Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Basın Açıklaması (06.10.2016)
07.07.2016

Adalet Bakanlığı
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

Basın Açıklaması (06.10.2016)

Bazı basın yayın organlarında yer alan Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan tutuklu Ayşenur Parıldak'ın "19 gündür tecritte olduğu, gözaltında darp edildiği,60 yaşındaki bir kadının da iki kez çıplak arandığı " şeklinde verilen ve gerçeği yansıtmayan habere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Haberde adı geçen ve kurumda barındırılan kişi 3. Kısım C-2 odasında üç kişi olarak barındırılmakta, kuruma polis tarafından getirildiğinde Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi tarafından adına düzenlenen darp-cebir izinin olmadığı raporunun mevcut bulunduğu,kuruma alındığı 11/08/2016 tarihinde tutuklunun kendisinin de imzasının yer aldığı “kolluk güçleri tarafından herhangi bir darp cebire maruz kalmadığı” ibaresi bulunan tutanak dosyasında mevcut bulunmaktadır.

Haberde iddia edilen 60 yaşındaki kadın tutuklunun iki kez çıplak arandığı iddiası asılsızdır. Kuruma ilk gelen hükümlü/tutukluların görevli kadın personellerin nezaretinde mahkum kabul biriminde kanun, tüzük ve mevzuatlara uygun şekilde, insan onuruna yakışır şekilde üst aramalarının gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca kurumda barındırılan Ayşenur Parıldak'ın tacize uğradığına ilişkin iddiası tamamen gerçek dışı olup,bu iddiası ile ilgili herhangi bir başvurusu da bulunmamaktadır.

Bazı basın yayın organlarındaki haberler algı operasyonuna yönelik olarak yapılmış gerçek dışı haberlerdir,asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.(06.10.2016)

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr