BOZDAĞ:"HSYK SEÇİM USULÜ DEĞİŞMELİ"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta 15 Temmuz Şehitleri Sergisinin açılışını yaptı.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bozdağ şu konulara değindi:

Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu bir uzlaşma komisyonu kurulması konusunda mütakabat oluştu. Hem Ak Partiden Hem CHP'den hemde MHP'den birer kişinin katılımıyla birer komisyon oluşturuldu. Komisyon çalışmalarına başladı. Şuana kadar da olumlu bir çalışma izlenimi ortaya çıktı. Ak Parti adına katılan arkadaşımızdan aldığımız bilgiye göre de olumlu gelişme söz konusu. İnşallah anayasanın tümünde olmasa bile anayasa içerisinde demokratik hukuk devletimiz Türkiye'mizin bugünü ve geleceği için son derece önemli bazı reformları bu çalışma ile gerçekleştirme imkanı bulacağımıza inanıyorum. Bu komisyondan olumlu sonuçlar çıkacağı beklentisi içerisindeyiz. Yargı ile ilgili konularda siyasi partiler arasında aslında fazlaca bir görüş  ayrılığı da yok. Çünkü Askeri Yargıtay ve Yüksek Askeri İdare Mahkemesi'nin kaldırılması konusunda partilerin ortak görüşü seçim meydanlarında seçim beyannamelerinde açık bir şekilde görebiliyoruz. Diğer konularda da kolay uzlaşabileceğimiz bir uzlaşabilecek alan olduğunu görüyoruz. HSYK'nın seçim usulünün değiştirilmesi son derece öenmli daha önce de ifade ettim HSYK'nın mevcut seçim usulüyle bir daha seçime gitmesi son derece yanlış olur. Yargımız için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur. O nedenle ben siyasi partilerimizin HSYK üyelerinin seçimine dair usulü değiştirmeleri ve bu konuda uzlaşmaları yeni bir formül bulmaları konusunda herkesin kendine ait görüşleri bir tarafa koyup, doğru olan görüşler konusunda birleşmesinde fayda olduğuna inanıyorum.
Çünkü bu teknik bir konu.  Çünkü bu teknik bir konu. Yargımızın en üst belirleyici idari organı olan HSYK’nın oluşumunun yargı içerisindeki ayrışmalara, kutuplaşmalara, gruplaşmalara izin vermeyecek bir usulde oluşması son derce önemlidir. Türkiye geçmiş iki seçimde bunun sıkıntılarını yaşadı.  Üçüncü bir seçimi yaşamayız ümit ediyorum inşallah yaşamaz. Buradan da siyasi partilerimizle, başka konularda diyelim ihtilaf çıktı anlaşamadılar ama hiç olmazsa HSYK’ının seçim usulü konusunda bir uslaşmayı yakalamayı beklediğimizi ifade etmek isterim.

"Darbe girişimi talimatınınFetullah Gülen tarafından verildiği güneş gibi ortadadır"

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin Fetullah Gülen’in emir ve komutası altında olan, ona bağlı FETÖ örgütü mensuplarınca başlatıldığı ve icra edildiği ve bunun talimatının da Fetullah Gülen tarafından verildiği güneş gibi ortadadır.
Güneşin varlığını ispata bir hacet yok, herkes görüyor, herkes biliyor. Bu ifadelerin ortaya çıkması önemli konusunda, zaten bu konuda Türkiye kamuoyunun, bizim herhangi bir tereddütümüz yok. Şu anda Fetullah Gülenin bu darbeyi yaptığına dair, yaptırdığına dair Türkiye’de herhangi bir şüphe yok . Dünya da bunun böyle olduğun biliyor. Bi zde böyle olduğunu biliyoruz.  Ancak hukuki açıdan delillerin dosyada olması da önemli. Sadece bir değil, bu konuda onlarca ifade var, başka deliller var.
 
Bu hafta Amerika'dan Türkiye'ye bir heyet gelecek. 3'ü Adalet Bakanlığı'ndan, 1'i Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilcilerden oluşuyor.
Türkiye’de muhataplarıyla bir değerlendirme toplantısı yapacaklar. Türk uzmanlarla Amerikalı uzmanlar bu konuyu enine boyuna değerlendireceklerdir. Son derece önemli. Önümüzdeki hafta ABD Başkan Yardımcı Joe Biden Türkiye’de olacaktır.Biden, görüşmelerinde teröriste başı Fetullah Gülen’in iadesi önemli konulardan  biri olacaktır
Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 1833 - Toplam : 2515232 kişi ziyaret etmiştir.