BAKAN GÜL, MACARİSTAN ADALET BAKANINI AĞIRLADI
01.11.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan Macaristan Adalet Bakanı Laszio Trocsany ve heyetini kabul etti.

Gölbaşı Hakimevi'nde gerçekleşen görüşmede heyetler görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuk heyeti Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “İki ülke arasında adli işbirliği başta olmak üzere, Macaristan’daki FETÖ yapılanması, Avrupa Birliği süreci, Suriye ve buna bağlı göçmen konuları olmak üzere ulusal ve uluslararası gelişmelerle ilgili çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik” dedi.

İnsan ve hukukun evrensel olduğunu vurgulayan Bakan Gül, devletlerin de medeniyetlerin de adalet için kurulduğunu, insanlar arasında ilk ihtilafın adaletten çıktığını ifade etti. Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yakın Adli İşbirliğini artırmak konusunda aynı kararlılıktayız. Macar-Türk hukukçularının buluşmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Türkiye olarak biz de Yargı Reformu konusunu çalışıyoruz, tamamladığımızda bunu kamuoyu ile paylaşacağız.”

Türkiye’nin zor bir coğrafyada bulunduğunu dile getiren Bakan Gül, Suriye ile 910 kilometre sınırımız olduğunu, aynı zamanda Irak’la da komşu olduğumuzu, terör örgütü PKK ve türevi YPG başta olmak üzere DEAŞ ve FETÖ terör örgütü ile mücadele ettiğimizi bildirdi. Gül, yaklaşık 4 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığımızı, 33 milyar dolar civarında bir harcama yaptığımızı, ancak Avrupa’nın bu mücadelede Türkiye’yi yalnız bıraktığını sözlerine ekledi.

FETÖ konusunda dost Macaristan’ı uyarmayı bir görev bildiğini ifade eden Gül, aynı zamanda, terör örgütü mensubu isimlerin Türkiye’ye iadesini istedi.

Macaristan Adalet Bakanı Laszio Trocsanyi de yaptığı açıklamada, Bakan Gül ve beraberindeki heyete teşekkür etti. Beş yıldır Macaristan Adalet Bakanlığı görevini sürdürdüğünü belirten Trocsany, Avrupa’da birçok meslektaşından daha kıdemli olduğunu vurgulayarak ülkesinin yeni bir Adalet Reformu hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

Türkiye ile adalet alanında işbirliğini artırmak istediklerini dile getiren Trocsonyi, Gül’ü resmi ziyaret için Budapeşte’ye davet etti.

Konuk Bakan, Türkiye’yi özellikle terörle mücadelesinde desteklediklerini belirterek, “Bize her konuda güvenebilirsiniz” dedi.

Bakan Trocsonyi, 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmasından ötürü de Türkiye’ye teşekkür etti.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr