Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN GÜL: TERÖRİZMLE MÜCADELE BİR İNSAN HAKLARI MÜCADELESİDİR
23.10.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terör örgütleriyle mücadelenin demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu dile getirerek, “Terörizmle mücadele özünde esasen bir insan hakları mücadelesidir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Ankara Hakimevi’nde düzenlenen Lekelenmeme Hakkı Çalıştayı’na katıldı. Bakan Gül burada yaptığı konuşmada dünyada terör örgütlerinin tasnif edildiğine dikkati çekti. Bakan Gül konuşmasında: “Terörizmle mücadele özünde esasen bir insan hakları mücadelesidir. Çünkü insanın yaşam hakkını tehdit olarak oluşturan terör örgütleri ile etkin mücadele demokrasinin olmazsa olmazıdır. Bugün bütün dünya terör örgütlerini tasnif ederek; işime yarar terör örgütü, işime yaramayan terör örgütü diye tasnife tabi tutmaktadır. Bugün en yakın bir şekilde yaşayanlar olarak Türk Yargısının talep ettiği iadeleri hiçbir şekilde ciddiye ve dikkate almayan ülkeleri yakından görmekteyiz. Terör örgütlerini tasnif etmek bir hukuk devletine yakışmaz. Bir hukuk devleti için bütün terör örgütleri, terör örgütüdür. Terör örgütlerini kategorize edemezsiniz ama dünyada maalesef bunun tersi yaşanmaktadır. Bugün Türkiye'ye karşı insan hakları dersi vermeye çalışanların bunu yapıyor olması da kocaman bir çifte standarttır.” ifadelerini kullandı.   

OPERASYON 82 MİLYONUN HUZURU, BEKASI İÇİN BAŞLADI

Bakan Gül Barış Pınarı Harekatı’nın Türkiye’nin güneyinden gelecek tehditlerin engellenmesi için yapıldığını dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir hafta önce Muhammed Ömer isimli 9 aylık bebeğin cansız bedeni tabutta bu toprağın altına gömüldü. Ama bu toprağın altına gömülen işte insan haklarından, hukuk devletinden nasibini almamış Türkiye'de ders vermeye çalışan tek dişi kalmış medeniyet dediğimiz o anlayışın kendisidir aslında toprağın altına serilen, yatırılan. Biz Aylan bebekler ölmesin diye Muhammed Ömerler ölmesin diye Türkiye'de 82 milyon vatandaşımızın huzuru, bekası için bu operasyonu, bu harekatı başlattık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde temel yaklaşımımız, Türkiye'nin birliğine, huzurunu, bekasını hiç kimsenin tehdit etmemesidir. Aylan bebeklerin ölmemesi, Muhammed Ömerlerin kendi evine, yurduna, memleketine salimen dönmesidir.”

TEHDİDİ KAYNAĞINDA KURUTMAK BİZİM TEMEL GÖREVİMİZDİR

Bakan Gül konuşmasında yapılan operasyonun meşru müdafaa olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Oradan tehdit geldiğinde, bir mermi geldiğinde, havan mermisi geldiğinde Türk de ölüyor, Kürt de ölüyor, Arap da ölüyor. Biz Türkiye'de 82 milyon Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Müslümanı, Hristiyanı, Yezidisiyle bir ve beraber olduğumuza inanıyoruz. İşte bu birlik ve beraberlik için Türkiye'ye karşı nereden tehdit gelirse gelsin, o tehdidi kaynağında kurutmak bizim temel görevimizdir. İşte o yüzden bir operasyon yapılmıştır, bu harekat yapılmıştır. Bu harekatın dayanağı da uluslararası hukukta meşru müdafaadır. Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'dir, NATO sözleşmelerdir. İşte bu çerçevede yapılan ve hiçbir sivile zarar vermemek adına büyük bir hassasiyetle sürdürülen bu harekatın temel hedefi, hiçbir etnik gruba karşı değil terör örgütlerine karşı onları yerinde kaynağında etkisiz hale getirmektir. İşte bu çerçevede hem Amerika Birleşik Devletleri ile hem de Rusya Federasyonu ile yapılan görüşmeler büyük bir diplomasi zaferi ile, büyük bir başarıyla sonuçlanmıştır.”

   

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr