Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN TUNÇ, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN AİLELERİ VE GAZİLERLE BULUŞTU
14.07.2023

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ: 15 TEMMUZ TÜRKİYE’Yİ İŞGAL GİRİŞİMİYDİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "15 Temmuz'u bir darbe kalkışması olarak nitelendirmek hafif kalır. 15 Temmuz, Türkiye'yi işgal girişimiydi ve bu işgal girişimine karşı milletimiz büyük bir kahramanlık gösterdi." dedi.

Adalet Bakanı Tunç,  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Adana’da 15 Temmuz şehitlerinin aileleri ve gazilerle buluştu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hain darbe girişimi milletimizin kahramanlığı sayesinde önlenmiş oldu diyen Bakan Tunç, “Darbecilerden hesap sorma dönemi kalkışmanın ilk anından itibaren başladı. O gece yargımız, cumhuriyet savcılarımız hemen olaya el koydu ve soruşturmaları başlattılar” diye konuştu.

O GECE YARGIMIZ, CUMHURİYET SAVCILARIMIZ HEMEN OLAYA EL KOYDU

15 Temmuz'un üzerinden 7 yıl geçtiğini söyleyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "15 Temmuz'u bir darbe kalkışması olarak nitelendirmek hafif kalır. 15 Temmuz, Türkiye'yi işgal girişimiydi ve bu işgal girişimine karşı milletimiz büyük bir kahramanlık gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hain darbe girişimi milletimizin kahramanlığı sayesinde önlenmiş oldu. Darbecilerden hesap sorma dönemi kalkışmanın ilk anından itibaren başladı. O gece yargımız, cumhuriyet savcılarımız hemen olaya el koydu ve soruşturmaları başlattılar. Bu soruşturmalar neticesinde gözaltılar, tutuklamalar gerçekleşti. Hukuk içerisinde darbecilerle mücadele dönemi devam etti. Olağanüstü hal çerçevesi içerisinde, Anayasa'nın verdiği yetki çerçevesi içerisinde kanun hükmünde kararnamelerle kamudan ihraçlar söz konusu oldu. Olağanüstü Hal Komisyonu bunları inceledi. Kılı kırk yararak, haksızlıklara neden olmayacak şekilde çalışmalar devam etti" ifadelerini kullandı.

"Şu anda cezaevlerinde 15 bin civarında FETÖ mensubu var ve bunlar yargımızın vermiş olduğu kararlar çerçevesi içerisinde cezalarını çekmeye devam ediyorlar" diyen Bakan Tunç sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Geçmişte de darbeler, darbe kalkışmaları oldu. Vesayetçi anlayışın hakim olduğu o dönemlerde darbecileri cübbeleriyle birlikte 'hazır ol' da bekleyen bir yargı yerine bugün 15 Temmuz'da gördük ki onlardan hesap soran bir yargımız var. Milletimizle birlikte, milletimizin tankların önüne durarak gösterdiği kahramanlığa destek veren bir yargımız, hukuk devletimiz var."

SİZLERİN EMANETİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Darbe davalarının tamamının sonuçlandığını, temyiz aşamasında olanların incelemesinin sürdüğünü söyleyen Bakan Tunç, Türk milletinin o karanlık günleri bir daha yaşamaması temennisinde bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hain darbe girişimi milletimizin kahramanlığı sayesinde önlenmiş oldu diyen Bakan Tunç, "Cumhurbaşkanımızın milletine olan güveni, milletin de Cumhurbaşkanımıza olan güveni, o geceki telefon bağlantısı, o görüntüyle beraber milletin meydanlara inmesi, bir kahramanlık gösterisi. İnsan hakları ve demokrasi mücadelesinin nasıl yapıldığını aziz milletimiz bütün dünyaya göstermiş oldu" diye konuştu.

Tüm şehit ailelerine başsağlığı, gazilere sağlıklı uzun ömür dileğinde bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Sizlerin emanetine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onların bize bıraktığı bu ülkeye, bağımsızlığımıza, bayrağımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Her zaman uyanık olacağız, o kötü insanların bir daha sahneye çıkmasına hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr