Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN GÜL, YARGI HİZMETLERİNDE KORONAVİRÜSE KARŞI ALINAN YENİ ÖNLEMLERİ AÇIKLADI
16.03.2020

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda tüm tedbirleri büyük bir titizlikle ele aldıklarını belirtti. Bakan Gül, Sağlık Bakanlığı ve resmi kurumların açıklamaları dışında hiçbir bilgiye itibar edilmemesini, sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarla ilgili başsavcılıklar tarafından soruşturma başlatıldığını hatırlatarak "Asılsız haber ve söylentilerle vatandaşlarımızı kışkırtmak suçtur." dedi.

Adalet hizmetlerinde koronavirüsüne yönelik alınacak tedbirlerle ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Adalet Bakan Yardımcıları Uğurhan Kuş, Cengiz Öner, Zekeriya Birkan, Şaban Yılmaz, HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin de katıldı. Bakan Gül, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yargı ve adalet hizmetleri bağlamında alınacak tedbirleri tüm taraflarla bir araya gelerek tekrardan gözden geçirdiklerini söyledi. Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda tüm tedbirleri büyük bir titizlikle ele aldıklarını kaydeden Bakan Gül, kurulun, adliyelerdeki duruşmaların ertelenmesine yönelik tavsiyesini hatırlattı. Bu tavsiye kararı üzerine HSK'nın aldığı öneri çerçevesinde adliyelerin buna göre revize yaptığını dile getiren Gül, "Bugün itibariyle görüyoruz ki tüm adliyelerde yargı mensuplarımız acele hizmetler hariç duruşmaları ertelemişlerdir. Bu konuda yeni duruşma günleri ya da alınan kararlarla ilgili UYAP üzerinden de bu tebligatlar yapılabilmektedir. Dosyanın tarafları UYAP üzerinden de yeni duruşma gününü takip edebileceklerdir. Yeni dava açma, icra takibi gibi müracaatları da UYAP üzerinden yapma imkanı vardır." diye konuştu.

60 YAŞ ÜSTÜ HAKİM VE SAVCILAR İDARİ İZİNLİ SAYILACAK

Bakan Gül açıklamasında adliyelerde dezenfekte işlemleri, temizlik çalışmaları büyük bir titizlikle yapıldığını dile getirerek, ceza infaz kurumlarında da tedbirlerin büyük bir titizlikle alındığının altını çizdi. Bakan Gül açıklamasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığımızın almış olduğu karar üzerine 60 yaş üstü ve riskli gruplarla ilgili izin müessesesi tüm personelimiz için olduğu gibi bugün HSK'nın almış olduğu kararla bu idari izin hakim ve savcılarımız için de yürürlüğe girmiştir. Kurumlara yeni girişlerde ön muayene ve kontrol yapılmaktadır. Eğer herhangi bir hastalık belirtisi varsa kesinlikle kuruma kabul edilmemekte, tedavisi için sağlık kurumlarına gönderilmekte. Muayenede sorun tespit edilmeyenler ise ayrı bir bölümde tutulmaktadır. Yani cezaevine yeni giren bir kişi hastalık belirtisi olmasa bile özel bir yerde tutulmakta, Sağlık Bakanlığının ön gördüğü süre boyunca büyük bir titizlikle muhafaza edilmekte."

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA ŞU ANA KADAR KORONAVİRÜS VAKASI ÇIKMADI

İş Yurtları Kurumu faaliyetlerine 2 hafta ara verdiklerini ifade eden Gül, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun öneriyle alınan tedbirleri gözden geçirmeye devam edeceklerini söyledi. Denetimli serbestlik kapsamında hükümlülerin toplu olarak yaptığı tüm faaliyet ve çalışmaların da ertelendiğini bildiren Gül, "Cezaevlerinde mektup ve kitaplar gibi unsurların da 24 saat bekletildikten sonra ilgililere teslim edilmesi sağlanacaktır. Ceza infaz kurumlarında şu ana kadar pozitif koronavirüs vakası bulunmamaktadır" şeklinde konuştu.

"HAFTA SONU NOTERLİK HİZMETLERİ YENİ BİR DUYURUYA KADAR ERTELENMİŞTİR"

Noterlik hizmetlerine ilişkin konuşan Gül, "Hafta sonu noterlik hizmetleri yeni bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Cezaevlerindeki noterlik vekaletleri de kapalı görüş usulüyle verilmeye devam edilecektir. Bütün noterlerde 24 saat dezenfekte çalışmaları yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Gül, "Özellikle Sağlık Bakanlığımızın, resmi kurumların yapmış olduğu açıklamalar dışında hiçbir açıklamaya, belge adı altında dolaşıma sokulan hiçbir bilgiye itibar edilmemesini istirham ediyoruz. Halkımızın panik duygusunu arttırıcı, kışkırtıcı asılsız haberler, söylentiler insan ve toplum sağlığı üzerinde bir tehdittir, suçtur. TCK çerçevesinde düzenlenen bu fiillere karşı da cumhuriyet savcılıklarımız gereğini yapmaktadırlar. Nitekim Sağlık Bakanlığı adı altında dolaşıma sokulan belge hakkında da dolaşıma sokanlar, üretenler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturma başlatmıştır. Vatandaşlarımızdan beklentimiz emniyet birimlerine, savcılık makamlarına bu asılsız haberlerle ilgili müracaat etmeleridir" dedi.

   

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr