Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN GÜL: TÜRKİYE, TERÖR İLE MÜCADELESİNİ KARARLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRECEKTİR
25.10.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’nin ayrım yapmaksızın her türlü terör örgütüyle mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürdüğünü belirtti. Türkiye’nin terörle mücadelesini hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkıyla hukuk çerçevesinde yaptığını anlatan Bakan Gül, “Türkiye, DEAŞ ve PKK/YPG ile mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürecektir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde temaslarda bulundu. Bakan Gül burada gazetecilere yaptığı açıklamalarda terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaptı. Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını, hukuk çerçevesinde kullandığını dile getiren Bakan Gül harekatla birlikte güneyden gelen terör saldırılarının kaynağında kurutulmasının hedeflendiği dile getirdi. Bakan Gül konuşmasında, “Bu operasyonun uluslararası sözleşmelere, NATO antlaşmasına, Birleşmiş Milletler şartına uygun olduğuna hiçbir şüphe yoktur. Türkiye, bir hukuk devletidir. Tüm adımlarını hukuk çerçevesinde atmaktadır. Bu operasyonda da Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçiğimiz, hiçbir sivil, hiçbir etnik kesimin, inanç grubunun zarar görmemesi için çok büyük bir hassasiyetle operasyonu başlatmıştır ve kararlılıkla sürdürmektedir.” ifadelerini.

TÜRKİYE'NİN TERÖRLE MÜCADELESİNİ KİMSE SORGULAYAMAZ

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile algı operasyonlarına karşı da başarılı bir operasyon yürüttüğünü aktaran Bakan Gül, “Daha operasyonun ilk gününde harekat merkezinde Hristiyan köyüne terör örgütü tarafından saldırı yapıldığı açık bir şekilde kameralarla görünürken, ‘Bunu Türkiye yaptı.’ dendi. Ama zaman geçtikçe Türkiye'nin hassasiyetini herkes gördü. Terör örgütünün de gerçek yüzü herkes tarafından görüldü.” diye konuştu.

Bakan Gül, Türkiye'nin tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceğini vurguladı. Bakan Gül konuşmasında şunları kaydetti:

“Türkiye, DEAŞ ve PKK/YPG ile mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürecektir. Bu anlamda 49 YPG'li yakalanmış ve Türk yargısı önüne çıkarılmıştır. Bunlardan 32'si tutuklanmış, diğerlerinin de işlemleri devam etmektedir. Türk vatandaşı DEAŞ'a mensup olanlarla ilgili de yargı süreçleri devam etmektedir. Bugün Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde de 268 DEAŞ'lı tutuklu bulunmaktadır. Türkiye'de ise bin 163 DEAŞ'lı, tutuklu ve mahkumdur. Türkiye, DEAŞ ile mücadele eden kararlı ükedir. Dolayısıyla Türkiye'nin terörle mücadelesini kimse sorgulayamaz.”

MAZLUM KOBANİ’NİN İADESİ

‘Mazlum Kobani’ kod adlı terörist Ferhad Abdi Şahin hakkında, yargı makamlarınca yakalama ve tutuklama kararı olduğunu, bunun üzerine kırmızı bülten çıkarıldığını belirten Bakan Gül, kırmızı bültenin 196 ülkede geçerli olduğunu ifade etti. ABD de bu kırmızı bülten anlaşmasına uyması gereken ülkelerden olduğunu kaydeden Bakan Gül, konuşmasına şöyle devam etti.

“Dün itibarıyla da bu konu Dışişleri Bakanlığımız üzerinden ABD'deki ilgili makamlara iletilmiştir. Bu kişinin hakkında kırmızı bülten olduğu için Interpol uygulamasıyla ABD'ye girmesi halinde yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesi gerekmektedir. Gerekli hatırlatmalar yapılmıştır. Her iki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması olduğu için bu örgüt liderinin iadesi gerekmektedir. ABD'ye girdiği anda geçici tutuklama prosedürüne karşı gerekli yazışma yapılacak. Bu konuyla ilgili hiçbir yazıya gerek kalmadan Interpol'de kaydı olduğu için gereken yapılacaktır. Konu Dışişleri Bakanlığı üzerinden muhataplarına bir kez daha hatırlatıldı.”

Bakan Gül, Şanlıurfa’da Şanlıurfa programı kapsamında ilk olarak Akçakale ilçesinde İl Koordinasyon ve Harekât Merkezi ile Akçakale Adliyesini ziyaret etti. Bakan Gül, Ceylanpınar'da evinin bahçesinde oyun oynarken hain PKK-PYD'li teröristlerin havan saldırısında şehit olan 11 yaşındaki Elif Terim’in ailesine taziye ziyaretinde bulunarak şehit Elif Terim’in babası İbrahim Terim’e başsağlığı diledi.

Akçakale ve Ceylanpınar temaslarının ardından Şanlıurfa'ya geçen Bakan Gül,  Vali Abdullah Erin'i ziyaret etti. Vali Erin'den çalışmalar hakkında bilgi alan Gül, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü ziyaret etti.

  

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr