BAKAN GÜL İZMİR ADLİYESİ’NDE AÇIKLAMA YAPTI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İzmir Adliyesi'nin depremin en fazla hissedildiği Bayraklı bölgesinde yer aldığını ve bölgede hukuk bürolarının yoğunlukta olduğunu belirtti.  Bakan Gül HSK’nın mağduriyet yaşanmaması için bir tavsiye kararı aldığını bildirdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül İzmir’de yaşanan depremin ardından ziyaret ettiği İzmir Adliyesi’nde incelemelerde bulundu, basın açıklaması yaptı. İzmirlilere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyen Bakan Gül, İzmir Adliyesi'nin, depremin en fazla hissedildiği Bayraklı bölgesinde yer aldığını dile getirdi. Adliyede bütün adli hizmetlerin kesintisiz bir şekilde yapılabileceğini aktaran Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün ve dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan yetkililer, tüm teknik ekipler adliyemizin durumunu tespit etmiş oldu. 8 bloktan oluşan bir adliye, İzmir Adliyesi. İki blokta tespitler devam ediyor ve biz tedbiren çalışmalar bitinceye kadar da bu iki bloğun kullanılmaması hususunda bir karar aldık. Diğer bloklarda hizmetlerin yapılmasına yönelik herhangi bir teknik engel olmadığı tespit edildi."

HSK TAVSİYE KARARI ÇIKARDI

Bakan Gül, kiralık olarak kullanılan iki bloklu ek binanın birinde hasar tespitinin sürdüğünü belirtti.

Vatandaşların ve personelin herhangi bir sıkıntıya uğramaması için tedbiren iki bloğun da taşınmasına karar verdiklerini duyuran Gül, "Aile ve Asliye Hukuk mahkemelerimizin bulunduğu bu binaları da Bölge Adliye Mahkemesine taşımış olacağız." dedi.

Gül, depremden etkilenen bölgede hukuk bürolarının yoğun olduğunu anlatarak, "Hem enkaz çalışmaları sürerken hem acımız varken, burada da hak kaybı yaşanmaması adına HSK'mız bir tavsiye kararı çıkardı. Buna göre duruşmaya gelemeyip mazeret beyan edecek avukat veya taraflar olursa 15 gün boyunca mahkemelerimizde bu mazeretlerin kabul edilmesi tavsiye edilme kararı verildi." diye konuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının depremin hemen ardından soruşturma başlattığını belirtti. Bakan Gül açıklamasına şöyle devam etti: 

"Cumhuriyet Başsavcılığımız depremden hemen sonra soruşturma başlattı. Bir başsavcıvekilimiz başkanlığında 3 savcıyla birlikte bir heyet teşekkül ettirdi, bilirkişi heyetleri isimlerini belirledi. Tüm bu süreçleri; enkaz çalışmalarıyla, bilirkişi çalışmaları, teknik çalışmaları yapıyorlar. Başsavcılığımız bu konuyla ilgili kamuoyuyla paylaşacaktır ama büyük bir titizlikle, kasıt, ihmal veya herhangi bir mevzuata aykırı bir husus tespit edilmesi durumunda gereği yapılacaktır."

BAKAN GÜL HASTANEDE TEDAVİ GÖREN DEPREMZEDELERİ ZİYARET ETTİ

Bakan Gül, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören depremzedeleri ziyaret etti.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 4822 - Toplam : 3475214 kişi ziyaret etmiştir.