı toplam 569 bin. Aradan geçen 20 sene sonra bugün Türkiye’nin biz ilave ettiğimiz eserlerle beraber 366 müstakil Adalet Sarayı var, kapalı alan 6 milyon. Nereden nereye. İşte Bursa’mıza da bu anlamda adalet hizmetlerinin en etkin şekilde yürütülmesi için ciddi eserler kazandırdık. Bölge idare mahkemesini Bursamıza kurduk. Bölge Adliye Mahkemesini Bursamıza kurduk. Adeta Bursamızı bölgenin adalet hizmetleri bakımından başkenti ilan ettik. Bölge Adliye Mahkememizin temelini 2015’te attık ve hizmete aldık. Bugünde inşallah resmi açılışını yapıyoruz. 83 bin metrekare kapalı alanı olan ve yaklaşık bir buçuk milyar TL’ye, bugünkü rakamlarla mal olan  büyük bir eser, Bursamıza hayırlı olsun, uğurlu olsun. Ayrıca Bursa'da adalet hizmetleri bakımından İznik ilçemize, Karacabey ilçemize, İnegöl ilçemize, Mustafa Kemalpaşa ilçemize, Mudanya, Gemlik ve Orhangazi ilçelerimize de müstakil adalet hizmet binaları yaptık. İnşallah kalan birkaç yerimiz var, oraları da tamamlayacak Bursa'nın dört bir yanında Bursalıları adaletin en güzel mekanlarda, adaletin ruhuna, mehabetine uygun hizmet almalarının önünü açmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin endişesi, şüphesi olmasın.

HERKES SİYASİ TARAFTARLIĞA GÖRE DEĞERLENDİRİYOR

Siz bakmayın zaman zaman kamuoyunda bazı davalar üzerinden fırtınalar koparılıyor. Türk yargısı yılda yaklaşık 8 milyon davaya bakıyor. Taraflarıyla beraber 16 milyon neredeyse. Ama tartışılan 3 tane, 5 tane 10 tane dava ya var ya yok. Onu da Anayasa, hukuk, dosya ve delil bakımından değerlendiren yok. Herkes siyasi taraftarlığa göre değerlendiriyor. Eğer Kılıçdaroğlu ve avanesinin lehine karar çıkarsa hakimler var savcılar var. Eğer aleyhine karar çıkarsa sarayın hakimleri var, sarayın savcıları var iftiralarını atıyorlar.

HAKİMLERİMİZ, SAVCILARIMIZ, AVUKATLARIMIZ HAKSIZ SALDIRININ HER DAİM MUHATABI OLDULAR

8 milyon dosyanın görüşüldüğü yılda 10, 20 civarında dosya üzerinden iftira esaslı kopartılan fırtınalarla Türk yargısı, yargıçları mahkum edilemez. Büyük bir haksızlık yapıyorlar. Buradan çok net bir şekilde ifade etmek isterim. Esasında özveriyle görev yapan hakimlerimiz, savcılarımız, avukatlarımız haksız saldırının her daim muhatabı oldular. Bundan sonra da olmaya devam edecekler. Adaletten bahsediyorlar. Biz sizin adaletinizi 27 Mayıs mahkemelerinde gördük, şahit olduk. Başbakanımızı, bakanlarımızı idama giderken alkışladığınız adalet, CHP zihniyetinin adaletiydi. Biz sizin adaletinizi ikna odalarında gördük. Kızlarımızı başını aç, üniversiteye gir yoksa eğitim hakkını elinden alıyoruz diye tehdit ederken gördük. Bu mu adalet?

BUNLAR ADALETTEN EN SON BAHSEDECEK İNSANLAR

Biz sizin adaletinizi 28 Şubat sürecinde Genel Kurmayda esas duruşa geçip askerden birifing  alan yargıçları alkışlarken gördük. Bu mu sizin adaletiniz? Biz sizin adaletinizi merhum Necmettin Erbakan hocamızı kayıp trilyon davası üzerinden dolandırıcılıkla suçladığınız da hapse atmak için uğraştığınız da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi hapse girmeyecek, yasayı değiştirin, talimatı verdiğinizde Meclis’te yatacak diye konuşurken gördük. Sizin adaletinizi Erbakan hocamızı 28 Şubat sürecinde boncuk boncuk terletirken gördük. Bunlar adaletten en son bahsedecek insanlar. Tarihleri, geçmişleri adaletsizlikler ile vicdansızlıklarla,  hukuksuzluklarla dopdoludur.

ADALETİ BİZ SAĞLADIK, ADALETSİZLİK SİZİN ADINIZDIR

Ama biz ne yaptık? Darbecilere yargı yolunu açtık. 12 Eylül darbecileri yargılandı. İşte adalet orada. 28 Şubatçılar yargılandı, işte adalet orada. Menderes ve arkadaşlarının hakkındaki kararları yok sayan yasal değişiklikleri yaptık işte, adalet orada. Yassı Adayı demokrasi ve özgürlükler adası yaptık işte adalet orada. Başörtüsü zulmüne son verdik. Kamuda, eğitimde, siyasette kadınlarımızın eşit olduğunu fiilen uygulamaya koyduk. Yahu adaleti biz sağladık. Adaletsizlik sizin adınızdır. Adaleti ayakta tutmak bizim şanımız ve bizim inancımızın gereğidir. Biz adaletin Allah’ın emri olduğuna, kültürümüzün, medeniyetimizin emri olduğuna, yasalarımızın emri olduğuna inanıyor. Siyasi istismarcılara rağmen yolumuza devam edeceğiz inşallah. Bu vesileyle tekrar bu anlamlı toplantının hayırlı olmasını diliyorum.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr