BAKAN GÜL: TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ADLİ İŞ BİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK
22.11.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğunu ve adli iş birliklerini geliştirmek istediklerini belirterek, “Adli konulardaki iş birliğimizi iyi ilişiklerin önemli bir boyutu olarak görüyor ve geliştirme irademizi ifade ediyoruz” dedi.

Bakü'de Azerbaycan Adalet Bakanlığı’nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen Adalet Sisteminin Gelişim Yolu: Olumlu Tecrübeler Konferansı'na katılan Adalet Bakanı Gül, özellikle Kafkasya'da barış, istikrar ve kalkınmanın sağlanması için iki arasındaki dayanışmanın tartışılmaz öneme sahip olduğunu kaydetti.

DAYANIŞMAYI ARTTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ

Türkiye ve Azerbaycan'ın gücünü ortak tarih ve kültür birliğinden alan sıkı bağlarla birbirine kenetlendiğini vurgulayan Gül,  "Gerek ikili ilişkilerde gerekse bölgesel konularda gösterdiğimiz dayanışmayı artırarak sürdürme inancında ve kararındayız." dedi.

Devlet başkanları düzeyindeki görüşmeler başta olmak üzere, iki ülke arasında yapılan ziyaretlerin ülkeler arasındaki benzersiz ilişkinin diğer göstergesi olduğunu anlatan Bakan Gül,  "Türkiye, her alanda Azerbaycan ile ilişkilerinin karşılıklı anlayış, işbirliği ve ortak yarar temelinde geliştirilmesine önem vermektedir. Karşılıklı yararlar kadar paylaştığımız ortak değerler üzerine kurulu ilişkilerimizin daima ileriye götürülmesi en samimi dileğimizdir. Adli konulardaki iş birliğimizi de bu iyi ilişiklerin önemli bir boyutu olarak görüyor ve geliştirme irademizi ifade ediyoruz." diye konuştu.

ELEKTRONİK İMZA VE BİLİŞİM DESTEĞİ

İki ülke arasında Türkiye Adalet Akademisi ile Azerbaycan Yargı Kurumları arasındaki işbirliği yapıldığını ve aday hakim savcıların eğitimlerine destek verildiğini vurgulayan Bakan Gül, elektronik imza ve bilişim entegrasyonu konularında da Azerbaycan'la teknik düzeydeki çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

TERÖRLE MÜCADELE DAYANIŞMASI BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

İki ülke arasındaki adli işbirliği alanındaki önemli konu başlıklarından birinin terörle mücadeledeki dayanışma olduğunu vurgulayan Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Terörle mücadelede çok önemli bir birikimi bulunan Türkiye, 15 Temmuz 2016 tarihinde çok özel bir tecrübe yaşamıştır. FETÖ terör örgütünün ve ordu içindeki mensuplarının kanlı kalkışması sonucunda 251 vatandaşımız şehit olmuş ve 2000’den fazla vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere pek çok kamu binası bombalanmıştır. Darbe girişimi sırasında Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast teşebbüsünde bulunulmuştur. Ancak, milletimizin demokrasiye, devletine olan bağlılığı, inancı ve desteğiyle bu teröristlerin hain emellerine ulaşmalarına müsaade edilmemiştir. Azerbaycan başta olmak üzere, bu süreçte Türkiye'nin yanında duran, demokrasiye, demokratik kurumlara, seçilmiş Cumhurbaşkanımıza ve seçilmiş hükümete desteklerini sunan dostlarımızı takdirle anıyorum.”

ADALET HİZMETLERİNİN KALİTESİNİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ

Türkiye'de adalet alanında son 16 yılda yapılan değişiklikleri anlatan Bakan Gül, hukuk ve yargı sistemini insana hizmet eden bir araç olarak işler hale getirmek için önemli reformlar yaptıklarını bildirdi.

Son 16 yılın reformlarını "güven veren bir adalet" sisteminin inşası yönünde ilerlediğini belirten Gül, "Reform çizgimizi aynı değer ve hassasiyetle sürdürecek, iyi uygulama örnekleriyle adalet hizmetlerinin kalitesini daha da arttıracağız. Kişisel verilerin korunması, çocuk hakları, kadınlara pozitif ayrımcılık, sendikal özgürlüklerin geliştirilmesi, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı, siyasi özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda anayasal düzeyde önemli gelişmeler kaydettik. Mahkemeler teşkilatımızı güçlendirdik. İstinaf mahkemelerini kurarak, çift dereceli yargılamadan üç dereceli yargılamaya adım attık. Sadece bu on altı yılın değil, siyasi tarihimizin en büyük reformuyla Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap verebilecek biçimde Hükümet Sistemi'nde köklü bir değişimi getiren Anayasa değişikliğiyle sivil-askeri yargı ayrımına son verdik” dedi.

STRATEJİK PLAN VE YARGI REFORMU HAZIRLANIYOR

Adalet Bakanı Gül, adalete duyulan güvenin en üst seviyeye çıkarılması için Adalet Bakanlığı Stratejik Planı ve Yargı Reformu Strateji ile Stratejik Planı hazırlandığını kaydetti.

BAKAN GÜL ŞEHİTLİĞİ ZİYARET ETTİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'da ayrıca şehitlikleri ziyaret etti. Bakan Gül, 20 Ocak Şehitleri'nin bulunduğu Bakü Şehitler Hıyabanı'nda şehit mezarlarına karanfil bıraktı, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk sundu. Bakan Gül, Bakü Türk Şehitliği'ni de ziyaret ederek şehitlik anıtına çelenk bıraktı.  

    

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr