BAKAN GÜL: TEMEL AMACIMIZ 2023'TE GÜVEN VEREN, ERİŞİLEBİLİR BİR ADALET HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK
03.12.2021

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kocaeli’nde yapılması planlanan yeni adalet sarayının projesinin tamamlandığını belirterek, "Temel amacımız, 2023'te güven veren, erişilebilir bir adalet hedefini gerçekleştirmek." dedi.

Adalet Bakanı Gül, 4’üncüsü gerçekleştirilen Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları dolayısıyla bulunduğu Kocaeli'de çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

BAKAN GÜL, ADLİYE ÇALIŞANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Kocaeli Adliyesini ziyaret eden Bakan Gül, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli personelle bir araya geldi. Daha sonra meslekte 25 yılını tamamlayan personele teşekkür belgesi veren Bakan Gül, ön büro ve danışma masası ile mahkeme ve savcılık kalemlerini ziyaret ederek personelle sohbet etti. Bakan Gül, adliye ziyaretinde Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz ve Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça ile yargı mensuplarıyla da bir araya geldi.

KOCAELİ’YE 210 BİN METREKARELİK YENİ ADALET SARAYI YAPILACAK

Kocaeli Adliyesi ziyaretinden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 19 yılda adliyelerin fiziki ortamlarının çok iyi yere geldiğini, ülkenin, merdiven altında sunulan hizmetlerden sonra bugün adalet teşkilatının çok daha güzel imkanlara kavuştuğunu söyledi.

Kocaeli Adliyesinin 4 ayrı yerde hizmet verdiğini, bunun vatandaş, avukat ve çalışanlar için istenmeyen bir durum olduğunu dile getiren Gül, "Bu yüzden Bakanlık olarak güzel bir projeyi tamamladık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımızın da desteği oldu. Mevcut adliyenin 10 katı büyüklüğünde adliye projemizi tamamladık. Önümüzdeki yıl yatırım programına girmesi için de süreci başlattık. Böylece 210 bin metrekarelik bir adliyeyi Kocaelili hemşerilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Hem çalışanlar, yargı mensupları, avukat arkadaşlarımız hem de Kocaeli bundan memnun olacak. Kocaeli buna layık." diye konuştu.

ADALETİN TESİSİ İÇİN ASLOLAN TEMİZ BİR VİCDANA SAHİP OLMAK

Bakan Gül, yeni adliye binasının ivedi şekilde ihtiyaç olduğunu da yerinde gördüklerini aktardı. Yeni adalet sarayı ile ilgili projenin hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini kaydeden Gül,  "Fiziki imkanlar önemli ama adaletin tesisi için aslolan, temiz bir vicdana sahip olmak. Hukukun, adaletin tecelli etmesi için binalar yardımcı unsurlar, ana unsurlar ise adaletin yine yargı mensupları eliyle tecelli etmesi. Anayasa, hukuk ve vicdanı merkeze alarak vatandaşımızın beklediği adaleti temin etmek, tesis etmek ama hem onun olması hem de binaların, mekanların daha da güzel olması vatandaşımızın layık olduğu bir durum." dedi.

TEMEL AMACIMIZ 2023'TE GÜVEN VEREN, ERİŞİLEBİLİR BİR ADALET HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

Adalet Bakanı Gül, özellikle çocuk, kadın, yaşlı ve engelli tüm mağdurlara yönelik adalet hizmetlerinde çalışmaları sürdürdükleri ifade etti. Bakan Gül, "Buradaki temel amacımız; 2023'te güven veren, erişilebilir bir adalet hedefini gerçekleştirmek. Bugün Kocaeli'de tüm paydaşlar çalışma yapıyor. Umarım hem Kocaeli hem de Türkiye'ye güzel uygulama örnekleri çıkar" şeklinde konuştu.

Kocaeli temasları kapsamında Bakan Gül, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı ziyaret ederek, kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Gül, Kocaeli esnafını da ziyaret ederek, onlarla sohbet etti

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr