BOZDAĞ: “HEYET, ABD’NİN İADEYE VERDİĞİ ÖNEMİ GÖSTERİYOR”

Adalet Bakanı  Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı  ve Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Bozdağ ve Marina Kaljurand görüşmenin ardından basına açıklama ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 

Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şu şekilde:

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı aynı zamanda Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand ve heyetiyle bir görüşme yaptık. Oldukça faydalı bir görüşme oldu. Avrupa Konseyi ile Türkiye arasında çok güçlü işbirliği ve ilişki söz konusudur. Daha önce darbe teşebbüsünden sonra Sayın Genel Sekreter Jagland gelmişti.Şimdi de Bakanlar Komitesi Başkanı’nın Türkiye’ye ziyareti bize güç vermiştir. Avrupa Konseyi ile bizim bakanlık olarak uzmanlar düzeyinde de yürüttüğümüz çalışmalar var. 2 Eylül’de uzmanlar tekrar bir araya gelecek ve bu çalışmaları değerlendirecektir. Ayrıca Sayın Başkan ile darbe teşebbüsünde sonra meydana gelen gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerinin sorduğu bazı sorular oldu. Onlara biz de cevaplar verdik, onun da değerlendirmeleri oldu. Oldukça faydalı bir görüşme olduğunu ifade edebilirim. Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum.

FETÖ LİDERİ GÜLEN'İN İADESİ

Fetullah Gülen'le ilgili ABD'ye gönderilen 4 iade dosyamız var. Bu dosyalar 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden önceki suçlara ilişkin dosyalardır. Dolayısıyla darbe teşebbüsü ile ilgili değildir. Darbe teşebbüsünün olmasından sonraki süreçte soruşturmalar devam ediyor. Delillerin toplanması değerlendirilmesi elbette bir zaman alıyor. O yüzden henüz gönderilemedi. Ancak bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları Fetullah Gülen hakkında yakalama kararları verdiler. O kararlar bakanlığımıza geldikten sonra İngilizceye çevrilecek ve bu şartlar yerine getirildikten sonra ABD'ye iletilecektir. Şu anda son noktaya gelmiş durumda hazırlıklar. Önümüzdeki hafta muhtemelen gönderilecektir.

ABD 'DEN GELEN HEYET

ABD'den gelen uzmanlar heyeti ile bakanlığımızın uzmanlar heyeti görüşmelerini dün yaptılar, bu gün de devam ediyor. Bu heyet, ABD'nin iade konusuna verdiği önemi göstermektedir. Çünkü bir iade talebi hakkında ilk defa ABD Türkiye'ye bir heyet gönderiyor ve bu heyet birbirlerini anlama ve dosyayı değerlendirme konusunda birlikte çalışma yapıyor. Biz bunu önemsiyoruz, umarızki bu görüşmeler faydalı sonuçlar verir”

KALJURAND'IN AÇIKLAMALARI

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı  ve Estonya Dışİşleri Bakanı Marina Kaljurand ise şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan, beni ve heyetimi ağırladığınız için çok teşekkür etmek istiyorum. Biz Türk halkına ve demokratik bir biçimde işbaşına gelmiş kurumlara desteğimizi yineliyoruz. Aynı zamanda da bu darbe girişimini kınadığımızı ifade ettim. Çünkü hiçbir şekilde darbenin bir bahanesi olmaz, hiçbir şekilde meşruiyeti olmaz. Mutlaka suçluların adalete teslim edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Konseyi sözleşmelerine, hukukun üstünlüğüne, bağımsız ve özgür yargıya olan taahhüdünü görmek de bizi son derece yüreklendirir. 

Burada aynı zamanda Türkiye ve Avrupa Konseyi arasındaki halihazırda mevcut olan iyi işbirliğini de vurgulamak istiyorum. Gerçekten Avrupa Konseyi de bu çerçevede Türkiye’ye tam anlamıyla destek vermeye hazırdır. Bu işbirliğini devam ettirmek ileriye götürmek için her türlü taahhüde sahiptir. Avrupa Konseyi ve Türkiye aynı zamanda arasında yapılacak çalışma grubu çerçevesinde hukuk uzmanları da 2 Eylül de bir araya gelecekler. Bunun yanı sıra sayın Dışişleri Bakanı Strazburg'a bir ziyaret gerçekleştirecek Bakanlar Kurulu'na. Bunlar gerçekten çok önemli çalışmalar ve biz yaptığımız görüşme sırasında farklı konulardan konuştuk. Soruşturmaları ve yargı sistemini konuştuk. Aynı zamanda adil ve şeffaf yargılama sistemini, adil ve şeffaf davaları konuştuk. Bunun yanı sıra medya kuruluşları, özgür basın gibi konularda görüş alışverişinde bulunduk. Bu çerçevede Sayın Bakanın verdiği bilgilere, açıklığına ve dürüstlüğüne çok teşekkür etmek istiyorum.  Bunun yanı sıra Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesindeki tüm değerlere yönelik taahhüdüne de tekrar teşekkür etmek istiyorum”

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 2145 - Toplam : 2515544 kişi ziyaret etmiştir.