BASIN AÇIKLAMASI (24.02.2017)
07.07.2017

ADALET BAKANLIĞI
BASIN AÇIKLAMASI

22 Şubat 2017 tarihinde Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik konu edilerek bazı basın ve yayın organlarında “Mahkuma Piyango” ve “Af” şeklinde yer alan haberlerle ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanununun 14’üncü maddesinde tanımlandığı üzere açık ceza infaz kurumları, hükümlülerin topluma yeniden kazandırılmaları ve meslek edindirilmelerine öncelik verilen kurumlardır. 

Kapalı ceza infaz kurumları gibi açık ceza infaz kurumları da ceza infaz sistemimizde yerini alan ve cezaların infaz edildiği yerlerdir.
22/02/2017 tarihinde Yönetmelikte yapılan değişikliklerle kapalı ve açık ceza infaz kurumlarında geçirilecek sürelerin oransal olarak ne kadarının  açık ceza infaz kurumlarında geçirilmesi ile ilgili olup, bu oranların toplam ceza miktarına oranında meydana getirebileceği adaletsizliklerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
 Terör, çıkar amaçlı suç örgütü, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, eşe karşı işlenen suçlar, hırsızlık, yağma ve uyuşturucu madde ticareti gibi suçlardan hüküm giyenlerin, kapalı ceza infaz kurumlarında geçirecekleri sürelere ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır. Yürürlükteki yönetmelikte yer alan açık ceza infaz kurumlarına gidemeyecek suç türlerine ilişkin düzenlemeler aynen muhafaza edilmektedir.

Kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma hükümlerinde yapılan bu değişiklikler bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi kesinlikle bir örtülü af veya ceza indirimi değildir, bunun dışındaki haberler gerçekleri çarpıtmaya yönelik asılsız haberlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr