BAKAN GÜL: TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİ ÇOK SAĞLAMDIR, GELECEĞİMİZ AYDINLIKTIR
21.09.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin, "Türkiye'nin ekonomisi çok sağlamdır ve geleceğimiz aydınlıktır. Türkiye daha güçlü ekonomisiyle yoluna devam edecektir" dedi.

Adalet Bakanı Gül, çeşitli etkinliklere katılmak için geldiği Gaziantep’te beraberindeki Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ile kentteki sanayicilerle bir araya geldi. Bakan Gül, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dün Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladığını anımsattı.

TÜRKİYE DAHA GÜÇLÜ EKONOMİSİYLE YOLUNA DEVAM EDECEKTİR

Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların başarıyla atlatılacağına inançlarının tam olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti: "Ekonomide bundan sonra hangi politikaların izleneceği, hükümetimizin yol haritası şeffaf bir şekilde tüm kamuoyuna anlatıldı. Bundan sonra ekonominin tüm paydaşları bunu yerine getirmek için her türlü gayreti göstereceğiz. Yapılması gereken tüm düzenlemeleri yapıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Hem mevzuatla ilgili hem de uygulama boyutuyla bu sorunların en güzel biçimde, en sıkıntısız olarak aşılacağı inancındayız. Bu sıkıntıları beraber çözeceğiz. Türkiye'de yaşanan bu sıkıntıların daha ziyade rasyonel değil psikolojik olduğunu görüyoruz. Hem piyasa aktörleri hem de az önce burada bir araya geldiğimiz iş adamlarımızla paylaştık. Türkiye'nin ekonomisi çok sağlamdır ve geleceğimiz aydınlıktır. Türkiye daha güçlü ekonomisiyle yoluna devam edecektir."

Gaziantep'in 7 milyar dolar tutarındaki ihracatıyla Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden olduğunu ifade eden Bakan Gül, Yeni Ekonomi Programı'nın bütün iş adamları ve sanayiciler tarafından büyük bir heyecanla kabul edildiğini, bunun kendileri için sevindirici olduğunu söyledi. Bakan Gül, yerli malı kullanımı konusunda iş adamlarıyla mutabakata vardıklarını dile getirerek, "Katma değeri yüksek ürünler üreterek, markalara yönelerek bu krizi fırsata çevirecek bir Türkiye ekonomisi var." dedi.

FISTIK MÜZESİ AÇILDI

Adalet Bakanı Gül, Fıstık Müzesi'nin açılışına da katıldı. Gaziantep'in tarih, kültür ve turizm bakımından herkesin yerinde görmesi gereken bir şehir olduğunu belirterek, bu yıl "Gaziantep'e gelme zamanı" sloganını seçtiklerini ve herkesi Gaziantep'e beklediklerini ifade etti. Fıstık Park'ın daha önceden sadece duvarlardan ve tabeladan ibaret olduğunu anlatan Gül, yerel yönetim ve Hükümet olarak yeşili, doğayı çok önemsediklerini bildirdi.

Bakan Gül, "Daha fazla yeşil, orman, ağaçlandırma diyoruz. O yüzden millet bahçesi diyoruz. Yeşile olan duyarlılıklarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederim. Gerçekten ülkemizin geleceği, Gaziantep'in geleceği de fıstık gibi olacak. Ağız tadımız bozulmasın. Baklava tadında, fıstık gibi olsun. Ekonomisiyle, siyasetiyle, sanayisiyle hep böyle fıstık gibi olmaya devam edelim. "diye konuştu.

Bu yıl mahsulün verimli olduğunu, çiftçileri, üreticileri çok memnun gördüğünü belirten Bakan Gül, "İnşallah daha güzel hizmetler, birimler olacak. Ayrıca baklavayı daha ucuza yemeyi de ümit ediyoruz. Fıstık Müzemiz hayırlı uğurlu olsun." dedi. Adalet Bakanı Gül, beraberindekilerle müzeyi gezerken AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de fıstık kırma işlemini gösterdi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Gül, Enis Berberoğlu hakkında Yargıtay’ın verdiği kararla ilgili sorulan soruya “Türk yargısı bağımsız kararını vermektedir. Tabi gerekçeli kararı da görülecek. Dolayısıyla bu konunun muhatabı ve karar vericisi Türk yargısıdır." yanıtını verdi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr